Gündem

Bunaltıcı Sıcaklar

Bunaltıcı sıcaklar son günlerde yaşam kalitemizi ciddi anlamda etkilemekte. Ülke genelinde sıcaklıkların 40 derecelerde seyretmesi, insanları zor durumda bırakıyor. Özellikle sağlık sorunları olan kişilerde, bu durum daha da tahammül edilemez bir hal alıyor. Bu yüzden dikkat etmemiz gereken önemli noktaların altını çizmekte fayda var.

Bunaltıcı Sıcaklar ve Beslenme

Öncelikle aşırı yağlı besinlerden uzaklaşmamız gerekiyor. Kızartma ve hamur işinin kalp krizini tetikleyen besinler arasında olduğunu biliyoruz. Bunun yanında kafein değerleri yüksek içecekleri tüketmek de kalp krizi riskini tetikleyecektir. Ayrıca alkollü içeceklerin de tansiyonu yükselttiğini düşünürsek, bu tür besinlerden uzak durmamız gerekmektedir. Bunaltıcı sıcaklar, aşırı terleme ile su kaybına neden olmaktadır. Bu durum da tansiyon ve kalp rahatsızlıklarını tetikleyecektir. Susamayı beklemeden gün içinde 3 litre su tüketimi bizlere fayda sağlayacaktır.

Bunaltıcı Sıcaklar ve Giyim

Koyu renkli giysilerden kaçınmalı ve beyaz renkli kıyafetleri tercih etmek iyi olacaktır. Güneş ışığına maruz kaldığımızda, koyu renkler sıcaklığı emerek vücut ısımızın artmasına neden olacaktır. Vücut ısımızın artmasıyla da beraber sağlık sorunlarını ortaya çıkması muhtemeldir. Güneş ışınlarının cilde zararının yanında, gözlere de zararı bulunmaktadır. Bu yüzden güneş ışınlarının yoğun olduğu vakitlerde UV korumalı gözlükleri tercih etmeliyiz. Aslında 12.00 – 15.00 saatleri arası dışarıda bulunmamaya dikkat etmemiz daha yararlı olacaktır.

Bunaltıcı Sıcaklar ve Diğer Tedbirler

Uzun süre bunaltıcı sıcaklara maruz kaldıktan sonra havuza girmek ya da soğuk duş almak çok zararlıdır. En azından ortam sıcaklığına alışana kadar uzak durmak iyi olacaktır. Günlük spor aktivitelerimizi günün erken saatlerinde ya da akşam saatlerinde yerine getirmeliyiz. Bununla beraber sık sık su tüketmeyi de ihmal etmemeliyiz.  Son olarak da, bunaltıcı sıcaklar her zaman klima kullanma isteği doğurmaktadır. Sıcak bir ortamdan soğuk bir ortama girmek yine tehlikeli bir harekettir. Arabada ya da evde sıcağın etkisi ile hemen klimanın karşısına geçmemeliyiz. Aksi durumda sağlık sorunlarıyla karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır.

Bunaltıcı sıcaklara maruz kaldıktan sonra olası sağlık sorunları için en yakın sağlık merkezine başvurmanız, sizin için yararlı olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

https://www.shallwe.com.tr/evde-yapabileceginiz-basit-kokteyller/

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu