Seyahat

Bütçe Dostu Tatil Önerileri

Günümüz şartlarında tatil yapmak için büyük bütçeler ayırmak isteyebilirsiniz fakat sınırlı bütçe ile de rahatlıkla tatil yapabilirsiniz. Bütçe dostu tatil yapmanın püf noktaları, turistlerin en çok araştırdığı hususlardan biri olarak bilinir.  Bu yollardan bir kaçı; tatil için yakın bölgelere gitmek, milli parkları ziyaret etmek, önceden rezervasyon yaptırmak, geniş düşünmek, otellerin ve hava yolu firmalarının kampanyalarından yararlanmak, otelde kalmak yerine ev kiralamak ve ucuz uçak bileti bulmak olarak sıralanabilir.

Erken Rezervasyon ile Bütçe Dostu Fiyatları Kaçırmayın

Bir çok otel, erken rezervasyon yaptıran misafirlerine önemli indirimler ve kampanyalar sunar. Böylelikle kalacağınız otel veya pansiyonda önceden yer ayırtarak bir miktar tasarruf yapma şansına sahip olabilirsiniz. Üstelik erken rezervasyon yaptırarak cüzzi miktarda ödeme yaptıktan sonra kalan ödeme için ihtiyacınız olan parayı da bu süre zarfında biriktirebilirsiniz. Erken rezervasyon yaptırdığınızda istediğiniz odada da rahatlıkla kalabilirsiniz.

Yakın Bölgeleri Gezerek Yeni Şeyler Keşfedin

Bütçeniz büyük bir tatil için yeterli değilse, bir kaç günlüğüne şehrinize yakın yerleri ziyaret ederek önemli tasarruflarda bulunabilirsiniz. Üstelik yakın yerlere gitmek, uzak bir yere gitmekten daha az yorucudur. Öte yandan yeni güzellikleri ve yeni lezzetleri de yakın bir bölgeye giderek keşfedebilirsiniz. İstanbul’da yaşıyorsanız; Kilyos, Ağva ve Şile gibi bölgelere günübirlik giderek harika bir tatil yapma şansını bulabilirsiniz.

Bütçe Dostu Yemek Yemek İçin Öneriler

Tatil bölgelerinde yer alan lokantaların bir çoğu gereğinden pahalı olabiliyor fakat her şey dahil otelleri seçerek, pansiyonlarda kalarak veya civardaki uygun fiyatlı restoranları bularak karnınızı rahatlıkla doyurabilirsiniz. Bir çok kişi her şey dahil otelleri tercih ediyor çünkü bu otellerde günün her saatinde yemek yiyebilme olanağınız bulunuyor. Öte yandan pansiyonlar ve apart otellerde her odada birer adet mutfak vardır. Böylelikle kendi yemeğinizi kendiniz yapabilirsiniz ve önemli oranda tasarruf yapma şansı bulabilirsiniz. Sandviçinizi ve kahve termosunuzu yanınızda taşıyarak, hem istediğiniz zaman bu gıdalardan faydalanabilirsiniz hem de bütçenizi korumuş olursunuz. Ayrıca dışarıda yemek istediğinizde bölgedeki yerli halka uygun fiyatlı restoranları sorarak veya internetten kısa bir araştırma yaparak hem karnınızı doyurabilirsiniz hem de bütçenizi koruyabilirsiniz.

Makul Fiyatlı Ulaşım Alternatiflerini Tercih Edin

Tatil yapacağınız yere gitmek için birçok ulaşım seçeneğiniz bulunabilir. Söz konusu seçenekler arasında uçak, tren, otobüs ve otostop gibi yollar yer alır. Belli bir zaman önceden uçak ve tren biletinizi ayırırsanız, ulaşım maliyetinizi en aza indirebilirsiniz. Özellikle uygun uçak biletlerine sahip olabilmek için bir çok farklı uçak bileti karşılaştırma sitesine göz atabilirsiniz. Ayrıca hava yolu şirketleri tarafından yapılan kampanyalara da bakabilirsiniz. Bir yerden başka bir yere gitmenin başka bir yolu da otostop çekmek olarak bilinir. Günümüzde otostop çekmek için geliştirilen uygulamaların artması sonucu, otostop çekmek daha güvenlidir.

Gezerken Mutlaka Toplu Taşımayı Kullanın

Özellikle kültür turlarında şehrin bir ucundan diğer ucuna gitmeniz gerekebilir. Bu gibi durumlarda taksi veya kendi özel aracınız yerine metro veya belediye otobüsü gibi alternatiflere yönelebilirsiniz. Böylelikle bütçenizi sarsmamış ve iyi bir tasarruf yapmış da olursunuz. Üstelik metro ve tramvay gibi raylı sistemler sayesinde trafiğe de takılmazsınız. Bu bakımdan şehirdeki önemli noktaların yakınında yer alan metro duraklarını öğrenmek son derece önemlidir.

Tatilde Tasarruf Yapmak İçin Diğer Öneriler

Tatiliniz boyunca nakit sıkıntısı çekmek istemiyorsanız ve uygun fiyatlı bir tatil yapmak istiyorsanız, harcamalarınızı mutlaka takip etmelisiniz. Böylelikle finansal açıdan daha rahat bir tatil geçirebilirsiniz. Hava yolu firmalarının ve otellerin yaptığı kampanyaları takip ederek, bütçenize uygun bir tatil yapabilirsiniz. Deniz tatili yapıyorsanız, beach clublar yerine halk plajlarını tercih edebilirsiniz.

Bütçe dostu tatil önerileri yazımdan sonra tek başına seyahat etmekle ilgili yararlı bilgiler paylaştığımız yazımız dikkatinizi çekebilir.

Tek Başına Seyahat Etmek İle İlgili Yararlı Bilgiler

İlgili Makaleler

13 Yorum

  1. Hepsine katılıyorum.. Ama tam pansiyon otelleri hiç sevmiyorum. Yemek ve mutfak konusunda fazla takıntılıyım.

  2. Tatillerimin çoğunu bende erken rezervasyon yaparak değerlendiriyorum ve çok faydasını görüyorum bir tatil yerine o şekilde bi kaç tatil yapma imkanı sağlıyoruz

  3. Oteldense B&B tarzı yerleri tercih edip gezmeyi ve yerel yiyecekleri yemeği yeğliyorum, daha ekonomik ve keyifli oluyor.. Erken rezervasyon ile tabiki çok daha uyguna geliyor..

  4. Tatil konusunda harcamama hiç dikkat etmiyorum. Etmeyeceğim de. 10 ay boyunca çalılıyorum. 2 ay tatilimde de rahatça gönlümce gezmek eğlenmek istiyorum. Parasal durumlara o yüzden dikkat etmiyorum

  5. geçtiğimiz yaz yerinde duramayıp sürekli gezen ve bu sene hala açılış yapamayan bir ben için çok güzel bir yazı olmuş :)) planlarımı yaparken aklımda olacaktır :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu