Hayata Dair

Bowling Hakkında Bilinmeyenler

Birçok kişi bu oyunu, arkadaşları ve ailesiyle oynayabileceği eğlenceli bir salon oyunu olarak görüyor. Birçok kişi Bowling’in ayakkabı kiralayıp on labutu tek seferde veya iki seferde devirmekten ibaret olduğunu düşünüyor. Bu işlem bir oyun içerisinde tam on kez tekrarlanıyor. Öte yandan dünyanın birçok yerinde yüzyıllarca yıldır oynanan birçok farklı bowling oyunu da yer alıyor.

Bowling ve Antik Mısır

Bowling’in bilinen en eski formuna M.Ö. 5000 yılında Antik Mısır’da rastlanır. Eski Mısırlılar, birçok farklı objeyi devirmek için taşları sürekli yuvarlardı. Özellikle Eski Mısır’daki çocuk mezarlarında oyuna ait alet ve edevatlar çok sık rastlanır. Zaman geçtikçe bu Antik Mısır oyunundan Bowling’in birçok farklı versiyonu türedi. Bowling’in çeşitleri arasında 10 labutlu, 9 labutlu, 5 labutlu Bowling oyunlarının yanı sıra Duck Pin ve Candle Pin adı verilen farklı versiyonlar da yer alıyor.

Orta Çağ’da Bowling

Bowling, Orta Çağ İngiltere’sinde 1300 yılında okçular için önemli bir oyalanma yolu olduğu gerekçesi ile III. Charles tarafından yasaklandı. 1400 yılında tekrar oynanmasına izin verilen oyun, 1500 yılından itibaren sadece zenginlerin oynayabileceği bir oyun olarak İngiltere’de yaygınlık kazandı. Özellikle Orta Çağ’da kişilerin birçoğu, Bowling oynayarak günah çıkarabileceklerine inanıyordu. Günah çıkarmak isteyen kişi, tek atışta tüm labutları devirdiği zaman günahlarını çıkardığını düşünürdü. Öte yandan labutları deviremediği zaman, kiliseye gidip dua etmeye devam ederdi.

Bowling’in Modern Zamanlardaki Durumu

Modern zamanlarda ise bira markaları, turnuvalara ve oyunculara sponsor olmaya başladı. Böylelikle bu oyun, dünya çapında da önemli bir yaygınlık kazanmayı başardı. Modern zamanlara gelindiğinde oyun salonlarında devrilen labutları yeniden dizme görevi çocuklarındı. Bu durum 1946 yılına kadar sürdü. Üstelik New York’ta inşa edilen ilk Bowling salonunun yerinde yakın bir zamana kadar 11 Eylül saldırıları ile yıkılan ikiz kuleler bulunuyordu.

Bowling Oynarken Bunlara Dikkat

Bu oyunu oynarken kiloya, boya ve cinsiyete göre bir top seçmek son derece önemlidir. Öte yandan parmakların iriliği de topun kontrolünde önemli bir rol oynar. Gereğinden ağır veya hafif bir top seçmek topun kontrolünü ve oyunda başarılı olmayı önemli ölçüde azaltır.

Stan Smith Spor Ayakkabı – Peki Stan Smith Kimdir?

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Tarihini öğrendiniz .. nasıl oynanmaması gerektiğini merak ederseniz buradayım :D

  2. Farkettim ki ben daha once hic oynamamisim. Bu soguk kis gunlerinde harika bir fikir olacak tesekkur ederim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu