Seyahat

Bozcaada Gezilecek Yerler

Yaz gelip sıcaklar arttıkça hep daha serin yerlerde olmak istiyoruz, hem güneş olsun, hem de püfür püfür essin diyoruz. Yanında deniz de olsa ah ne âlâ… İşte bütün bunları bir arada bulabileceğiniz yerlerden biri bu yazımızın konusu. Bozcaada Gezilecek Yerler yazımızda, keyifli bir tatil için adada neler yapabileceğinize değindik.

Bozcaada Nerede?

Bozcaada, Çanakkale’ye bağlı bir ada. Türkiye’nin en büyük 3. Adası. Çanakkale Boğazı’na girmeden selamlıyor gelen gemileri. Genel olarak düzlük bir ada olan Bozcaada’nın en yüksek tepesi, 192 mt ile Göztepe. Adanın çevresi toplam 38 km. Akdeniz ikliminin hakim olduğu adada bitki örtüsü makidir. 1/3’ini bağların oluşturduğu adanın kuytu köşelerinde çamlık alanları bulunur. Bol rüzgar aldığı için, rüzgarlı alanlarda pek ağaç yetişmez.

Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada’nın Tarihi

Antik Yunan dönemindeki ismi Tenedos olan Bozcaada, bulunduğu o-konum itibariyle stratejik bir öneme sahipti. Defalarca istilaya uğrayan adanın bilinen tarihi, M.Ö. 3.000lere dayanır. Fenike, Yunan, Pers, Bizans (Doğu Roma), Osmanlılar gibi büyük devletler bölgeye hakim olmuştur. 1455 senesinde Osmanlı topraklarına katılan, zaman içinde Venediklerin eline geçen Bozcaada, 1923 senesinde Lozan Anlaşması doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlanmıştır.

Bozcaada Gezilecek Yerler Listesi:

Sadece sokaklarında dolaşmanın bile büyük keyif olduğu, şarabıyla ünlü Bozcaada’da gezilecek yerleri şöyle sıralayabiliriz:

Ayazma Manastırı

Yunanca “hagiaasme” kelimesinden evrilen, kelime anlamı “kutsal su” olan “ayazma” kelimesinden ismini almış olan manastır, adanın güney kısmında bulunuyor. 1700lerde yapılan kilise, sadece özel günlerde ibadete açık.

Bozcaada Gezilecek Yerler

Rüzgar Gülleri

Adanın en batı noktasında bulunan rüzgar güllerinin önemi, aslında günbatımını seyredilebilecek en güzel nokta olması. Arabası olmayanlar için, minibüsler en son durak olarak buraya geliyor, gün batımı sonrasında merkeze dönüyor. İster piknik örtüsü, ister şezlong, isterseniz sandalye kullanabilir, içeceğinizi getirerek günbatımı keyfini burada yaşayabilirsiniz.

Bozcaada Gezilecek Yerler

Şarap Fabrikaları

Antik dönemden beri şarabıyla ünlüdür Bozcaada. 3 eski şarap üreticisi, adanın merkezinde yer alıyor. Fabrikaları gezerek şarap yapımı hakkında bilgi edinebilir, alışveriş yapabilirsiniz.

Bozcaada Kalesi

İlk yapım tarihi net bilinmemekle birlikte, Venedik, Ceneviz, Osmanlı tarafından kullanılan kale, 1455’te Fatih adayı fethettiğinde, eski kalenin üzerin e inşa ediliyor. İçi boş olan kalede günümüzde festivaller düzenleniyor.

Bozcaada gezilecek yerler listesine eklenebilecek diğer noktalardan biri de plajları. En güzel plajlardan bazılarını barındıran adanın en bilinen Ayazma Plajı’ndan başka, Habbele, Tuzburnu, Tekirbahçe, Akvaryum, Çayır, İğdelik koylarında da yüzebilirsiniz.

Bozcaada’da iken sanat galerini, Bozcaada Müzesi’ni ziyaret etmeyi, muhteşem Ege mutfağından, sizi sizden geçirecek lezzetleri, mezeleri, deniz ürünlerini tatmayı unutmayın

Bozcaada Gezilecek Yerler

Kamp Alanları, Gezilecek Yerler, İğneada Longoz Ormanları

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Ne çok isterim gitmeyi ama bi türlü denk getiremediğimi :((
    Kaleminize sağlık ne güzel anlatmışsınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu