Gündem

Boukoleon Sarayı Restorasyonu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, günümüze ulaşan, Bizans Büyük Saray Kompleksi’nin sahil şeridinde bulunan Buccoleonis Majus Palatium, bilinen adıyla, Boukoleon Sarayı ‘nın restore edileceği ve açık hava müzesine dönüştürüleceği belirtildi.

Boukoleon Sarayı

Boukoleon Sarayı Hakkında

Boukoleon Sarayı, Theophilos (829-842) tarafından, bir kaç yıl önce bu bölgede kalınlaştırılmış olan deniz duvarlarının üstünde, deniz cephesi ile inşa edilmiştir. Bu cephenin batı kısmı, demiryoluna yol vermek için yıkıldığı 1873 yılına kadar sağ kalmış, doğu kısmı hala dik durmaktadır. Bu imar, yıkım öncesi yapılan eski çizimlere ve E. Mamboury’nin 1934’te yayımlanan önerilerine dayanmaktadır. Binanın arka kısımları ile cephe ve demiryolu arasındaki hemen hemen hiçbir şey bilinmemektedir.

Boukoleon Sarayı, 9. ve 11. yüzyıllar arasında Büyük Saray’ın ana yaşam bölgesini oluşturdu. Nikephoros Phokas (963-969) tarafından sarayın yeni tahkimatlarına gömülmüştü. Oturma 1081’den sonra Blachernae sarayına kaydırılmış olsa da, Boukoleon Sarayı daha sonra hala kullanımda idi. Halen 1204 ve 1261 yılları arasında latin imparatorları tarafından işgal edilmiş, ancak bizans keşişinden vazgeçilmiştir.

Boukoleon Sarayı Restorasyonunda Neler Yapılacak?

1610 yaşındaki Boukoleon Sarayı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilecektir. Boukoleon Sarayı restorasyonu, Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü 4’e sunulan Restorasyon Projesi’nin onaylanmasından hemen sonra başlayacaktır.

Fatih Belediyesi’nin hazırladığı Sörvey ve Restitüsyon Projesi dahilinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yapı İşleri Müdürlüğü tarafından restorasyonu yapılacak olan Büyük Saray Kompleksi’nin Boukoleon Sarayı kalıntıları; Yenikapı’dan Sarayburnu’na giden hat üzerinde, Çatladıkapı Mevkii’nde yer almaktadır.

“Boukoleon Sarayı, İstanbul’da, tarihi yarımadanın Marmara Denizi tarafında, Küçük Ayasofya / Çatladıkapı Mevkii’nin hemen doğusunda, Fatih-Küçük Ayasofya Mahallesi’nde, II. İmparatorluk Theodosios tarafından inşa edilen 86 Adada (408-450) yer almaktadır. Orta Bizans Dönemi’ne (9. yüzyılın ortalarına – 13. yüzyılın başlarına) ait 37 Parselde, bir kısmı da İmparator Theophilus (829-842) dönemine eklenmiştir. Bu bir Bizans sahili sarayıdır. Latince adı Buccoleonis Majus Palatium’dur. 

Boukoleon Sarayı

Boukoleon Sarayı; 10 Eylül 1982 tarihli Yüksek Kalite Eski Eserler ve Anıtlar Konseyine kayıtlıydı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait Bizans Sarayı’nın restorasyonu için Fatih Belediyesi’ne onay verilmiş ve İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Dairesi Başkanlığı’nın verdiği ödenek ile “Fatih İlçesi, Sultanahmet Bölgesi, Boukoleon Saray Sörveyleri, Restitüsyon, İmar, İnşaat, Elektrik, Makine Projeleri ve Peyzaj Projeleri ihale edildi.

Fatih (Tarihi Yarımada) Kentsel Arkeolojik, Birinci Derecede Arkeolojik Sit Alanı içerisinde bulunan Boukoleon Sarayı Koruma Kurulu Kararı için her türlü fiziksel yapı uygulaması için gereklidir. Bu nedenle; Boukoleon Sarayı Rölöve Projelerini hazırlamak için İstanbul IV Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün,  İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü kontrolünde yüzey temizliği çalışmalarının gerçekleştirilebileceği kaydedilmiştir. 29 Mart 2017 tarihli İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü’nün yazısı ile, yüzey temizliği çalışmalarının gerçekleştirildiği kaydedilmiştir.

Fatih Belediyesi’nin hazırladığı restitüsyon ve anket projeleri, 27 Haziran 2018 tarihli Bölge Koruma Bölge Müdürlüğü’nün kararıyla onaylanmıştır.

Zemin etüt ve zemin etüdü ve jeo-radar raporu baz alınarak hazırlanan Restorasyon Projesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları İl Müdürlüğü ve Kültür Varlıkları Projeleri Müdürlüğü tarafından onaylanmış ve onaylanmıştır. Boukoleon Sarayı Restorasyonu 25 Temmuz 2018’de (önceki gün), proje Kültür Varlıklarının Korunması Bölge Kurulu Başkanlığı’na yönlendirilmiştir. IV.

Bizans Sarayı’nın restorasyonu, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü IV’e sunulan Restorasyon Projesi’nin onayını takiben İstanbul Büyükşehir Belediyesi-Yapı İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülecektir.

Koruma Konseyine önerilmiş olan Restorasyon Projesi’nde, Boukoleon Sarayı bir açık hava müzesi olarak işlev görmüştür.

Boukoleon Sarayı

Malzeme ve Yüzey Kayıplarının Önlenmesi İçin Neler Yapılacak?

– Malzeme kusurlarını, yüzey kusurlarını ve duvardaki yüzey kusurlarını ve binanın üst kaplamasını önlemek için, derzın orijinal dokusunun müdahalesini en aza indirerek uygun malzemeyi güçlendirmek ve güçlendirmek önerilmektedir.

– Piyasadan üretilen tüm demir ürünler kaldırılacak.

– Mermer yüzeyler temizlenecektir.

– Parçaların kırıldığı veya yapım elemanlarında parçaların onarımı yapılacaktır.

– Benzerlik kaybı olan bölümlerde tamamlama yapılacaktır.

– Erime ve aşınmanın gözlendiği yerde tamir yapılacaktır.

– Boukoleon Sarayı ve Halkalı – Sirkeci demiryolu hattı arasında bulunan çimento sıvalı moloz taş duvar bulunduğu yerden kaldırılacak. Ferforje korkuluk da, projede belirtilen boyutlara göre yeniden yapılacaktır.

– Ziyaretçilerin güvenli bir şekilde yürümelerine ve yapıya zarar vermeden ulaşabilmeleri için, güzergah üzerinde ve projede belirtilen şekilde ahşap yürüyüş yolu yapılacaktır.

– Pharos Kulesi’nin cephelerindeki, malzeme kaybı olan ve yüzeysel kayıp olan bölümler, yapının statik durumu göz önüne alınarak orijinaline uygun olarak kesilmiş taşlarla tamamlanacaktır.

– Boukoleon Sarayı’nın zeminindeki molozlar bulundukları yerden kaldırılacak.

– İmparator İskelesi olarak bilinen iskelenin doğu cephesine, projede belirlenen noktaya, belirtilen ölçülerde havuz yapılacak.

– Boukoleon Sarayı’nın önünde hali hazırda yer alan park kaldırılacak, proje dahilinde belirlenen konum ve ölçülere göre yerin altına bir müze inşa edilecek.

– Boukoleon Sarayı’nın ana giriş kapısında yerde bulunan mermer blok, ön yüzünde İmparator Justinianus’un monogramı görülecek şekilde özgün yerine konacak.

Boukoleon Sarayı

Hierapolis Cehennem Kapısı Ziyarete Açılacak yazısı için tıklayın. 

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. VAAAAY SÜPER BİR HABER BU. BİTTİKTEN SONRA BİZİ GEZMEYE GÖTÜRMENİZİ RİCA EDİYORUM SHALL WE AİLESİ OLARAK HEP BERABERCE EMRECAN HANIM :)

  2. Tarihimize zarar vermeden yapmaları ümidiyle :)) kaleminize sağlık çok güzel anlatmışsınız yine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu