Gündem

Borç Parayla Kurban Alınır mı?

Borç parayla kurban alınır mı? Kurban bayramı yaklaşırken akıllardaki onlarca sorudan bir tanesi de borçla kurban alınır mı sorusu eminiz. Peki Diyanet İşleri Başkanlığı borç parayla kurban alma konusuna nasıl bakıyor?

diyanet işleri başkanı

Borç Parayla Kurban Alınır mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı yaklaşan Kurban Bayramı öncesi en çok merak edilen soruları yanıtladı. Diyanet İşleri Başkanlığı’na göre borç parayla kurban alınabilir ancak faizlere dikkat edilmesi gerekiyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı Vatandaşların Sorularını mini bir kitapçıkta bir araya getirdi ve bu kitapçığı web sitesi üzerinden yanıtladı.

Kredi Kartıyla Kurbanlık Hayvan Satın Almak Caiz midir?

Diyanet İşleri Başkanlığı kurbanlıkların kredi kartına tek çekim veya vade yapılarak alınabileceğini söyledi. Ancak faize düşülmemesi gerektiğine ve ödemelerin geciktirilmemesi gerektiğine dikkat çekti ve söyle devam etti: “Kurbanlık parasının kredi kartı ile ödenmesinin hayvanın sıhhatini etkileyecek bir durum söz konusu değildir. Ancak borcun zamanında ödenmesi ve faiz durumuna düşülmemesi gerek” diyerek sözlerine son verdi.

borç parayla kurban alınır mı?

Diğer bir önemli soru ise “Borçla Kurban Alınır mı?”

Diyanet’e göre “borç para ile kurban satın alınabilir ancak faizli işlem yapılması haram olacağı için faizsiz şekilde bu durumun halledilmesi gerek” diyerek devam etti ve “Kendi imkanlarıyla kurban kesemeyecek olan kişilerin böyle yöntemlere başvurmalarının dinen uygun olmadığını” söyledi.

kurban bayramı tatili

Kurban Bayramı TatiliNe Zaman?

Tatil hazırlıklarına başlayan milyonlarca çalışan şimdiden yerlerini ayırttı. Kurban bayramının 9 güne çıkarılmasıyla birlikte vatandaş uzun bir tatil planladı. Uçaklar doldu otobüslerde bilet bulmak neredeyse imkansız. Her yıl olduğu gibi bu yıl da “bayram tatili 9 gün olacak mı” sorusu en çok merak edilen sorulardandı ve hükümet tatil açıklamasını resmen ilan etti.

Kurban Bayramı Tatil Tarihleri

Diyanet İşleri Başkanlığının bu yıl ki takvimine göre;

21 Ağustos Salı bayramın 1.günü

22 Ağustos Çarşamba bayramın 2.günü

23 Ağustos Perşembe bayramın 3.günü

34 Ağustos Cuma bayramın 4. yani son günü olacaktır.

Toplu Taşıma Ücretlerinde İndirim

İstanbul’da Kurban Bayramında toplu taşıma ücretlerinde %50 indirim olacağı duyuruldu. Ama bu indirim tüm tatil boyunca geçerli değil. Sadece bayram günlerinde geçerli olacak.

Ucuza Seyahat Etmenin Püf Noktaları

 

 

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Kurbanı kredi kartı ile alıp faizi ödeyen çok olur ama kimse o kısmına takılmıyor. Alacakların mutlaka okuması gereken bir yazı olmuş. Tebrikler

  2. Borç parayla kurban kesmenin çok kabul olacağı konusunda şüpheliyim. Zaten durumu olmayanın mecburiyeti yok. Çok dikkatli araştırılmalı gibi geliyor sanki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu