Gündem

Büyük Deprem İstanbul’da Her An Olabilir! Jeoloji Mühendisi Uyardı!

İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ziyadin Çakır uyardı! İstanbul’da her an beklenen büyük deprem olabilir!

Jeoloji Mühendisi Uyardı! İstanbul’da Her An Büyük Deprem Olabilir!

Jeoloji mühendisi Prof. Dr. Ziyadin Çakır, Marmara Bölgesi’nde kırılmayan bir fay olduğunu ve bu fay kırılırsa 7 ve üzeri büyüklükte bir deprem meydana geleceğini söyledi. İstanbul’da yaşanan 4 büyüklüğündeki depremin bu olasılığı artırdığını ekledi.

Büyükçekmece ve Kumburgaz açıklarından Adalar’a kadar uzanan ve kırılmayan fay…

Prof. Dr. Ziyadin Çakır, bu kırılmayan fayın Büyükçekmece ve Kumburgaz açıklarından Adalar’a kadar uzandığını söyledi. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Çakır, Avcılar, Küçükçekmece, Yeşilköy, Ataköy, Zeytinburnu, Haliç’in kenarlarının büyük risk altında olduğunu belirtti.

Tam Marmara Bölgesi’nin ortasında!

Çakır kırılmayan fay ile ilgili, fayın o bölgede kilitli kaldığını ve üzerinde bulunan kayaların sahip olduğu ağırlığın bu fay üzerinde basınç oluşturduğunu, bu sebeple fayda bir hareketlenme olmadığını söyledi.

70 kilometre uzunluğundaki kırılmamış olan bu fay, 10 kilometre derinlikte bulunuyor. Eğer fayın tamamı kırılırsa en az 7 şiddetinde bir deprem oluşturacak etkiye sahip.

Özellikle Avrupa Yakası risk altında

Prof. Dr. Ziyadin Çakır, büyük deprem için özellikle Avrupa Yakası’nın risk altında olduğunu, Anadolu Yakası’nın zemininin daha sağlam olduğunu belirtti. Anadolu Yakası’nın risk altında bulunduğu noktaları ise, denizin doldurulduğu noktalar…

Büyük deprem her an olabilir

Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda depremlerin 200 ile 250 yılda bir olduğunu belirten Çakır, bu kırılmayan fay hattında en son 1766 yılında deprem olduğunu ve depremin her an olabileceğini ekledi.

Çanakkale Deprem İle Sarsıldı. Deprem Sonrası İlk Görüntüler.

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Ayh Allah korusun olcaksada ufak ufak olsun cünkü hala deprem gercegine karşilik önlemlerimiz hiç yok kadar az

  2. Bu aralar bekliyorum bi deprem dün gece hatta öncü bir işarette oldu, yaşam kitinizi başucunuzdan ayırmayın

  3. Allahım sen koru inşallah olmaz o acı dolu günleri tekrardan yaşamayız hiç :(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu