Astroloji

Boğa Burcu Yerli Ünlüler

Boğa Burcu Yerli Ünlüler kimler diye merak ediyorsanız sizler için araştırdım. Birbirinden başarılı ve yetenekli Boğa Burcu Yerli Ünlüler ve hayatları ile ilgili kısaca bilgi sahibi olalım istedim.

Boğa Burcu Yerli Ünlüler

ŞOVMEN- OYUNCU

Cem Yılmaz

Cem Yılmaz(23 Nisan 1973)

Cem Yılmaz, 23 Nisan 1973 yılında İstanbul’da doğdu. Karikatüre ilgisi vardı. Üniversite zamanlarında ünlü mizah dergisi Leman’da çalıştı. Leman Kültür’de ilk gösterisini yaptı. Sonraki yıllarda Beşiktaş Kültür Merkezi’ nde sahne aldığı zamanlarda herkesin takdirini kazandı. Toplamda 4.000 civarı sahne performansı sergiledi. 1998 yılında ilk filmi olan “Her Şey Çok Güzel Olacak” ile sinemaya atıldı. Ardından “G.O.R.A.”, “A.R.O.G”, “Hokkabaz” ve “Yahşi Batı” filmlerini çekti. Ayrıca bir çok reklamda da oynadı. “CMYLMZ Fikir Sanat” adından bir üretim şirketi sahibidir.

SİNEMA SANATÇILARI-DİZİ OYUNCULARI

Ayhan Işık

Ayhan Işık (5 Mayıs 1929-16 Haziran 1979)

Hollywood aktörü Clark Gable’ a benzerilen, asıl adı Ayhan Işıyan olan sinema sanatçısı Ayhan Işık, 5 Mayıs 1929 yılında İzmir’de doğdu. 1953 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ nden mezun oldu. 1951 yılında bir artist yarışmasını kazanarak sinema dünyasına adım atmadan önce bir müddet grafikerlik yaptı. “Yavuz Sultan Selim ve Yeniçeri Hasan” ilk filmidir. “Kanun Namına” filmi ile tanındı. Bu filmden sonra her filminde başrol oynadı. 1972 yılında bir tane 45lik plak yaptı. Yeşilçam’ ın yağız delikanlısı karakterine hayat veren Taçsız Kral 200 civarı film çevirdi. Oyunculuğun dışında yönetmenlik, yapımcılık,senaristlik ve reklam oyunculuğu da yaptı. Bir çok festival ve yarışmada “en başarılı erkek oyuncu” seçildi. 16 Haziran 1979’da vefat etti.

Özcan Deniz

Özcan Deniz (19 Mayıs 1972)

19 Mayıs 1972 tarihinde Ankara’da doğdu. Okul yıllarından beri müziğe ilgisi vardı. Ortaokula geldiğinde okumaya devam etmek istemedi. Para kazanmak için bir çok farklı işte çalıştı. 13 yaşındayken İzmir’de şarkı söylemeye başladı. Aydın’da düzenlenen Geleneksel Ses Festivali’nde birincilik ödülü aldı. Bir turne ile Almanya’ya gitti. 1992 yılında Almanya’da ilk albümü “Yine Ağlattın Beni” yi çıkardı. Ardından “Meleğim” albümü müzik piyasasında yerini aldı. Sinema dünyasına girişi ise 1994 yılında “Ona Sevdiğimi Söyle” isimli film ile oldu. Daha sonra “Beyaz Kelebeğim”, “Yalan”, “Yalan mı?” isimli albümlerini çıkardı. İlk dizisi “Aşkın Dağlarda Gezer” dir. Sonrasında “Asmalı Konak” dizisiyle adını duyurmuştur. “Haziran Gecesi”, “Kader”, “Aşk Yakar”, “Samanyolu”, “Bir zamanlar Osmanlı”, “Karagül” oynadığı diğer dizilerdir. Bu arada senaryosunu yazıp başrolünü oynadığı ve yönetmenliğini yaptığı sinema filmleri de yapmıştır. “Su ve Ateş”, “Ya Sonra”, “İkinci Şans” gibi. Şimdilerdeyse “İstanbullu Gelin” dizisine başrolü başarıyla sürdürmektedir.

Serpil Çakmaklı

Serpil Çakmaklı (19 Mayıs 1962)

Asıl adı Şener Dönmez olan Serpil Çakmaklı 19 Mayıs 1962 yılında Eskişehir’de doğdu. Lise eğitimden sonra mankenlik yaparak hayatını kazandı, sonrasında bir çok filmde rol aldı ve şarkıcılık da yaptı. Oynadığı bir reklam filminin ardından sinemaya adım attı. 1980 yılında Kemal Sunal ile başrol oynadığı, Orhan Kemal’in eseri olan “Devlet Kuşu” ilk filmidir. Yine 1980 yılında “Alçaktan Uçan Güvercin” Tv dizisinde de rol aldı. En son rol aldığı film  2000 yılında “İçimizden Birileri” Tv filmidir. Serpil Çakmaklı Cast- Organizasyon- Menajerlik gibi hizmetleri kapsayan bir şirket kurdu.

Sanem Çelik

Sanem Çelik (18 Mayıs 1975)

18 Mayıs 1975 yılında İstanbul’da doğdu. 1983-1995 yılları arasında İstanbul Belediye Konservatuarında bale eğitimi aldı. 1995-1999 yılları arasında  İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünde eğitim aldı. İlk sinema tecrübesi 1996 yılında çekilen “Yaban” filmi oldu. 1997 yılında “Kara Melek” dizisi ile tanındı. Bir çok reklam filminde oynadı, animasyon filmlerinde seslendirme yaptı. 1998 yılında “Çiğdem Talu’ya Selam” müzikalinin koreografilerini yaptı, rol aldı, şarkı söyledi ve dans etti. 2000 yılında “Filler ve Çimen” sinema filmi ile En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı. 2000 yılında rol aldığı “Filler ve Çimen” adlı sinema filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’ nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı. Aynı film ile 2001 yılında 3 farklı yarışmada “En İyi Kadın Oyuncu” seçilerek ödül aldı. 2005 yılında “Aliye” dizisi ile ününe ün kattı. Volkswagen Polo Bayanlar Kupası Otomobil Pist Yarışında 2005 yılında Castrol pilotu olarak 3. oldu. Bunlar dışında daha bir çok sinema filmi ve dizide rol aldı.

Demet Evgar

Demet Evgar (19 Mayıs 1980)

Demet Evgar, 19 Mayıs 1980 yılında Manisa’da doğdu. Oyunculuk hayatına amatör bir topluluk olan Afsem Tiyatrosu’ nda başladı. Ray Cooney’ nin “Kaç Baba Kaç” oyunu sahne aldığı ilk oyundur. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’ nde okurken okul arkadaşlarıyla ,oyuncu ve oyun yazarı olarak görev aldığı “Tiyatro Kılçık” adlı bir topluluk kurdu. Kenter Tiyatrosu’ nda ‘Aşk Çemberi’ adlı oyunda rol aldı. 2009’da sahnelenen Cimri oyununda “Elise” karakterini canlandırdı. Bu rol ile 2010 yılında Yılın Kadın Oyuncusu ödülünü aldı. Bir çok tv dizisi ve “Güneşi Gördüm”, ” Yahşi Batı” , ” Vay arkadaş” gibi sinema filmlerinde rol aldı.”1 Kadın 1 Erkek” , “1 Kadın 1 Erkek 1 Çocuk” ve “1 Kadın 1 Erkek 2 Çocuk ” isimli televizyon dizi serisinde Emre Karayel ile birlikte oynadı. Ayrıca Fikret Kızılok’ un “Farketmeden” şarkısını da yorumlayarak dinleyenleri sesine hayran bıraktı.

 

Fikret Kuşkan

Fikret Kuşkan (22 Nisan 1965)

22 Nisan 1965 yılında İstanbul’da doğdu. Erken yaşlarda çalışma hayatına atıldı, tesisatçılık ve marangozluk yaptı. Fotoğrafçılığa da ilgisi vardı. Lise yıllarında öğretmeninin yönlendirmesi ile izlediği bir oyun sonrasında tiyatrocu olmaya karar verdi. Mimar Sinan Konservatuarının sınavlarına girdi orada başarılı olamayınca İstanbul Devlet Konservatuarı sınavlarına girdi ve kazandı. Berlin Goethe Üniversitesi’ nde burslu olarak okudu. 1988 yapımı “Sis” rol aldığı ilk filmdir. 1992 yılında  “Dönersen Islık Çal” filmi ile adından bir hayli söz ettirmiştir. “Babam ve Oğlum”, “Anlat İstanbul”, “Mustafa Hakkında Her şey” gibi bir çok başarılı filmdeki harika performansları ile dikkatleri üzerine çekti. Bunlar dışında 38 filmde ve bir çok televizyon dizisinde rol alan Mehmet Fikret Kuşkan, reklamlarda seslendirmeler de yaptı.

PROGRAM SUNUCULARI- HABER SPİKERLERİ

Jülide Ateş

Jülide Ateş (6 Mayıs 1971)

6 Mayıs 1971 yılında Elâzığ’ da doğdu. Gençlik yılları boyunca paten kaydı, lisanslı olarak basketbol ve yelken ile ilgilendi. 1990 yılında Türkiye Güzeli seçilen Jülide Ateş Miss Universe ve Miss World yarışmalarında da dokuzuncu oldu. Sonra Tv dünyasına geçti ve 1992 yılında Star Haber’i sunmaya başladı. 1994′ te Kanal D’ye geçti. 1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. 1996 yılında TGRT’ de uzun yıllar haber sundu. Türk Dil Kurumu tarafından 2000 yılında “Onur Ödülü” aldı. 2007 yılında Kanal 1’e, 2009 yılında TRT2′ ye, 2011 yılında CNN Türk’ e, 2012 yılında Star Tv ordan da NTV’ ye geçerek bu kanallarda haber ve program sunuculuğu yaptı.

Ece Erken

Ece Erken (11 Mayıs 1978)

11 Mayıs 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. Henüz 12 yaşındayken Kıbrıs’ta Bayrak Radyo Televizyonunda sunuculuğa başladı. İstanbul’a geldiğinde Kral Tv’ de ve Star Tv’ de çalıştı. Bir çok radyoda program yaptı. Show Tv’ ye geçerek 4 yıl program yaptı. Ardından yine bir çok kanalda program sunuculuğu yaparak kariyerine devam etti. 2000 yılında TGRT’ de “Nilgün” adlı dizide başrol oyunculuğu yaptı. “Lise Defteri” adlı dizi de de oynadı.

Şebnem Dönmez

Şebnem Dönmez (7 Mayıs 1974)

Şebnem Dönmez, 7 Mayıs 1974 yılında Almanya’da doğdu. 1996 yılında televizyon dünyasına Murat Başoğlu ile birlikte sunduğu “Sabah Şekerleri” programı ile giriş yaptı. Sonraki yıl yine Murat Başoğlu ile “Görevimiz Tehlike”
adlı yarışma programını sundu. 1998 yılında Cumartesi Gecesi Ateşi’ni sundu. Emre Aydın ve Ferdi Tayfur gibi sanatçıların kliplerinde rol aldı. Tv dışında bir çok tiyatro oyununda,dizide ve filmde rol aldı.

ŞARKICILAR

Nükhet Duru

Nükhet Duru (19 Mayıs 1954)

Türk Pop Müziği’ nin en harika seslerinden biri olarak kabul edilen Nükhet Duru, 19 Mayıs 1954 yılında Niğde’de doğdu. 11 yaşında geçirdiği ağır bir travma sebebiyle felç olan Nükhet Duru 1 yıl kadar yatalak yaşadı. Lise yıllarında müzikle ilgilenmeye başladı. 17 yaşındayken Florya Deniz Kulübü’ nde dans müziği orkestrasında solistlik yaparak müzik kariyerine başladı. 1974′ te ilk 45′ liği olan “Aklımda Sen” i doldurdu. “Bir Nefes Gibi” ilk albümüdür.  Usta yorumuyla birçok albüme imza atan sanatçı “Beni Benimle Bırak”, “Ben Gene Sana Vurgunum”, “Melankoli”, “Anılar”, “Cambaz”, “Mahmure” ve “Yasaksa Yasak” gibi şarkılarıyla gönüllerde taht kurdu. Son olarak “Aşkın N hali” adlı albümünü piyasaya sürdü. Ayrıca ünlü isimlerle bir çok kabare ve müzikalde de rol aldı.

