Seyahat

Burası Dünyanın En Güzel Köyü

Şimdi dünyanın en güzel köyü neresi diye sorsak, çoğunuz “benim köyüm” der muhtemelen. Elbette sizin köyünüz dünyanın en güzel köyü. Ama birde buraya bakmanızı tavsiye ediyoruz. İşte karşınızda Giethoorn!

Burası dünyanın en güzel köyü: Giethoorn

Hayalleri süsleyen bir köy… Minik köprüler, çiftlik evleri ve onu dünyanın en güzel köyü yapan başlıca su kanalları! Giethoorn, Unesco Dünya Mirası listesine girebilecek güzellikte! Giethoorn adını ‘Goat Horn’ yani keçiboynuzundan alıyor. Bu ismin seçilmesinin sebebi de 10. yy’da meydana gelen bir taşkın sonucu çamura bulanan binlerce keçiboynuzu…

2015 yılında, binlerce Çinli’nin oylamasıyla Monopoli oyununun uluslararası versiyonuna eklenen Giethoorn Londra, New York ve Tokyo gibi dünyanın en büyük metropollerinin yanında oyundaki yerini almış. Artık Giethoorn, yer yıl yaklaşık 200 bin kadar Çinli turisti ağırlıyor. Bu ziyaretçi sayısı ise yerel halkın neredeyse 75 katı kadar!

Hollanda’nın kuzey kesiminde yer alan Overijssel eyaletinde bulunan doğa rezervlerinin tam ortasında bulunuyor Giethoorn. Nüfusu 2.600 kişi olan şirin köye karakteristik hava veren özelliği ise su kanalları, binaları ve yaya yollarını birbirine bağlayan minik köprüler ve gördüğünüzde sizleri masal diyarında hissettirecek çiftlik evleri. Giethoorn kanaları Venedik’teki gibi enfes bir güzellikte olduğu için “Yeşil Venedik” olarak anılıyor.

dünyanın en güzel köyü
dünyanın en güzel köyü

Giethoorn’a ulaşım

Giethoorn’a ulaşım sizleri korkutmasın. Çünkü istasyon araları çok uzak değil. Ayrıca bilet satış kısmındaki görevliler de bir hayli yardımsever. Gitmek istediğiniz yerler söylediğinizde hangi saatte hangi treni kullanabilirsiniz, hangi duraklarda aktarma yapmanız gerekiyor net bir şekilde açıklıyorlar. Amsterdam merkezinde bulunan Amsterdam Centrum’dan, tren saatlerine göre iki ya da üç tren kullanarak Giethoorn’a kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Tren yolculuğunu tercih edecekseniz ineceğiniz son durak Steenwijk olacak. Burası da en az Giethoorn kadar güzel olduğu için bu sizleri yanıltmasın. Gidecek bir miktar yolunuz daha var. Bu noktadan sonra ister bisikletle gezerek, isterseniz de 70 numaralı otobüse binerek, yaklaşık 20 dakikalık yolculukla varış noktasına ulaşabilirsiniz.

Giethoorn’da köy turu

Köyü gezmek istiyorsanız akla ilk gelen seçenek tabii ki de tekneler. Her saat başı hareket eden tekneler 1 saat içerisinde keyifli ve huzurlu bir tur yapmanıza yardımcı oluyorlar. Ama yok, ben 40 kişilik tekneler yerine kendi teknemi kiralayacağım derseniz de hangi kanaldan gideceğiniz konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Çünkü bu küçük köydeki kanallar birbirlerine çok benziyor.

Giethoorn’u gezmek istiyorsanız sizler için en iyi diğer seçenek ise kesinlikle bisiklet olacaktır. Köy merkezinden kiralayabileceğiniz bisikletlerle köyü rahatça gezebilirsiniz. Ayrıca yine köy merkezinden başlayan ve turistler için özel olarak düzenlenen bisiklet turları da bulunuyor. Bisiklet fiyatları günlük olarak 10 Euro’dan başlıyor.

dünyanın en güzel köyü
dünyanın en güzel köyü

Giethoorn’da yemek 

Hollanda mutfağı çok çeşitli bir mutfak değil. Genelde et, balık, deniz ürünleri ve kış sebzeleri, patates ve peynir çeşitleri bulunuyor. Hollanda yemek kültürünün pek de sağlıklı olduğu söylenemez zira, bütün yemekler genelde yağda kızartılarak yapılıyor. Waffle’ın anavatanı olan bu ülkede insanları sabah, öğle, akşam günün her saati hamur işi yerken görürsünüz. Giethoorn’a kadar gitmişken kanal kenarlarında bulunan bir restoranda mutlaka yemek yemenizi öneriyoruz. Bu muhteşem köyde hayatınızın en huzurlu yemeğini yiyeceğinize eminiz zira.

Bu küçücük köyün 3 tane minik müzesi var

Het Olde Maat Uus müzesinde, tipik bir Giethoorn çiftlik evinin yüz sene öncesini ve o zamanlarda günlük yaşamın nasıl olduğunu, Museum de Oude Aarde ziyaretinizde ise bölgede çıkarılan değerli taşları görebilirsiniz. Son müze ise klasik araba tutkunlarının mutlaka ziyaret etmesi gereken The Histomobil.

Ne zaman gitmeli?

Ilıman iklime sahip olan Giethoorn’a Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında giderseniz, keyifli bir gezi ya da tatil yapabilirsiniz. Temmuz ve Ağustos aylarında düzenlenen müzik festivalleri sayesinde masal diyarına bürünen bu köyü mutlaka görmeniz gerekir. Her ne kadar bu aylarda gitmeniz tercih sebebi olsa da, kışın da bu köyün atmosferi bir başka güzel oluyor.

En Huzurlu Oteller – Türkiye’nin Huzur Noktaları

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

8 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu