in

SinirlendimSinirlendim AğladımAğladım YarıldımYarıldım BayıldımBayıldım

Bullet Journal Hakkında Bilgi: Hobiler Serisi

bullet journal hakkında bilgi: hobiler serisi

Bullet journal, evde uğraşılacak hobiler için araştırma yaptığım esnada (google amcada direkt böyle arattım) karşıma çıkan ilginç bir uğraş. Ancak onu pek çok hobiden ayıran özelliklerinden bir tanesi aslında bir hobiden şok zamanı etkili kullanma yöntemlerinden birisi olması aynı zamanda. Zira bu yöntemle neyi, ne zaman, hangi sayfaya not aldığınızı şak diye buluyor ve karman çorman yapılacaklar listesi içinde kaybolmuyorsunuz. E bakalım bakalım neymiş bu bullet journal meselesi.

Bullet Journal Hakkında Bir Derleme

Bullet journal, birkaç yıl önce ortaya çıkmış ve dünya çapında ses getirmiş bir hobi aslında. Kısa zamanda pek çok kişi yalnızca bu hobiyi edinmekle kalmamış; aynı zamanda deneyimlerini de aktarmış çeşitli platformlarda. Ben de bu yazıyı yazarken onların tecrübelerinden faydaalandım diyebilirim.

Efendim bullet journalda temel amaç bir gelecek günlüğü oluşturup zamanımızı da buna göre ayarlamak. Öyle çok pahalı harcamalar gerektiren bir hobi de değil üstelik. Bir defter ve bir kalem sadece bu. Ancak bu defterin içeriği oldukça ayrıntılı olacak o konuda uyarayım.

İçerik Kısmı

Defterimizin ilk sayfasında bir içindekiler kısmı oluşturuyoruz. Defterimizin sayfalarını numaralandırıyoruz bunun için. 2 sayfa yeterli olacaktır bu işlem için. Daha sonraki sayfada kaç aylık bir planlama yapıyorsanız o kadar bölüme ayırıyoruz. Örneğin altı aylık bir planlama yapıyorsak bulunduğumuz aydan başlayarak altı bölüme ayırıyoruz sayfayı. Bu işlem için gereken sayfa sayısı kaç aylık plan yapacağınıza göre değişebilir. Ancak 6 aylık bir bölümleme için yine iki sayfa yeterli olacaktır. Bu sayfaların başlığı Gelecek Günlüğü…

Takvim Oluşturuyoruz

İçerik ve bölümlemeden sonraki sayfada bir takvim oluşturuyoruz. Yukarıdan aşağıya ayın günlerini sıralıyoruz. Bu kısımda özel günler de not edilebilir. Her satıra önerilen içerik sayısı bir olsa da birden fazla içerik de ekleyebilirsiniz. Ancak fazla kalabalık olması önerilmiyor pek. Sağ taraftaki sayfaya da o ayın ismini yazıyoruz.

Esas Önemli Kısım: Yapılacaklar!

Geldik can alıcı kısma: Yapılacaklar listesi. Efendim sayfamızı çeviriyoruz ve o günün tarihini yazıyoruz. Bizim için önemli olan kısım şu: Yapılması gerekenler, önemli olaylar ve notlar… Bunların üçüne de bir işaret veriyoruz. Bence kendinizce bir işaret kullanabilirsiziniz. Mesela yapmanız gereken işleri not alırken başına çember çizebilirsiniz. Diğerlerine de farklı işaretler koymalısınız böylelikle hangisinin not hangisinin yapılması gereken şey olduğunu kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. Bir de önemli olan bir maddeyi yıldızlayın. Eğer yaptıysanız başındaki işareti çarpı veya tik haline getirin. Böylece yaptıklarınız ve yapmadıklarınız kolayca ayırt edilebilir.

Bullet Journal İçin Bir Son Not

Efendim esasen epeyce detaylı bir işlem olmakla birlikte işe yarar olduğu da aşikâr. Buraya daha çok detay eklemek gerekir ancak aklınızı da çok bulandırıp sizi sıkmak istemiyorum. Bu işlem için üretilen defterler var satın alabilirsiniz. Ama şart mı? Elbette hayır. Herhangi bir defter kullanarak da bullet journal oluşturabilirsiniz. Bu yazıyla hobiler serisine de başlamış olayım. Farklı yazılarda görüşmek dileğiyle. Bu arada sizlerin de ilginç hobileri var ise yorumlarda buluşup fikir alışverişi yapalım efendim. Şimdilik hoşça kalın…

 

Evde Sağlıklı Beslenme Yolları

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

gripten korunma yolları

Kış Geliyor. Grip Tehlikeli Olacak. İşte Gripten Korunma Yolları.

Mide Ülseri Çeken bir Kişi Nasıl Uyur?