in ,

Buddha Öğretileri Nelerdir?

Buddha öğretileri

Budizm nedir? Temel Öğretileri Nelerdir? yazımın ardından bugün sizlere Buddha öğretileri ile ilgili bilgiler vereceğim. 

BUDDHA ÖĞRETİLERİ

Buddha Öğretilerinin Sıralanışı

Dalai Lama’nın Budizm ile ilgili üç bölümden oluşan bir ayrımı vardır.

  • BUDİST ZİHİN BİLİMİ

Algı, düşünce ve duyguların öznel deneyiminin bakış açısı üzerinden nasıl işlendiği ile ilgilidir.

Budist bilim, modern sinir bilime zihnin çeşitli bilişsel fonksiyonları ile ilgili olarak geniş bir harita sunar ve katkı sağlar. Bu fonksiyonlar, duyu algısı, odaklanma, dikkat, farkındalık, hafıza, olumlu ve olumsuz duygu durumlarıdır. Olumlu sinir ağları oluşturarak zihnimizin faydalı yetilerini arttırmamız mümkün olabilir.

“Budist düşünce inançtan çok sorgulama üzerine kuruludur, bu yüzden bilimsel bulgular Budist düşünce için oldukça yararlıdır. -14. Dalai Lama”

Budist bilim, fiziksel olarak, çeşitli hastalıkların tedavisini içeren bir takım tıbbi sistemleri de içinde barındırır. Kuantum fiziği ile bir çok benzerliği bulunan madde ve enerji boyutunda detaylı bir analiz yapar. Budizm, evrendeki yaşam, evrenin kökeni ve sonu ile ilgili görüşleri tartışır. Başlangıcı olmadan birbirini takip ederek aralık vermeden devam eden evrenler teorisinin üzerinde durur.

  • BUDİST FELSEFE 

Etik ve mantık ile Budizm’in gerçeklik anlayışını ele alır.

Budist felsefe, birbirine bağlı olma, görecelilik ve nedensellik gibi konuları inceler. Kümeler kuramı ve münazaraya dayanan detaylı bir mantık sistemi sunar. Bu sayede zihnin hatalı yansıtmalarını anlamamıza yardım eder.

Budist etik, kendimize ve başkalarına karşı nelerin yararlı, nelerin de zararlı olduğunun ayırt edilmesi üzerine kuruludur.

“İnançlı veya agnostik olmamızdan bağımsız olarak, Tanrıya ve karmaya inansak da inanmasak da herkes ahlaki ilkeleri takip edebilir. -14. Dalai Lama”

Başkalarına zarar vermemeye özen göstermek, nezaket, dürüstlük, cömertlik ve sabır gibi insani değerler takdir edilmeli ve geliştirilmelidir.

  • BUDİST DİN 

Geçmiş ve gelecek yaşamlara olan inançları, karmayı, ritüel ve duaları içerir.

Budist dinin konuları, karma, geçmiş ve gelecek yaşamlar, yeniden doğuşun mekaniği, yeniden doğuştan özgürleşmek ve aydınlanmaya erişmektir. İlahiler söylenir, meditasyon yapılır ve dualar okunur. Budizm’de tek bir kutsal kitap yoktur. Her geleneğin özgün öğretiler üzerine yazılmış kendi metinleri vardır.

İnsanlar genelde tapınaklarda ya da evlerinde oluşturdukları mihraplar önünde dua ederler. Ancak her zaman her yerde dua edilebilir. Dua etmenin asıl amacı istemek değildir. Kendi içsel gücümüzü, bilgeliğimizi ve şefkatimizi uyandırmaktır.

Beslenmeyle ilgili kesin kanunları yoktur. Ancak çoğu usta, öğrencilerine vejetaryenliği önerir. Buddha, takipçilerine alkol ve uyuşturucudan uzak durmalarını söylemiştir. Budist eğitim sistemi, öz disiplin ve farkındalık geliştirmek üzerine kurulmuştur. Sarhoş olduğumuzda ya da uyuşturucu etkisinde olduğumuzda farkındalık kaybolur.

Budizm, cinsellik ve evlilikten kaçınmayı içerir. Bununla ilgili yüzlerce yemin etmiş olan rahip ve rahibelerin olduğu manastır geleneği vardır. Bu kişiler, saçlarını kazır, özel kıyafetler giyer ve manastır düzenine sahip topluluklarda yaşar. Zamanlarını öğrenerek, meditasyon yaparak, dua ederek ve ruhani sınıftan olmayanlar için dini törenler yaparak geçirir. Ruhani sınıf dışındaki pek çok kişi Budizm’i öğrenmeye çalışmaktadır, Budist merkezlerde meditasyon pratiği de yapmaktadır.

Budizm Herkese Açıktır

Buddha’da tıpkı bizim gibi bir insan. Farkı sadece, nasıl var olduğumuza dair gerçeği görmüş olması. Kendi eksiklerinin üstesinde gelmiş ve tam potansiyelini kavramıştır. Buna Budizm’de “Aydınlanma” denir. Buddha ellerini sallayarak problemlerin ortadan kalmasını sağlamadı. Aksine kendimizi yaşamın sorunlarından özgürleştirebilmemiz, zihnimizin sevgi, şefkat, cömertlik ve bilgelik ile dolması ve bu olumlu özellikleri geliştirebilmemiz için takip etmemiz gereken yolu gösterdi.

Bu özellikleri ne şekilde geliştirebileceğimizin öğretisi, dine ve kültürel geçmişe önem verilmeksizin herkese açıktır. Budizm’de Tanrı ve Tanrılara inanç yoktur. Öğretileri detaylıca incelememiz istenir. Ahlak kuralları, şefkat ve bilgelik gibi Buddha’nın öğretilerinin özü olan ilkeler ancak bu şekilde takdir edilebilir. Zarar veren davranışlardan doğal bir kaçış olur. Aktif olarak kendimize ve başkalarına yararlı olan davranışlarla ilgileniriz. Bu sayede tek tek herkesin eşit biçimde istediği tek bir yol açılır. Mutluluk ve esenlik.

Buddha Öğretileri yazımdan sonra dilerseniz meditasyon ile ilgili yazıma göz atabilirsiniz.

Meditasyon Nedir? Faydaları Nelerdir?

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bilmediğiniz Şarkılar

Bilmediğiniz Şarkılar Nasıl Kolayca Bulunur? – Mobil Yöntemler

Elma Kesme Teknikleri

Elma Kesme Teknikleri Nelerdir?