Hayata Dair

Büyüklere Masallar – “Kırmızı Elmalar”

Yetişkinler de bazen masallara ihtiyaç duyar. Kırmızı Elmalar isimli büyüklere masallar da bizden sizlere armağan olsun.

Yetişkinler de bazen masallara ihtiyaç duyar. Kırmızı Elmalar isimli büyüklere masallar da bizden sizlere armağan olsun.

Bir zamanlar elmalarıyla ünlü bir köy varmış. Her bahçede kıpkırmızı, lezzetli mi lezzetli elmalar salınırmış. Bütün köy bu işle uğraşırmış.

Yalnız bir bahçedeki elmalar, diğerlerinden çok daha parlak, çok daha güzel görünürmüş. Köylü oturup düşünmeye başlamış. “Topraklarımız zaten verimli, hepimiz de ayni tohumu kullanıyoruz. Bu bahçedeki elmalar nasıl bu kadar farklı olabiliyor?” diye merakla aralarında konuşurlarmış. Bir süre sonra, bunun sebebini bahçenin sahibine sormaya karar vermişler. Adamı yoldan çevirip, kahveye davet etmişler. Adam yıllardır orada yaşarmış ama, hiç kimseyle öyle muhabbeti olmazmış. Kaba da değilmiş, karşılaşınca selam verir gülümsermiş muhakkak, ama kimseyle yakınlığı yokmuş. Bu yüzden şaşırmış kahveye çağrılıyor, yine de belli etmemiş.

büyüklere masallar

Senin Elmaların Bir Başka

Gitmiş oturmuş, köylü dört bir yandan başlamış sormaya, yahu arkadaş, sen bu elmalara ne veriyorsun da bu kadar parlak, güzel ve lezzetli oluyor demiş biri, diğeri de “bizim elmalarımız da güzel, ama seninkiler bir başka” demiş. Öyle böyle derken, adam ezilmiş, bükülmüş karşılarında. Verecek bir cevabı yokmuş ama yanlış anlamasınlar diye bir şeyler diyeyim bari demiş. “Ben, demiş. Her sabah kalkar severim onları.” Köylüyü bir gülme almış, arkadaş sevmekle olaydı, bizim hanım ihya olurdu” demiş biri. Diğeri “e biz de inekleri seviyoz hep aynı sütü veriyolar, tavukları seviyoz hep ayni yumurtayı veriyolar” demiş.  “Sen sırrını saklayacan diye bizi deli mi belletecen aleme” demiş bir başkası da. Adam ne dese inandıramamış onları, bir ilaç kullanmadığına. Boynunu büküp evinin yolunu tutmuş.

Köylüler Karar Varmış

Köylüler konuşup bir karara varmışlar, bu işi çözmek için adamı takip etmeye karar vermişler. Ertesi sabah gun aymadan adamın evinin karşısına saklanıp beklemeye başlamışlar. Bir saate kadar adam çıkmış dışarı, takmış kasketini, yola koyulmuş. Bizim köylü takipte tabi, yavaş yavaş ilerliyorlar arkasından. Adam bahçesine gelince, önce çitin dibindeki güğümü almış eline, su doldurmuş, başlamış ağaçları sulamaya elleriyle. Bir yandan da türkü söylüyormuş. Neredeyse bir saat koca bahçede böyle gezinmiş adam. Sonra bir kenarda biraz dinlenip, cebinden çıkardığı mendili açmış. Merdivenle ağacın birine tırmanıp, başlamış elmanın birini ovalamaya. “Sen kızarıp elma olacan, çoluğa çocuğa fayda olacan, seni yiyen köylülere bir değil bin derman olacan” diye bir mani okumuş. Bir ağaçtaki elmalar bitince merdiveni diğerine çekip, tüm gün ayni işi yapmış. Bütün elmalar bittiğinde, ceketini omzuna alıp eve doğru yola çıkmış.

Köylü görmüş ki adam doğru söylüyor, yolda yine çevirmişler, kahveye çağırmışlar. Adam yine gitmiş, boynu önünde, verecek cevabı yok diye. Köylülerden biri “biz sana inandık, seviyorsun elmalarını, ama nasıl olup da iki tatlı sözle böyle güzel yetişirler, orasını anlamadık” demiş.

Adam o zaman rahat bir nefes alıp, arkasına yaşlanmış ve başlamış anlatmaya. Sen karını seviyorsun da, karının bundan haberi yoksa ne fayda? Ona ne kadar güzel olduğunu söylemezsen, nasıl fark etsin güzelliğini?

Sen tavuğunu seviyorsun, ama bazen sopayla kovalıyorsun da, nereden anlasın o tavuk sevildiğini? Hiç başını okşamak aklından geçti mi?

Sevmek; demiş. Yürekten gelir, dilden değil. Elmayı bile sevsen belli edeceksin, ki o sıcaklığın geçsin ona… Esip, gürleyip sevgini anlatamazsın. Sabırlı olmak, iyimser olmak lazım. Yoksa elmalar güçsüz kalır, düşer yere…

büyüklere masallar

Pozitif Enerji

Bitkiler dahil tüm canlıların pozitif enerjiye, pozitif düşünceye olumlu tepki verdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İnsanlarda özgüven harici kendini motive edeceği bir kanal da, takdir görmektir. Birini takdir etmek, sizi yermez, aslında onu da yüceltmez. Sadece iyi hissettirir ve yoluna devam edebilmesi için gerekli gücü sağlar.

Toplumumuzda, ne yazık ki, övmek, ayıp gibi, günah gibi gizli yapılan bir şey. Neden? Karşıdaki simarmasin diye. Simarsin, belki de en çok buna ihtiyacı vardır.. Benim de, senin de, onun da..

Hadi övmeye kendinizden başlayın, sonra çevrenizdekilere bulaştırın… Dünyadaki tek sonsuz enerji kaynağı, POZİTİF ENERJİDİR. Büyüklere masallar devam edecek…

Zamanı Ertelemeyin! Ne Zaman?

zamanı ertelemeyin

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu