in

Bono Nedir? Bonoya Nasıl Yatırım Yapılır?

Bono nedir

Bono nedir? Borsada birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz yatırım araçlarından birisidir. Tıpkı hisse senedi, tahvil gibi alınıp satılabilir. Bonolar, farklı türlere sahiptir. Bono çeşitleri risksiz yatırım araçları listesine girmeyi de başarmışlardır. Elbette başarılı sonuçlar elde edebilmek için önce bono nedir öğrenmelisiniz. Nasıl alınıp satıldıkları ile ilgili deneyime sahip olmalısınız.

Bono borç senedi olarak da bilinir. Tahvile benzer bir yatırım aracı olduğundan tahvil ile birbirine karıştırılmaktadır. Bono ve tahvil arasındaki en bariz fark tahvillerin vadesi 1 yılı aşkın sürede olur. Bonolar ise en fazla 1 yıl vadelidir. Bonoların, bonoyu alan yani borç veren tarafa hem sabit hem de faiz getirisi vardır. Bu nedenle bonolar, sabit getirili yatırım araçları arasında yer almaktadır.

Bono, güvenilir yatırım araçları arasında sayılır. Sabit bir getirisinin olmasının yanısıra faize dayalı bir kazanç da sağlar. Bonolar, hisse senetleri ve dövizlerin var olan risklerinden uzaktır. Bono sayesinde güvenli yatırım işlemleri yapmanız mümkündür. Aynı zamanda verdiğiniz borcu, faiziyle geri almanız garantisini içermektedir, bonoları özel şirketler ve devletler basılabilmektedir.

Geri ödeme süreleri 2 aydan az 1 yıldan uzun değildir. Bono, vade sonu geldiğinde borç olarak verdiğiniz parayı fazlasıyla geri almanızı sağlar ve borsada oldukça güvenilirdir. Ayrıca karlı yatırım işlemleri yapabilmeniz için uygun yatırım araçlarındandır, bonoların avantajından yararlanabilmek için onları iyi tanımanız gerekmektedir. Aynı zamanda borsada nasıl alınıp satıldıklarını biliyor olmanız önemlidir.

Bono Nedir?

Bonolarda, hisse senetlerinde olduğu gibi şirketlere finansal kaynak sağlar. Bir nevi kredi çekmek gibi düşünebilirsiniz. Bono tercihlerinde şirketler kredi kullanır gibi ihtiyaçlarını gidermek için finansman sağlar. Yatırımcılar bu sayede birikimlerini değerlendirebiliyorlar. Bonoları tercih eden kişiler, kısa vadeli yatırımlar gerçekleştirir. Çünkü bononun vadesi 2 ay ile 12 ayarasında yapılabilir.

Bu zaman dilimi kısa vadeli yatırımların içerisinde yer alır. Böylelikle bir seneden az bir sürede gelir elde etme şansı olur. Fakat güvenli yatırım araçlarının riskleri az olduğu için gelirleri de azdır. Bu yüzden genelde alternatif yatırım aracı olarak tercih edilir. Yani yatırım portföyünde bulunma sebebi yüksek riskli araçlar herhangi bir kayıp oluşturursa, bono bu zararın kapatılmasını sağlasın diyedir.

Ayrıca bononun değişim değeri de vardır. Herhangi bir borç karşılığında para gibi kullanılabilir. Ticaret içerisinde herkes bunu kabul görmüştür. Böylelikle yatırım piyasalarında yer almıştır. Hatta talebini daha da artırmıştır. Bononun yatırım portföyünüzde bulunması sizin açınızdan olumlu bir durum olacaktır. Zaten yatırımlar için portföy çeşitlendirmek risklerin azaltılması için gereklidir. Bu çeşitlendirmeyi yaparken bonoyu da içerisinde bulundurun. Bu sayede getirilerinizi büyük oranda garantilemiş olursunuz.

Giderek artan ihtiyaçların, hayallerin ve isteklerin hızına yetişebilmek için insanlar farklı yöntemler ararlar. Böylelikle karşılarına çeşitli yatırım seçeneklerini kullanma yoluna giderler. Bonolar da bu çeşitliliğin içerisinde yer alan araçlardandır. Güvenli yatırımlar yapmak isteyen herkesin başvurduğu araçlar arasında yerini korur. Özellikle günümüzde çoğu yatırım aracında yaşanan aşırı dalgalanmalar olur. Yatırımcılar daha az riskli ve güvenli yatırım araçlarına sığınırlar. İşte böyle bir durumda da karşımıza bono çıkar.

Bonoların diğer bir adı da borç senetleridir. Buradan anlayacağınız üzere bono verilen kişi alacaklı durumuna geçer. Yani elinde bulunan birikimle bono alır. Şirkete parasını verir. Böylelikle kurum yatırımcıya belli bir oranla borçlanmış olur. Güvenli olmasının nedeni ise bonoların herhangi fiyat dalgalanmasına uğramamasındandır. Bu tür borç senetlerinde vade tarihi ve elde edilecek gelir bellidir. Tek risk kurumun parayı geri vermemesidir. Bunu aşmak da çok kolaydır. İyi bir araştırma yapılır ve güvenilir şirket bulunur. Birikimlerinizi  güvenle kazançlı yatırımlara dönüştürebilirsiniz.

Bonoya Nasıl Yatırım Yapılır?

Bonoya yatırım yapmak için online yatırım piyasası olan borsayı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken öncelikle borsada faaliyette bulunmak için bir hesap açmanızdır. Aracılık hizmetleri veren kurumlardan birini dikkatlice seçin. Böylelikle güvenle hesap açılışınızı gerçekleştirebilirsiniz. Aracı kurumların sadece hesap ve bağlantı desteğinden faydalanmak yeterli değildir. Aynı zamanda aracı kurumların eğitim desteğinden de faydalanmalısınız.

Yatırımlar için teorik olarak hazırsınızdır. Fakat teknik bilgilerinizi de tamamlamanızda fayda vardır. Bonolar her ne kadar güvenli yatırım araçları bile olsa borsa hakkında öğrenmeniz gerekenleri tamamlamada fayda vardır. Öncelikle piyasayı iyi bilmelisiniz. Piyasayı bilmeden bir yatırım yapmanızı önermiyoruz. Bu yüzden alabildiğiniz kadar borsa eğitimi almanız gerekmektedir. Tüm yönleriyle piyasa hakkında bilgilerinizi tamamlamanız önemlidir.

Bono iki şekilde tahsil edilmektedir. Bunlardan birincisi, ödeme zamanı geldiğinde alacaklı (lehtar) borçluya (muhataba) başvurarak tutarı tahsil eder. Tahsilini yaptıktan sonra senedi verir. İkinci yöntemde ise alacaklı ödeme zamanını beklemeden bir bankaya gidebilir. Senedi iskonto ettirerek bedeli tahsil eder. Borç vadesi geldiğinde ise borçlu borcunu bankaya öder. Senedin ıskonto ettirilmesinde muhatap için bir kazanç ya da kayıp yaşanmamaktadır. Buna karşın hem alacaklı hem de banka kazanç elde etmektedir. Iskonto ise senet üzerinden yapılan bir miktar kesintidir.

İlk öncelikle borsayı tam anlamıyla tanımalısınız. Borsayı iyice anladıktan sonra bono yatırımlarınıza başlayabilirsiniz. Bonoyu alternatif yatırım aracı olarak kullanmak isteyebilirsiniz. O nedenle işlem yapacağınız diğer yatırım araçlarını da doğru araştırmanız önemlidir. Araçlar üzerinde analizler gerçekleştirmelisiniz. Etkileneceği alanlar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Aynı durum elbette ki bono için de geçerlidir.

Hangi türde bonoya yatırım yapmak istiyorsanız bununla ilgili araştırmalar yapmalısınız. Özellikle makro düzeyde ekonomik gelişmelerin takipçisi olmalısınız. Yapacağınız işlemleri ona göre yönlendirmelisiniz. Bonolardan faiz geliri elde ettiğiniz için faiz oranlarının durumu da önemlidir ve bu yüzden takipte kalmalısınız. Belli değerlendirmeler yaparak işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz.

Tahvil Türleri Nelerdir?

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kraliçe arı

Kraliçe Arı Nasıl Tespit Edilir?

kredi notu neye göre hesaplanır

Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır? Kredi Notu Neden Önemlidir?