Gündem

Türkiye’nin En Eski Botanik Bahçesi Müftülük’e Devredildi

Havalar güzelleşince en sevdiklerimden birisi de doğada yürüyüş yapmak. Tabi her zaman sevgili doğa ananın kollarına atamıyoruz kendimizi, zamansızlıktan, yorgunluktan, mesafeden dolayı gidemiyoruz ormana, yürüyüşe. Peki şehir içinde yok mu hiç nefes alınacak yeşil alan? Yok mu hiç elimize bitki kitabını alıp merak ettiğimiz bitkileri görebileceğimiz yerler? Olmaz mı? Var tabii ki! “ Botanik Bahçesi ” size neyi ifade ediyor?

Botaik Bahçesi

Türkiye’nin En Eski Botanik Bahçesi Müftülük’e Devredildi

İstanbul, Avrupa yakasının tam kalbinde, eskiden şehrin merkez bölgesinde bulunan Süleymaniye bölgesinde, Süleymaniye Cami’nin hemen arkasında, Türkiye’nin en eski Botanik Bahçesi bulunuyor.

İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi içinde yaklaşık 5 bin çeşit bitki bulunuyor.

Prof. Dr. Alfred Hilbron Btanik Bahçesi, Uluslar arası Botanik Bahçeleri’ne kayıtlı ve bünyesinde 9 sera ve yaşayan fosil bitkilerini barındırıyor.

Atatürk’ün daveti üzerine Türkiye’ye gelmiş olan Alman Profesör Dr Alfred Hilbron, 1935 senesinde botanik bahçesini kurdu. Bahçe profesörün ismini taşıyor.

2015 senesinde bahçenin İstanbul Üniversitesi’nden alınarak müftülüğün kullanımına verilmek üzere Diyanet İşleri Başkanlığı’na verilmesi kararlaştırıldı. Devir işlemleri, Fatih Belediyesi Meclis Üyesi Uğur Soylu’nun Bimer’e başvurusuna gelen yanıt ile ortaya çıktı.

Botaik Bahçesi

Botanik Bahçesi Nedir?

“Dünyada bulunan kültür bitkileri ve doğal bitkilerin, bahçenin kuruluş amacına uygun şekilde, belirlenmiş düzene uygun olarak yetiştirildiği, bu bitkilerin öğrencilere, çocuklara, yetişkinlere anlatılarak tanıtımı yapılan, insanlara kısa da olsa bu konuda eğitim veren kuruluşlardır”.

Botanik bahçeleri, halkı botanik hakkında bilgilendirmekten başka, bilimsel araştırma yapmakta olan enstitüler olarak da değerlendirilmeli.

Botanik Bahçeleri Nasıl Ortaya Çıktı?

Milattan önce 2000lerden evvel Asur medeniyeti, İran medeniyeti süs bitkisi ve meyve yetiştirmek amacıyla bahçeler, parklar kurmuşlardır. Sadece beslenme amacı dışında tıbbi amaçlarla da bitki yetiştirilmeye başlanması da bahçelerin kurulmasına sebep olmuştur.

Meksika’da yaşayan Aztek medeniyetinin yaptığı tıbbi bitki çalışmaları, zaman içinde Avrupalılar tarafından öğrenildiği ve Avrupa’da tıbbi bahçelerin kurulmasını etkilediği düşünülüyor.

Antik Yunan ve Roma döneminde süs bitkileri yetiştirmek için bahçeler kurulduğu, M.S. 1. Yy.da Antonius’un Roma’da kurduğu, bundan 100 sene evvel de Aristo’nun Atina’da bir botanik bahçesi kurduğu biliniyor. Modern botanik bahçelerinden en önemli örneklerinden birisi de İngiltere, Holborn’daki John Gerard Bahçesi’dir.

Botaik Bahçesi Botanik Bahçesi için Change.org’da bir kampanya başlatıldı. Kampanyaya şuradan katılabilirsiniz:

“Müftülük için tahliye edilecek olan ata yadigarı botanik bahçemizi kurtaralım”
https://www.change.org/p/m%C3%BCft%C3%BCl%C3%BCk-i%C3%A7in-tahliye-edilecek-olan-ata-yadigar%C4%B1-botanik-bah%C3%A7emizi-kurtaral%C4%B1m

Topkapı Sarayı Mumyası

 

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu