Seyahat

Bursa Gezilecek Yerler

Bursa Gezilecek Yerler Nedense Bursa denince aklıma gelen ilk şey yeşil Bursa.Yeşil’in her tonunu görebileceğiniz, doğası, denizi, dağı, tarihi ve kültürel özelliği ile Bursa.

Bursa Gezilecek Yerler Osmanlı’nın ve bir çok tarihi dönemin en önemli kentlerinden biridir. Bursa Türkiye’nin en kalabalık dördüncü şehri, 2016 Dünya Yaşanabilir şehirler sıralamasında Dünya’da 28. Türkiye’de 1. sıradadır.

Ulu Cami

Bursa Gezilecek Yerlerin ilk durağı hiç şüphesiz’ki Ulu Cami.Yıldırım Bayezid tarafından 1396-1399 yılları arasında Mimar Ali Neccar’a yaptırılmıştır. Evliya Çelebi’nin deyimiyle Bursa’nın Ayasofyası’dır.

Bursa Gezilecek Yerler

Bursa Kapalı Çarşı

Bursa Kapalı Çarşı 130 adet dükkanı içerisinde barındırıyor. Giyim, havlu, altın satışı yapan çok sayıda dükkanıyla yerli ve yabancı turistlere hizmet veriyor.

Cumalıkızık

Bursa Gezilecek Yerler’de 2014 yılın’da UNESCO Dünya Miras Listesine giren Cumalıkızık Köyü tarihi dokusunu koruyarak günümüze kadar gelmiştir. Köy meydanın’da kurulan tezgahlardan yöresel ürünler alabilirsiniz.

Bursa Gezilecek Yerler

 

Ulu Dağ

Bursa denince akla ilk gelenlerden olan Uludağ,2543 metre yüksekliği ile kuzey-batı Anadolu’nun en yüksek zirvesidir. Geçmişte, Olympos, Keşiş Dağı, Ruhban Dağı olarak anılan ve 1925 yılında Osman Şevki Bey’in önerisiyle bugünkü adını almıştır. 1961 yılında Milli Park ilan edilen Uludağ’ı yılda ortalama 600.000 kişi ziyaret etmektedir.

Bursa Gezilecek Yerler

Yeşil Cami

Bursa Yeşil Cami 1414-1419 yılları arasında inşa edilen Yeşil Cami, Hacı İvaz Paşa’nın en önemli eserlerinden biridir. Cami mihrabı Mahfili dönemin iznik çinileri ile bezeli olup, görkemli bir dekorasyona sahiptir. Caminin girişindeki Taç kapı Türk taş oymacılığının güzel bir örneğidir.

Bursa Gezilecek Yerler

Teleferik

Bursa’ya gidip de teleferiğe binmemek olmaz 1800 metre rakıma 40-50 dk süren muhteşem manzara eşliğinde bu benzersiz yolculuğu denemeden dönmeyin.

Bursa Gezilecek Yerler

Osman Gazi Türbesi

Osman Gazi Türbesi Bursa’da Hisar’ın içerisinde Tophane denilen yerde bulunmaktadır.Osman Gazi Türbesini ziyaret etmek isteyenler Bursa’dan Osmangazi ilçesine giderek Osman Gazinin Türbesini ziyaret edebilirsiniz.

Bursa Gezilecek Yerler

Bursa Kent Müzesi

Bursa’nın 700 yıllık bir dönem boyunca yaşadığı değişim ve gelişimi gözler önüne seren bir kültür merkezidir.1926 yılında dönemin ünlü şahsiyetlerinden Ekrem Hakkı Ayverdi tarafından adliye binası olarak yaptırılmıştır. 2001-2004 yıllarında restore edilerek müze olarak hizmet vermektedir.El Sanatları Çarşısı adında tematik bir galeri bulunmaktadır. Şehrin yok olmaya yüz tutmuş el sanatları, marangoz, semerci, çinici, bakırcı, bıçakçı, şekerci ve yemenici gibi dükkanları, aslına uygun bir görünümde sergilenmektedir.

Bursa Gezilecek Yerler

Diğer Gezilecek Yerler Yazılarımız İçin Tıklayın.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Bursa’da olarak merkezden uzak koy kasaba ve semtleri gezilmesi taraftarıyım. Yazı güzel olmuş ellerinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu