SporTarih

Buz Hokeyi Tarihi: Buzun Üstündeki Savaş

Buz Hokeyi Tarihi ile spor dallarının tarihçesi için yeni bir yazı derledim ki şu eritici yaz günlerinde bence birazcık iyi gelebilir kıymetli okurlar. Ne bileyim bir gazla kalkıp buz hokeyine yazılıp sahadaki buzun üzerine böyle sırt üstü uzanabiliriz. Neyse yazımıza geçelim.

Buz Hokeyi Tarihi…

…Ülkemizde pek öyle derinlere gitmiyor. Elbette yazımızda oraya da değineceğim. Ancak özellikle Kuzey Amerika ve Kuzey Avrupa ülkelerinde en çok takip edilen spoar dallarından bir tanesi olarak geçiyor. Şöyle bir bilgi vereyim, buz hokeyi en hızlı takım oyunu olarak geçiyor ki bir oyuncunun 40 km hıza ulaşması işten bile olmuyormuş. Son zamanlarda benim de ilgim kaymadı değil. Özellikle pedagojik formasyon döneminden tanıdığım Erzurum Teknik Üniversitesi öğrencisi olan can arkadaşım Tolga’yla tanıştıktan sonra. Zira kendisi üniversitenin buz hokeyi takımındaydı.

Orta Çağ Dönemine Uzanan Buz Hokeyi Tarihi

Yazdığım diğer spor branşlarının tarihi ve kökenleri kadar ayrıntılı olmayacak bu bölüm. Ancak şunu söylemekte fayda var. Buz hokeyi, Orta Çağ’da Kuzey Avrupa insanları tarafından oynanan bir oyundu. E takdir edersiniz ki kışın uzun sürdüğü ülkeler bunlar. Ancak yine takdir edersiniz ki o dönemdeki oyun, modern çağdaki buz hokeyinin bire bir aynısı değildi. Modern buz hokeyinin ise 1800’lü yılların ikinci yarısında ortaya çıktığı söylenir. Hatta ilk maçın 1855 yılında Kanada’da yapıldığı düşünülmektedir.

Robertson-1865

Hayır Robertson bir yer ismi değil. Yukarıda ilk maçın 1855 yılında yapıldığı düşünülmekte dedim. Düşünülmekte olsa da resmi verilere göre ilk maç, Robertson adlı bir üniversite öğrencisi tarafından düzenlenmiş. Robertson, buz hokeyinin ilk kuralları üzerinde de çalışmış. İlk kurallara göre takımlar 9’ar kişiden oluşmaktaydı. puck (pak) adı verilen ve oyuncuların sopalarla karşı kaleye gönderdiği nesne ise günümüzdeki gibi daire şeklinde değil de kare şeklindeydi. Ancak daha sonraları Montreal’de toplanan kongrede oyuncu sayısı 7 olarak belirlendi.

1893 yılında Stanley Kupası adıyla resmi bir turnuva düzenlendi ki bu, günümüzde de organize edilen bir turnuva. 1909 yılında toplanan Ulusal Hokey Kurulu, oyuncu sayısını 6 olarak belirledi. Günümüzde de oyuncun sayısı 6.

Ve Türkiye Serüveni

Maalesef girizgâhta da belirttiğim üzere buz hokeyi ülkemizde çok geç yayılmış bir spor dalı. 1. Dünya Savaşı yıllarında her ne kadar bazı İtilaf Devleti askerleri oynamışsa da o kadar üzerinde durulası bir durum değil bu. Buz hokeyinin ülkemizde elle tutulur bir ilerleme kaydetmesi ise 80’li yıllara tekabül ediyor. Bu yıllarda Ankara ve İstanbul’da bu spora merak salan gençler başlatmıştır bu serüveni. 9 Ocak 1988 tarihinde ise bu gençlerden oluşan iki grup, yaklaşık 200 kişilik bir seyirci kitlesi önünde maç yapmışlardır. Ankara Atatürk Buz Pisti’nde yapılan bu maçı öyle ahım şahım bir teçhizat eşliğinde yapıldı sanmayın. Zira o dönemde imkanlar oldukça kısıtlıdır.

1990’da ise 4 takımın katıldığı ilk ulusal buz hokeyi turnuvası düzenlendi ülkemizde. Kazanan Ankara Büyükşehir Belediyesi oldu. Bu turnuvaya katılan takımlar, 1993 yılında Türkiye’de bir ilk olan Buz Hokeyi Ligi’ni kurdular. Kadınlar liginin başlaması ise ancak 2006 yılında olacaktı.

Malesef uluslararası düzeyde oldukça sıkıntılı bir durumda olduğumuzu söylemem gerek. Zira erkek milli takımımız 50 ülke arasından 41. sırada yer alıyor. Kadın milli takımımız ise 37 ülke arasından 33. … Ancak şunu belirtmem gerek, can dostum Tolga’nın verdiği bilgilere göre özellikle üniversiteler bazında çalışmalar sürüyor. Bir de belirtmeden edemeyeceğim, buz hokeyi maçında çıkan kavgalar da aşırı ilgi çekici oluyor. Takım sayısı her geçen yıl artarken gençler arasında bu spor dalı da yaygınlaşıyor diyebiliriz. Bence de öyle olması lazım zira Erzurum gibi kışın teslim aldığı illerde bu fırsat değerlendirilmeli diye düşünüyorum. Kendim de Erzurumluyum orası ayrı mesele…

Efendim bir yazının daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Spor dallarını tanıtmaya devam edeceğimi belirteyim. İlerleyen süreçte geleneksel sporlarımıza da ayrı bir parantez açacağımın müjdesini vereyim. Emin olun şaşırtıcı içerikler bekliyor sizi. Şimdilik hoşça kalın…

 

Golf Sporunun Tarihi: Çin’den Avrupa’ya

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Golf haberinizi olurken buz hokeyine dair yorum yapmıstım ve bu habere bayıldım ben hareketli sert spor seviyorum ve buz hokeyindede adrenalin cok… Ülkemiz bu konuda vahim durumda olsada yinede temellerin atılması güzel yeter ki alt yatırım dogru yapılsın. Ve artık sporun sadece futbol degil bir cok alanda oldugunu da bastakilerin öğrenmesi gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu