Hayata Dair

Bunlar Sıradan Bir Kaya Değil!

Sıradan bir kaya gibi görünen bu kayaların Traklar’a ait 4 bin yıllık anıt mezar oldukları ortaya çıktı.

Bunlar Sıradan Bir Kaya Değil!

Sıradan bir kaya gibi görünen kayaların geçmişinin 4 bin yıl öncesine dayandığı ve gözlem evi ve kaya tapınağı olarak kullanıldığı açıklandı.

Trakya’da sınır köylerden Hamzabeyli köyünde yapılan çalışmada bulunan kalıntılar, Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç tarafından, Traklar’ın rasat evi ya da tapınak işlevinde kullanıldığı açıklandı.

Köy sakinleri bildirdi

Prof. Dr. Beksaç yaptığı açıklamalarda, bölgedeki ağaçların yapraklarının dökülmesi ile birlikte arazi ve çevresini yakından görme olanağına sahip olduklarını, bulunan kayaların bölgede yer alan tepeler ve yükseltilerle bağlantısı olduğunu söyledi.

Beksaç, bu bağlantıların bulunan kayaların gözlem evi ve tapınak olabileceğini ve aynı zamanda ufuk arkeolojisi olarak bildiğimiz, arkeastronomi alanının içinde kalacak şekilde bir astronomik gözlemin olduğunu açıkladı.

Okurken Çok Şaşıracağınız Arkeolojik Keşifler

Köy sakinlerinin bildirdiği alan yakınlarında daha önce tapınak, dolmen ve yerleşim alanları bulduklarını söyleyen Prof. Dr. Beksaç, kaya anıtları incelediklerini de ekledi.

4 bin yıl önceye dayanıyor

Beksaç, bölgede bulunan çömlek ve çanak buluntularının günümüzden 4 bin yıl öncesine işaret ettiğini söyledi. Aynı zamanda İstanbul, Beşiktaş’ta bulunan buluntularla da bir bağ olduğunu dile getiren Beksaç, “oraya giden göç yollarının Trakya’dan geçerek İstanbul’a gittiğini de kanıtladı” dedi.

Yaklaşık 30-40 tapınak var

Araştırmaların devam ettiğini bildiren Prof. Dr. Beksaç, Trak tapınaklarının diğer tapınaklardan çok farklı olduğunu, kendisine has özellikleri olduğunu bildirdi. Uzmanlık gerektiren bir alan söylemiyle böyle bir tapınağın bulunmasının büyük kazanç olduğunu ekleyen Beksaç, yaklaşık 30-40 tapınak olduğunu da cümlelerine ekledi.

2018 Yılında Türkiye’nin En Önemli Arkeolojik Keşifleri

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu