in

YarıldımYarıldım BayıldımBayıldım

Boryeong Çamur Festivali: Cildine Özen Gösterenler Buraya!

Boryeong Çamur Festivali: Cildine Özen Gösterenler Buraya!

Boryeong Çamur Festivali, dünyanın en meşhur festivalleri için yaptığım araştırmalarda karşıma çıkan ilginç organizasyonlardan bir tanesi. Bakın sizin için sadece dünyanın en büyük festivallerini yazmıyorum. Aynı zamanda da ilginç olmasına özen gösteriyorum azıcık kıymetimi bilin… Öhm bu gereksiz tripten sonra okurken bile cildinize iyi gelecek yazımıza geçebiliriz…

Boryeong Çamur Festivali

Efendim geriye dönüp baktığımda pek çok festival hakkında sizlere bilgi verdiğimi görüyorum. Brezilya’dan Almanya’ya, Venedik’ten Şili’ye dek epeyce fazla ülkeye şöyle bir yolculuk yazılarımızda. Şimdiki durağımız ise Güney Kore. Boryeong, Güney Kore’nin batı sahillerinde, Sarı Deniz’e kıyısında bir şehir. Özellikle festivalin de etkisiyle ünü giderek artmış zaman içerisinde. Tabii yöneticilerin bu konudaki çabası da takdire şayan diyebiliriz. Tek meşhur olan kısmı festival değil, aynı zamanda Dacheon’da bulunan plajları da dünyaca üne sahip imiş.

Boryeong Çamur Festivali Ne Zaman ve Nasıl Düzenlenir?…

…Diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Hemen cevap vereyim. Efendim her sene Temmuz ayının ikinci bazen de üçüncü haftasında düzenlenen bir organizasyonmuş bu festival. Üstelik bir hafta boyunca da devam ediyormuş ki bu, hem şifaya hem de eğlenceye doyabileceğiniz bir süre diyebilirim. Gelin biraz daha detaya inelim.

1998 Yılından Bu Yana…

Evet bazı festivallerin tarihinin çok eskilere bazılarınınsa henüz yakın tarihlere dayandığını görüyoruz. Boryeong Çamur Festivali de bunlardan birisi. 1998 yılında ilk kez düzenlenmiş. Amaç ise, cilde şifa kaynağı olan Boryeong çamurunun ve Boryeong şehrinin tanıtımını yapmak, bu çamurdan elde edilen kozmetik ürünlerin pazarlamasını gerçekleştirmekmiş. Peki başarılı olmuş mu? Evet… Zira çok kısa bir sürede insanların dikkatini çekmeyi başarmışlar ve dünya çapında bir üne kavuşabilmişler.

Şifa ve Eğlence Bir Arada

Yukarıda bir yerde söylemiştim. Hem şifaya hem eğlenceye doyacağınız bir organizasyon efendim. Festivalden önce onlarca kamyon vasıtasıyla Docheon plajlarına getiriliyor çamur. Şimdi hayal edin, bir yanınızda masmavi deniz, ayağınızın altında dünyanın en ünlü plajlarından birisi ve şifa kaynağı çamur… Muhteşem değil mi… İşte bu yöntemle adamlar tek hareketle iki ayrı tanıtım da yapmış oluyorlar. Festival, Boryeong başkanının yaptığı konuşmayla başlıyor. Konuşmanın ardından sahneyi çamur kaplı dansçılar alıyor ve havai gösterileri de dansçılara eşlik ediyor.

Çamur Tünelinde Karşılama

Abicim bu festivlde çamurdan uzak durma ihtimalini de yok lüksünüz de seçeneğiniz de… Çünkü daha başında festival alanına girişte bir tünel oluşturuluyor. Mud raining tunnel adı verilen bu tünelden geçerken üzerinize çamur yağıyor ve isteseniz de istemeseniz de (ki istemeyeceğinizi sanmıyorum) eğlenceye dahil oluyorsunuz.

Çamur Havuzunda Mücadele ve Çamur Kaydırağı

Conquering mud peak adı verilen bir etkinlik var ki benim en çok dikkatimi çeken olaydır bu. Efendim kocamaaaannn bir havuz düşünün. Üç metre derinliğinde ve çamurla dolu. Katılımcıların yarış parkurudur burası ve en eğlenceli etkinliklerden sanırım. Zira yarışmacılar birbirleriyle mücadele ederek havuzun kenarlarından kaymadan tırmanıp kenardaki bayraklardan bire tanesini kapmak için uğraşırlar. Bayrağı ilk kapan kazanır tabii.

Bir diğer olay ise tatil köylerinde su kaydırağı olarak bildiğimiz şeyin burada çamur kaydırağı olarak karşımıza çıkmış hali. Mudpool sliding denilen meseledir kendisi ve çamur eşliğinde büyük bir kaydıraktan kayıp çamur havuzuna giriverirsiniz.

Rengarenk Çamur…

Colored mudzone… Çamurun en tatlış biçimi olarak görülüyor zira burada ziyaretçiler, renklendirilmiş çamurla vücutlarını kaplıyorlar. İşin bir de başka bir boyutu var burada. Dileyenler bu çamuru masaj eşliğinde vücutlarına bulatabiliyor. Zira çamurun cilde iyi tesir edebilmesi için masaj şartmış efendim.

Çamur Futbolu

Şehrin irili ufaklı hemen her futbol takımı festivalde bir araya geliyor. Çamur üzerinde bir turnuva düzenleniyor ve ortaya muhteşem görüntüler çıkıyor.

Çamur Cezası!!!!

Aman Allah’ım!!! Yoksa siz bu festivale geldiniz ve “ay ben çamura dokunamaaammm” diyerek uzaktan uzaktan mı seyretmek istediniz. Yok öyle şey hemşerim diyorlar ve çamur değmemiş kişileri çamurlu bir yerde hapsediyorlar. Çıktıktan sonra mis gibi çamura bulanmış oluyorsunuz…

Boryeong Çamur Festivali İçin Son Not

Efendim o kadar festival yazdım. İçlerinde en çok merak ettiklerimden oldu Boryeong. Bir gün mutlaka gitmek istiyorum diyebilirim. Bir hafta boyunca masaja, şifalı çamura, eğlenceye doymak isterim zira. Bu arada Boryeong başta başkent Seul olmak üzere pek çok kültürel alana da yakınmış efendim. Yani yapılacaklar listenize bir sürü etkinlik daha ekleyebilirsiniz. Sabırla okuduğunuz için teşekkürler başka yazılarda görüşmek üzere. Hoşça kalınız…

 

Songkran Festivali: Islanmaya Hazır Olun!

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

öğrenme ve öğretme

Öğretme ve Öğrenme Nasıl Eğlenceli Hale Getirir?

parayı zekice yönetmek

Parayı Zekice Yönetmek İçin Neler Yapılmalı?