in

Brexit Sonrası Ticaret Seçenekleri Hakkında

Brexit sonrası ticaret

Bu yazımızda İngiltere’nin Brexit sonrası ticaret seçeneklerinden biraz bahsetmek istiyoruz. Daha önceki yazımızda kısaca bahsettiğimiz Norveç, İsviçre ve DTÖ modellerinden daha detaylı söz edeceğiz. Daha sonraki yazılarımızda ise Brexit’in farklı ülke ekonomileri üzerinde nasıl bir etkisi olacağına değineceğiz.

Brexit Sonrası Ticaret: Norveç Seçeneği

Norveç opsiyonunda İngiltere, hala AB tek pazarının üyesi olacak fakat tek pazarda geçerli olan tüm kurallara ve düzenlemelere üzerlerinde söz hakkı olmaksızın uymak durumunda kalacak. Öte yandan bu seçenekte İngiltere’nin söz konusu düzenlemelere uymayı erteleme şansı da bulunuyor. Norveç opsiyonunda İngiliz bankaları ve diğer finansal kuruluşları, pasaportlama hakkına sahip olmaya devam edecek. Yani İngiliz finansal kurumları, tüm Avrupa’da yerli banka şubesi açar gibi banka şubesi açabilecek. Bu seçenekte İngiltere, AB’ye yaptığı katkıyı yüzde 9 oranında azaltacak. Şartlara bakıldığında bu seçenek İngiltere için en iyi sonucu veren ticaret seçeneği olarak öne çıkıyor. İngiltere, Norveç seçeneğinde CAP ve CFP gibi tarımsal yardımlardan yararlanamayacak. Öte yandan bazı tarımsal ürünler dışında tarifeler ve tarife dışı engeller söz konusu olmayacak. Ayrıca İngiltere, bu seçenekte başka ülkelerle bağımsız olarak ticaret anlaşmaları yapamayacak.

Brexit Sonrası Ticaret: İsviçre Seçeneği

İsviçre seçeneğinde İngiltere, finansal pasaportlama hakkından faydalanamayacak. Bu durumun gerçekleşmesinden sonra Londra’nın Avrupa’nın finansal merkezi olması durumu da tehlikeye girecek. Bu seçenekte İngiltere ve AB arasındaki ticari ilişikler, ikili anlaşmalar yoluyla çözülecek. Öte yandan bu tarz anlaşmaların yürürlüğe girmesi uzun yıllar alabiliyor. Öte yandan bu seçenekte de İngiltere’nin AB kurallarında ve düzenlemelerinde bir söz hakkı bulunmuyor. İngiltere, AB’den bağımsız olarak diğer ülkelerle ticaret anlaşması imzalayabilir fakat AB’nin taraf olduğu ticari anlaşmalardan yararlanamıyor. Tıpkı Norveç opsiyonunda olduğu gibi CAP ve CFP gibi tarımsal yardımların varlığından burada da söz edemiyoruz. Bu seçenekte İngiltere’nin AB bütçe katkısına katılım payının yüzde 50 civarında düşmesi bekleniyor.

Brexit ve DTÖ Ticaret Opsiyonu

DTÖ opsiyonunda İngiltere’nin AB ile herhangi bir ticaret anlaşması yapamadığına veya yapmadığına kanaat getiriyoruz. İngiltere böylelikle AB’nin hiçbir kuralına ve düzenlemesine uymak zorunda kalmayacak fakat bu durumda bu kurallar hakkında söz hakkı da bulunmayacak. İngiltere, DTÖ opsiyonu sayesinde düzenlemeler konusunda önemli bir özgürlük kazanıyor fakat bu durum biraz gizli bir tehlike taşıyor. Eğer İngiliz firmaları AB ile iş yapmak istiyorsa, AB’nin kurallarına uymak gibi bir zorunluluğa sahip. DTÖ ticaret opsiyonunda tüm tarifelerin ve tarife dışı engellerin ticarette var olacağını da belirtmek gerekiyor.

Brexit ve Tarımsal Yardımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kediniz ile yeni bir eve taşınma macerası

Kediniz İle Yeni Bir Eve Taşınma Macerası

corona virüs vakaları

Corona Virüs Vakaları Türkiye’de Hızla Artıyor