Ferda Anıl Yarkın

Ferda Anıl Yarkın (5 Mayıs 1970)

5 Mayıs 1970 yılında Çanakkale’de doğdu. İTÜ Devlet Konservatuarı Keman bölümünden başarı ile mezun olduktan söz yazarlığı ve bestekarlık yaptı, sonrasında ise yorumculuğa geçti. Bir çok albüm çıkardı ve ünlü isimlerle çalıştı. 1995 yılında çıkardığı “Sonuna kadar” albümündeki ” şarkıları ile adından söz ettirdi. En son albümü 2006 yılında piyasaya çıkardığı “Ayrılmayalım” dır.

Çelik

Çelik Erişçi (5 Mayıs 1966)

5 Mayıs 1966 yılında İstanbul’da doğdu. Müzik hayatına İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikîsi Devlet Konservatuarı’ nda başladı. 1991 yılında Çelik, Ercan Saatçi ve İzel Çeliköz bir araya gelerek “İzel, Çelik, Ercan” grubunu kurdular. “Özledim” albümleri ile büyük bir başarıya imza attılar. Daha sonra Çelik müzik hayatına solo albüm çalışmaları ile devam etme kararı aldı. 1994 yılında tek başına “Ateşteyim” isimli ilk albümünü çıkardı. “Güle Güle”, “Meyhaneci” ve albüme adını veren ” Ateşteyim” parçaları hit haline geldi. 1995 yılında ikinci albümü “Benimle Kal”ı çıkardı. “Hercai” adlı şarkısı, 1995 Kral TV Video Müzik Ödülleri’ nde ‘En İyi Beste’ ödülünü aldı. 1996 yılında piyasaya sürülen “Yaman Sevda” albümünü piyasaya sürdü. 1997 yılında çıkardığı “Sevdan Gözümün Bebeği” albümünün ardından 1998 yılında hit parçalarına yer verdiği “Sevgilerimle” albümünü çıkardı. ” Veda Etmem” parçası listelere giren sanatçı 2000 yılında “Unutamam”, 2001’de  “Sekizinci”, 2002’de  “Yol” ,2003’te “Affet” ,2005’te ise “Gariban” isimli albümlerini müzikseverlerle buluşturdu.

İzel

İzel Çeliköz (29 Nisan 1969)

29 Nisan 1969’da Yalova’da doğdu. İTÜ Devlet Konservatuarı, Türk Müziği bölümünde kemençe eğitimi aldı. 1991 yılında,Türkiye adına İtalya’daki Eurovision Şarkı Yarışması’na katıldı. Maksim Gazinosunda kemençe çalıp, vokalistlik yapmaya başladı. Daha sonra yolları Çelik ile kesişti ve beraber barlarda programlar yaptılar. İzel, Ercan Saatçi ve Çelik  ile oluşturdukları “İzel-Çelik-Ercan” grubu ile müzikseverler tarafından tanındı. 1991 yılında çıkardıkları “Özledim” albümü çok satanlar listesinde yerini aldı. Çelik’in ayrılmasıyla ikili “İzel & Ercan” olarak “İşte Yeniden”albümünü çıkardılar. 1993 senesinde “Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması” nda birincilik alan İzel, 1995 yılında tek başına ilk albümü “Adak”ı çıkardı.”Hasretim” parçası o yıla damgasını vurdu. 1997 yılında “Emanet” isimli albümünde yer alan “Kızımız Olacaktı” adlı parça dinleyenlerin beğenisini kazandı. Daha sonra 1999’da çıkartığı ” Bir Küçük Aşk”albümü 2000’de remixlenip içine hit şarkıları eklenerek yeniden piyasaya sürüldü. İzel müthiş yorumuyla bir çok ödülün sahibi oldu. 2001’de “Bebek” ve 2003 yılında “Şak” albümü ile müzik hayatına devam etti. Son olarak 2014 yılında “20 Yıl Önce 20 Yıl Sonra” isimli bir albüm çıkardı.

Demet Akalın

Demet Akalın (23 Nisan 1972)

23 Nisan 1972 tarihinde Kocaeli-Gölcük’de doğdu. Okul yıllarından sonra ailesinin yönlendirmesi ile Yaşar Alptekin’in Mankenlik kursuna yazıldı. Ardından Neşe Erberk ajansta mankenlik yapmaya başladı. Sonrasından müzik dünyasına atılmaya karar verdi. “Sebebim” isimli albümünü piyasaya çıkardı, “Senin Anan Güzel mi?” single çalışmasını yaptı. Ardından “Unuttum”, “Banane” , “Kusursuz 19” ve “Rakipsiz” isimli albümlerini çıkardı.

İŞ ADAMI

Asil Nadir

Asil Nadir (1 Mayıs 1941)

Asil Nadir1 Mayıs 1941 yılında  Kıbrıs’ta doğdu. 1961 yılında ailecek Londra’ ya taşındılar ve kısa bir süre sonra bir konfeksiyon şirketi olan Wear Well’i satın aldı. 1974 yılında Kıbrıs’a geri dönerek Rumlardan geri kalan işletmeleri aldı ve İngiltere’de zarar eden şirketlerin hisselerini aldı .Türkiye’de de Vestel şirketinin kurucusu ve Güneş, Günaydın gazeteleri ve Gelişim Yayınları’ nın sahibi oldu. Kısa zamanda inanılmaz bir zenginliğe ulaştı.  Hepimiz onu oldukça farklı ve ihtişamlı yaşamıyla tanıdık. Medya, elektronik, gıda, tekstil turizm konularında büyük bir imparatorluğu vardı. Sonra Londra’ da kendi şirketini soyduğu ortaya çıkınca tutuklandı. Asil Nadir’in eski eşi Ayşegül Tecimer de tarihi eser kaçakçılığından yargılandı. KKTC’de halen kontrolünde olan bir çok şirket vardır. Hakkında görülen davalar sonucunda 2012 yılında 10 yıl hapse mahkum edildi.

POLİTİKACI

Haydar Aliyev

Haydar Aliyev (10 Mayıs 1923- 12 Aralık 2003)

10 Mayıs 1923 yılında Nahçıvan’da doğdu. 20 yaşında Komünist Partisi’ne girdi. 1941 yılında Nahçıvan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Halk Dili Işleri Komiserliği’nde ve Halk Komiserleri Meclisi’nde Şube Müdürü görevini aldı. 1944 yılında Nahçıvan Komünist Partisi tarafından KGB’de görevlendirildi. 1957 yılında Sergei Mironoviç Kirov Üniversitesi’ nden mezun oldu. 1967 yılında Azerbaycan Komünist Partisi Merkez Komitesi Birinci Sekreterliği görevini üstlendi. Aliyev, Sosyalist Emek Nişanı ile iki kez ödüllendirildi. 1976 yılında Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi Politbüro Yedek Üyeliği’ne, 1982 yılında ise asil üyeliğine getirildi. SSCB’ de bu şekilde politbüroya kadar yükselen tek Türk siyasetçi oldu. 1990 yılında görevden alındı. Nahçıvan’a döndü ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Meclis Başkanlığı’na seçildi. 1993 yılında Milli Meclis Başkanı seçildi. 1993 yılında devlet başkanlığına getirildi. Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Aliyev, 12 Aralık 2003’de vefat etti.

FUTBOLCU-TEKNİK DİREKTÖR

Aykut Kocaman

Aykut Kocaman (4 Mayıs 1965)

4 Mayıs 1965 yılında Sakarya’da doğdu. Futbol kariyerine 1984 yılında Sakaryaspor ile başladı. Çok kısa sürede başarı sağlayınca Fenerbahçe’ye transfer oldu. Sakaryaspor, Fenerbahçe ve İstanbulspor da forma giydi, 200 gole imza attı. 1988-1995 yılları arasında 3 kez Türkiye Ligi Gol Kralı oldu. Türk Milli Takımı ile 12 kez maça çıktı. Sağ ve sol ayağını eşit şekilde kullanabilen, estetik ve esnek vücudu ile attığı gollerle adından söz ettiren Aykut Kocaman 2003 yılında İstanbulspor’da oynarken jübilesini yapıp futbolu bıraktı. Bir sezon boyunca İstanbulsporu sonrasında
Malatyaspor ve Konyasporu çalıştırdı. En uzun teknik direktörlüğünü Ankaraspor’da yaptı. 2009-2010 yılları arasında Fenerbahçe Sportif Direktörlük görevini aldı. Sonraki sezonda ise Fenerbahçe Teknik Direktörlüğüne getirildi. 2013 yılında istifa ederek 2014 yılında Konyasporla anlaştı. 2017 yılında ise tekrar Fenerbahçe’ye geçti.

Rüştü Reçber

Rüştü Reçber (10 Mayıs 1973)

Milli kalecimiz Rüştü Reçber, 10 Mayıs 1973’de Antalya’ da doğdu. Santrafor olarak başladığı futbol hayatına uzun boyundan dolayı kaleci olarak devam etti. Ümit milli takımı seçmelerinde başarılı oldu.  İstanbul’a geldi ve Galatasarayla yaptığı görüşmeler sonucu PAF takımında oynamayı kabul etmeyip Antalya’ya geri döndü. Daha sonra Ümit Milli takımının İzmir seçmelerine katılan ve kazanan Rüştü Reçber ilk maçında 4 gol yedi. Daha sonra Beşiktaş ile anlaştı ancak geçirdiği trafik kazası sonrasında Beşiktaş ile yollarını ayırıp Fenerbahçe’de 9 yıl kalecilik yaptı. Hafızalarımızda yer etmesi 2002 Dünya Kupasındaki muhteşem performansı ile olmuştur. Şu anda ismi dünyanın en iyi kalecileri arasında anılmaktadır. 2002-2003 sezonu sonunda Barcelona’ yla beş yıllık bir sözleşme imzaladı. 2012 yılında futbol kariyerini bıraktı.

OSMANLI PADİŞAHI

Sultan Abdülmecit

Sultan Abdülmecit (25 Nisan 1823- 25 Haziran 1861)

Sultan Birinci Abdülmecid 25 Nisan 1823’te doğdu. Babası Sultan İkinci Mahmud’tur. 17 yaşında iken Osmanlı tahtına oturdu. Saltanatı oldukça karışık bir döneme denk geldi. Mısır sorunu ile uğraştı. Batıya hayranlık beslediğinden Avrupai hayat tarzını benimseyen bir yaşam tarzı istedi. İlan ettiği Gülhane Hatt-ı Hümayunu ile Tanzimat Dönemi padişahı olarak ün kazandı. Oldukça yenilikçi, merhametli, adaletli bir insandı. Genç yaşında içkiye başlayınca ölüm de çok erken geldi. Henüz 39 yaşındayken veremden vefat etti.

 

Boğa Burcu Yerli Ünlüler yazımın sonuna geldim. Ben araştırmamı yaparken bir çok ünlünün hayatı ile ilgili bilmediğim bir çok detay öğrendim. Umarım sizlerin de keyifle okuduğu bir yazı olmuştur. Gerçekten hepsinin de hayatı oldukça ilginç ve başarılı. Bazılarının sesi ile huzur buluyoruz, bazılarının filmleri ile mutlu oluyoruz. Boğa Burcu Yabancı Ünlüler yazıma göz atmak isterseniz aşağıdaki linke tıklamanız yeterli.

Sevgiyle kalın.

Boğa Burcu Yabancı Ünlüler

 

 

 

 

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. İşte boşuna demiyorum benim burcum BOĞA burcu en harika burçtur diye bakınız; bir kaç ünlü hariç hepsi harika insanlar mesela Cem Yılmaz <3 :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu