in ,

Budapeşte Gezilecek Yerler

budapeşte gezilecek yerler

Budapeşte gezilecek yerler yazımıza hoş geldiniz. Macaristan’ın başkenti ve Berlin’den sonra Orta Avrupa’nın en büyük ikinci şehri olan Budapeşte, bir çok gezginin ve turistin favori şehri. Bizzat benim de gidip gördüğüm şehir gerçekten de anlatıldığı kadar dillere destan. Haberimizin sonunda videomuzu izleyebilir ve ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Budapeşte gezi rehberi haberimiz başlıyor.

Budapeşte Gezilecek Yerler

Bu yazımızda Budapeşte’de gezilmesi ve görülmesi gereken yerlere göz atmanın yanı sıra, Budapeşte’ye gelmeden önce bilmeniz gereken tüm konuları anlatacağız.

budapeste

Öncelikle biraz şehir hakkında bilgi vereyim. Budapeşte, Tuna nehri ile ayrılan Budin ve Peşte şehirlerinin 17 Kasım 1873 yılında birleşmesiyle adını almıştır. 17 Kasım 1873 tarihi ise aslında iki şehri birbirine bağlamak için inşasına başlanan Chain Köprüsü’nün bitiş tarihidir. Bu güzel şehir Macaristan’ın başkenti olmasının yanı sıra, aynı zamanda ülkenin politik, kültürel, ticari, endüstri ve ihracat merkezidir. Gerek coğrafi konumu gerek tarihi eserleri ve diğer çekicilikleri ile Budapeşte Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir.

Macaristan’ın Başkentinde Nereleri Gezebiliriz?

Parlamento Binası (Az Országház)

budapeste-parlemento-binasi

Budapeşte gezilecek yerler yazımıza Tuna Nehri kıyısında yer alan Parlamento Binası ile devam ediyoruz. Yaklaşık yirmi bir yıllık çalışma sonucunda 1902 yılında tamamlanmış. Bina 18 bin metrekare kadar alana yayılıyor ve 233 heykelin süslediği, içerisinde Macar kraliyet mücevherlerini ve Macar kültürüne ait pek çok nadide parçayı barındıran 691 odaya sahip. Bu özellikler binayı dünyanın en büyük üçüncü parlamento binası yapıyor. Macarların Hristiyanlığı kabul ettiğin 1000 yılında Papa tarafından gönderilen Kutsal Haç da aynı şekilde Parlamento Binası’nın içinde yer alıyor.

St. Stephen’s Basilica (Szent István Bazilika)

budapeste-st-stephens-basilica

St. Stephen’s Basilica, şehrin en büyük kilisesidir. 1851 yılında inşasına başlanan eser, 1868’de kubbesinde meydana gelen göçme sonucu yapım süresi yaklaşık 50 yıl uzayıp 1906’da tamamlanabilmiş. Görkemli kilisenin orijinal tasarımı mimar Jozsef Hild’e ait olsa bile, mimarın ölümünden sonra Macaristan’ın en ünlü mimarlarından Miklos Ybl tasarımı üstlendi ve bina bitirildi. Miklos Ybl aynı zamanda Budapeşte Opera Binası’nın da mimarıdır. Esere ismini veren Aziz Stephen ise, ülkenin en önemli şahsı olarak biliniyor.

Buda Kalesi (Budavari Palota)

budapteste-budin-kalesi

Budapeşte gezi rehberi haberimizde diğer bir yerimiz aynı zamanda Kraliyet Sarayı olarak da bilinen ve şehrin Buda tarafında tepede yer alan görkemli Buda Kalesi. Buda Kalesi Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminde pek çok seremoniye ev sahipliği yapmıştır. Türkçe’de ayrıca Kızılhisar olarak adlandırılmaktadır. Kale ilk olarak 1265 yılında tamamlanmış ancak günümüzde ki devasa haline ve barok görünüme 1749-1769 yılları arasında kavuşmuştur. Günümüzde ise kale, Budapeşte Tarihi Müzesi, Macar Ulusal Galerisi ve Ulusal Szechenyi Kütüphanesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Kalenin yer aldığı bölgede bulunan, Trinity Meydanı ve Sütunu, Matthias Kilisesi ve Balıkçı Tabyası’nı (Fisherman’s Bastion) mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Chain Bridge (Szechenyi Lanchid)

budapeste-chain-bridge

Budapeşte’de 8 tane köprü bulunmaktadır ve bunlardan en önemlisi ve en anlamsızı şüphesiz Chain Bridge’dir. Bunun nedeni ise köprünün 19. yüzyılda Buda ve Peşte şehirlerini birleştirmek için yapılmış olması. Zincirli Köprü veya Aslanlı Köprüsü olarak da adlandırılır. Aslanlı Köprü denmesinin sebebi ise köprünün iki ayağında bulunan aslan heykelleri. Tasarımını İngiliz William Clark, inşasını ise İskoç Adam Clark üstlendi. Adam Clark ile ilgili ise şöyle ilginç bir hikaye var: Köprünün inşaası bitince İskoç mühendis, köprüde bir hata olursa intihar edeceğini söylüyor. Binlerce kişi köprüde bir hata bulamazken, bir gün ufak bi çocuk köprünün ayağında ki aslanların dilleri olmadığını farkeder ki gerçekten olmadığını görebilirsiniz. Bunun üzerine Adam Clark intihar eder. Her ne kadar trajik bir hikaye olsa da arkasında çok güzel bir eser bıraktığına şüphe yok. Buda kalesine Peşte tarafından bu köprü üzerinden geçebilirsiniz.

Fisherman’s Bastion (Halászbástya)

budapeste-balikci-tabyasi

Türkçeye Balıkçı Tabyası olarak çevrilen eser, 1899-1905 yılları arasında Mimar Frigyes Schulek gözetiminde inşa edilmiştir. Kentte Neo-Gotik mimariden izler taşıyan yapıların en güzellerinden sayılır Fisherman’s Bastion. Ülkeyi kuran yedi kavimi temsil eden yedi kuleye sahiptir. Kale tepesinde bulunan tabya hem Tuna Nehri’nin hem de şehrin en güzel görünebildiği noktalardan biridir.

Matthias Kilisesi (Mátyás-Templom)

budapeste-matthias-kilisesi

Adını 15. yüzyılın ikinci yarısında hüküm süren ilerici ve sanat düşkünü kraldan alan dini yapı, 1255 yılında inşa edilmiş ancak 19. yüzyıl sonlarında günümüzdeki görünümüne kavuşmuştur. Kale tepesinde Trinity Meydanı üzerinde bulunan kilise ününü, hareketli geçmişi (Franz Joseph ile eşi Elizabeth’in taç giyme törenleri burada olmuştur.) ve göz alıcı mimarisine borçludur.

Trinity Meydanı ve Sütunu

budapeste-trinity-meydani

Buda yakasının kalbi sayılan meydan, adını meydanın ortasında bulunan sütundan almaktadır. Şehrin önemli noktalarından biri olan Trinity Meydanı, aynı zamanda eski Buda belediye binası olan Regi Budar Varoshoza’yı da barındırıyor. Trinity Sütunu ise 1710-1713 yılları arasında, Barok mimarisinde Philipp Ungleich tarafından yapılmıştır. Sütunun yapılma amacı ise o yıllarda salgın olan vebanın sona ermesi ve insanların, sütunun onları daha sonraki salgınlardan koruyacağına dair olan inançlarıydı. Sütunun tepesinde bir heykel bulunmakta ve bu heykel kutsal üçlüyü (baba, oğul ve kutsal ruh) temsil etmektedir.

Kahramanlar Meydanı (Hősök Tere)

budapeste-kahramanlar-meydani

Andrassy Bulvarı’nın sonunda yer alan meydan adını 1932 yılında yapımı tamamlanan Milenyum Anıtı’ndan alır. Bu anıt, Macaristan’ın 1000. yılını temsil etmektedir ve 1895 yılında inşa edilmiştir. Anıt Macar Prens Arpad ve onun altı savaşçısını betimleyen bronz atlı heykellerden oluşur. Meydanın ortasında bulunan 36 metrelik sütunun ucunda ise Cebrail betimlenmiştir. Kahramanlar Meydanı aynı zamanda UNESCO tarafından dünya mirası olarak koruma altına alınmıştır.

Vaci Utca

budapeste-vaci-utca

Macar dilinde Utca, cadde veya sokak manasına gelmektedir. Yani Vaci Caddesi olarak Türkçeye çevirmek mümkün bu ismi. Cadde, Varosmarty Meydanı’ndan başlayıp Büyük Market’e kadar uzar. Şehirde görülebilecek en kalabalık yer ve aynı zamanda alışveriş yapılabilecek en meşhur yerdir. İçerisinde ayrıca bir çok kafe ve restaurant barındırır. Macaristan’ın ünlü tatlısı Kürtőskalács’ı ve ünlü çorbası Gulaş’ı burada bulunan mekanlarda lezzetli şekilde tadına bakmak mümkün. Cadde üzerinde yürürken 19. ve 20. yüzyılda yapılmış Thonet evi tarzında yapıları da görmek mümkün.

Szimpla Kert

budapeste-szimpla-kert

Budapeşte’de bulunan harabe barlar içerisinde en bilineni ve en meşhurudur Szimpla Kert. İçeride eski eşyalardan dekore edilmiş harika bir konsept vardır. 2 Katlı olan bu barın içerisinde bir çok oda var ve her odadan ayrı müzik gelmekte. Kapıdan içeri girdiğinizde ise sizi ortak alan karşılıyor herkesin bir arada eğlenebildiği. Bar olmasına karşın içerideki muhteşem dekoru fotoğraflamak için mekanı gezen bir çok turist var. Alkol kullanmıyor olsanız bile burayı kesinlikle gezmelisiniz.

Buyrun hep birlikte videomuzu izleyip tüm ayrıntılara göz atalım. İyi seyirler.

Budapeşte Gezilecek Tüm Yerlerin Haritası

budapeste-sehir-haritasi

Yurt Dışına Seyahate Çıkarken Kullanabileceğiniz 10 Mobil Uygulama

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Beauty Fest Hakkında Herşey

Beauty Fest Hakkında Her Şey Bu Haberimizde

Eskişehir Gezilecek Yerler