Sağlık

Bronşit Nedir?

Bronşit nedir? Akciğerlerde bulunan ve bronşial olarak adlandırılan küçük hava keseciklerinde enfeksiyon oluşmasına Bronşit denir. Hastalığın görülme sıklığında yaş ve mevsimlerin etkisi vardır. Akut bronşit rahatsızlığı yaşayan kişiler özellikle kış aylarında ve ilkbahar başlangıcında bronşiti yoğun olarak yaşarlar.  

BRONŞİT NEDİR?

Akciğerdeki Bronşiol adı verilen küçük hava keseciklerinin iltihaplanması, keseciklerde daralmaya sebep olur ve akciğer kapasitesi hissedilir oranda azalır. İki yaş altı çocuklarda alt solunum yolları hastalığı olarak görülen bu rahatsızlığa Akut Bronşit denir. Bu hastalığa genellikle viral patojenler yol açar ve %50 oranında Respiratuvar Sinsisyal Virüs (RSV) bu durumdan sorumludur.

BRONŞİTİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yaşanılan üst solunum yolu enfeksiyonunun ardından akut bronşit hastalığı genellikle görülür.

 • Hapşırma
 • Burun akıntısı
 • Yüksek ateş
 • İştahsızlık
 • Solunum sıkıntısı
 • Ani öksürük krizleri
 • Hırıltılı/hışırtılı solunum sesleri

BRONŞİT TANISI NASIL KONUR?

Akut bronşit ile astım bronşit genellikle benzerdir. Bu nedenle zaman zaman teşhis sırasında karışıklık yaşanabilir. İlk bronşit atağında bu ayrımı yapmak cidden zordur. Devam eden ataklarda oluşan klinik bulgular tanı koymada işlemi kolaylaştırır. Bronşit atağı öncesinde viral bir enfeksiyon bulgusu yok ise, hışıltı epizotları sık tekrarlanıyorsa, ailede atopi veya astım rahatsızlığı olan biri varsa hastalığın astım bronşit olduğu söylenebilir.

Bronşit tanısı netleştikten sonra hastalığın şiddetini belirlemek amacıya klinik derecelendirmeler yapılır. Hastanın bir dakika içindeki solunum sayısı, solunum sesindeki hışırtı, retraksiyon varlığı ve genel durumdaki iştahsızlık, huzursuzluk, bilinç bozukluğu gibi durumlar göz önünde bulundurulmalıdır.

BRONŞİT ŞİDDET TABLOSU

 • 1-3 puan arası ölçülen hastalıklar hafif şiddette bronşit
 • 4-8 puan arası ölçülen hastalıklar orta şiddette bronşit
 • 9 puan ve üstü ise ağır şiddette bronşit

Ağır şiddette bronşit genelde kronik bronşit denilen KOAH rahatsızlığında görülür.

BRONŞİT TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Hastalığı en alt düzeye indirmek için akut bronşit tedavisinde hastaya destekleyici bakım uygulanarak semptomlar azaltılır. Tedaviye oksijen yüzdesinin normale dönmesi ve solunum sorununun çözülmesi için bronkadilatatör (bronşlarda genişlemeye yol açan) ajanlarla başlanır. Bu tedavi yöntemine cevap vermeyen ağır bronşit tablolarında yineleyen solunum ataklarını önlemek amacıyla kortikosteroidlerin antienflamatuvar etkisinden yararlanılabilir. Hastaya uygulanan ilaç tedavisinin sonuçlarının düzenli aralıklarla değerlendirilmesi gerekir.

BRONŞİTE NE İYİ GELİR?

Yapılacak medikal tedavilere ek olarak evde uygulanacak bakımlar da semptomları kontrol altına alarak hastayı rahatlatabilir.

 • Bronşit hastalığında balgam en büyük sorunlardan biridir.

**1 bardak su ve 2 yemek kaşığı tuz ile bir karışım hazırlanarak düzenli aralıklarla gargara yapılırsa, boğaz enfeksiyonunu yatıştırıcı etkisi ve balgam söktürücü etkisi görülür.

 • Kuru ve nemsiz ortamlar kişinin solunum sıkıntısını arttırabilir.

**Doğal nemlendiriciler ile ortamın kuruluğu ve nemsizliği giderilerek solunum rahatlatılabilir.

 • Ödem, mukus ve çeşitli hücresel kalıntılarla bronşioller daralır ve akut bronşit hastalığı oluşur.

**Günde en az iki litre su tüketilerek oluşan ödem kontrol altına alınabilir ve mukus salınımı azaltılabilir.

Bronşit nedir yazımdan sonra yine konuyla ilgili olan farenjit nedir ile ilgili bilgiler verdiğim yazıma bakmak isterseniz linke tıklamanız yeterli.

Farenjit Nedir?

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Günlük içilmesi gereken su miktarı bronşit hastalığının ilerlemesine de etkili.
  Bulunduğumuz ortamı nemli kılmak için buhar makineleri de var onlar da fonkisyonel olabilir

 2. Kardeşimde vardı kronık bronşit ah neler çektik. Kişinin kendini koruması ve bagısıklık çok önemli.

 3. Bronşit olduğumda tuzlu su ile gargara yapıyorum boğaza iyi geliyor ve birde bu dönemde zencefilli çayı sık tüketiyorum

 4. Kendimi yine tebrik ettim turp gibiyim bu tür bilgiler üzse de hiçbirini yaşamıyor olmak çoksel

 5. Yıllar önce 1 buçuk ay üst üstte öksürük ve halsizlik baş göstermişti o ara doktor bronşit başlangıcı dediğinde isminden bile ürpermiştim neyse ki tedaviyle atlattım Boşa denilmiyo önce sağlık

 6. Şimdiye kadar her yıl en az 2 kere bronşit olurdum, artık olmayacağım inşallah.. Ağızdan nefes almamak çok önemli, buna da içtiğim su miktarına da azami dikkat ediyorum artık.. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu