Müzik - Festival

Burning Man Festivali: Çöl Ateşi

Burning Man Festivali, daha önce anlatmaya başladığım ilginç festivaller silsilesine girmeye hak kazanmış önemli bir festival. Mesela alın size kaleme aldığım ilginç br festival: Boryeong Çamur Festivali: Cildine Özen Gösterenler Buraya! Dünya festival kültüründe epeyce önemli bir yere oturmuş olsa da tarihi aslında öyle çok eskilere dayanmıyor.

Burning Man Festivali Ne Zaman Başladı?

Diye soracak olursanız hemen söyleyeyim, 1989. Evet evet 1989! İki arkadaş tarafından yaklaşık 20 kişilik bir organizasyon tertip edilmiş. Verdiği anlamlı mesajlar öylesine büyük ilgi görmüş ki günümüze kadar gittikçe kalabalıklaşarak kutlanmaya devam etmiş ve bir gelenek halini almış.

Burning Man Festivali Ekolojik Bir Festival

Burning Man, eğlenceyi ve sosyal bilinci bir araya getirmeyi başarmış bir organizasyon. Amerika’nın Nevada eyaletinde bulunun Black Rock Çölü’nde düzenleniyor. Özellikle çevre bilincinin öne çıktığı organizasyonda farklı olanları dışlamamak da altın kurallardan bir tanesi. Farklı olanları dışlamak şöyle dursun, herkes eşit şartlarda hemhal olmuş bir şekilde eğlencenin dibine vuruyor. Diğer taraftan en önemki kural ise asla çöp bırakmamak. Hani “olsun da böyle olsun aaaabi” dedirten cinsten aslında.

Neden “Yanan Adam?”

Burning Man, bizim dilimizde “yanan adam” anlamına geliyor. Gerçekten de festivalde büyük, ahşap bir insan heykeli var ve bu heykel ateşe veriliyor. Bu gelenek de yine ilk kez organize edildiği yıllarda başlamış. Bunun amacı ise baskıcı toplum kurallarına karşı bir başkaldırı simgesi oluşturmakmış. Bu heykelin ateşe verildiği alan ise “Playa” olarak adlandırılmaktaymış.

Değişik Kostümler

Dediğim gibi kişisel yargılamalardan uzak kalmak isteyenlerin ana temayı oluşturduğu bir organizasyon. Bu nedenle insanlar festival öncesi hazırladıkları ilginç kostümleri giyip eğlenebiliyor. Kimse “bu ne şekil bir kostüm” diye düşünmüyor. İşte o rahatlık olduğu için de insanlar çok değişik kostümlerle gelebiliyorlar.

Yazın Sonlarına Doğru Burning Man Festivali

Bu arada yazmayı atlamışım. Bu festival her sene Ağustos ayının son Pazar günüyle Eylül ayının ilk Pazartesi günü arasında düzenlenmekteymiş. Tabii önceleri daha mütavazi olsa da şimdilerde çok geniş çaplı bir organizasyon olduğu için önceden bilet ayarlamak lazım. Doğal olarak biletler de azıcık pahalı.

Çooook Geniş Bir Alan

O kadar geniş bir alanda kutlanıyormuş ki, her alanda farklı organizasyonlar var ve alanlar arası ulaşım bisikletlerle sağlanıyor. Bir yanda müzik ve dans diğer yanda başka başka etkinlikler var. Yani öyle tek bir yerde toplanmış bir festival değil. Festival sırasında tuvalet, güvenlik ve sağlık hizmetleri sağlanıyor. Bunun dışında kalan şehirlerdeki betonlaşmış ve giderek grileşmiş hayatların esintilerine müsaade edilmiyor. Öyle resmi kıyafetle falan katılamazsınız yani.

Yol…

Araştırmalarım sırasında festival alanına nasıl ulaşılacağına dair bilgiler de edindim. San Fransisco’ya İstanbul’dan direkt olarak uçak varmış. Ancak buradan sonra sizi festival alanına kadar 7-8 saatlik bir karayolu yolculuğu bekliyormuş. Eğer gitmeyi düşünüyorsanız aylar öncesinden bilet almanız gerekliymiş çünkü festival tarihi yaklaştıkça biletler de tükeniyormuş. Okuduğunuz için teşekkür ederim başka başka yazılarda görüşmek umuduyla hoşça kalın efenim…

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. 20 kısık bir ogranizasyondan bugünlere gelmesi çok büyük bir başarı. Bilgilendirme için teşekkür ederiz güzel bir paylaşım olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu