Astroloji

Boğa Burcu Yabancı Ünlüler

Sizler için Boğa Burcu Yabancı Ünlüler araştırması yaptım. Yazımda Boğa Burcu Yabancı Ünlüler kimlerdir?Hayatları hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Boğa Burcunun hangi özelliklerini taşıyorlar? gibi bir çok soruya cevap bulabileceksiniz.

BOĞA BURCU YABANCI ÜNLÜLER

RESSAM

Boğa Burcu Yabancı Ünlüler Salvador Dali

Salvador Dali ( 11 MAYIS 1904- 23 OCAK 1989)

Sürrealist ressam Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Domènech1904’de İspanya’nın kuzeyinde bir kasabada dünyaya geldi. Vefat eden abisinin gölgesinde bir yaşama başladı. Ailenin durumu atlatamaması yüzünden psikolojisi etkilenen Dali, değişik davranışlar sergileyerek ilgiyi üzerine çekmek istedi. Boğa burcu insanının sevgiye ve ilgiye olan açlığı küçüklükten başlar ve bu şekilde devam eder. Hep ilgi odağı olmak ister. Dali de buna bir örnek teşkil ediyor sanırım. Resme ilgisi vardı ve 10 yaşındayken resim kursuna yazıldı ve ilk-self portresini yaptı. Ayrıca heykeltraşlık ve bilim konusunda da yetenekliydi. 1929 yılında “Bir Endülüs Köpeği” isimli bir kısa film çekmiştir. En bilinen tablosu ise 1931 yılında yaptığı “Belleğin Azmi” isimli eseridir. Benimsediği sanat akımları, farklı giyim tarzı ve değişik davranışları ile her zaman dikkat çekmeyi başarmıştır. 1989 yılında vefat etmiştir.

FİLOZOF

Boğa Burcu Yabancı Ünlüler Karl Marx

Karl Marx (5 Mayıs 1818- 14 Mart 1883)

Komünizm’in ilk temsilcilerinden birisi olan Alman filozof ve ekonomistçi Karl Marx, 5 Mayıs 1818’de Almanya’da doğdu. Hukuk öğrenimi gördü, tarih ve felsefeye de ilgi duydu, iktisat incelemeleri yaptı. 1841’de “Demokritos’un ve Epikuros’un Doğa Felsefelerinin Farklılıkları” adında bir doktora tezi yazdı, tezinde dini maddecilik açısından değerlendirdi. Uluslararası İşçi Derneği’nin kurucularındandı. “Kapital” isimli eserinde sermaye ve emek arasındaki ilişkiyi incelemiş ve bu eserinde işçilerin siyasal ekonomisini bilimsel araştırmalarla desteklenmiştir. 1851-1861 yıllarında “New York Daily Tribune” gazetesinin Avrupa muhabirliğini yapmıştır. 1883 yılında Londra’da vefat etmiştir.

Bertrand Russell

Bertrand Russell (18 Mayıs 1872- 2 Şubat 1970)

Analitik felsefenin kurucusu ve 20. Yüzyılın önde gelen mantıkçılarından biri olarak kabul edilen Britanyalı filozof, tarihςi, matematikςi, toplumsal eleştirmen Bertrand Arthur William Russell, 18 Mayıs 1872 yılında İngiltere’de doğdu. İngilizlerin ‘idealizme karşı isyanı’na öncülük etti. “Principia Mathematica” adlı bir kitabı ve felsefenin paradigması olarak görülen ”On Denoting” adlı bir eseri vardır. Russell, bilgi kuramı bakımından ampirizmi benimsemiştir. Bilgiyi, betimleme yoluyla bilgi ve tanışıklık yoluyla bilgi olarak iki ayrı bilgi türü üzerinden incelemiştir ve bunların deneysel bilgimizin temelini meydana getirdiğini savunmuştur. Oldukça barışsever bir kişiliğe sahiptir. İnsan Haklarını ve düşünce özgürlüğünü savunduğu bir çok yazısı vardır. Bu yazıları sebebiyle 1950 yılında “Nobel Edebiyat Ödülü” ne layık görülmüştür. 2 Şubat 1970 yılında vefat etmiştir.

POLİTİKACILAR

Kraliçe II. Elizabeth

Kraliçe II. Elizabeth (21 Nisan 1926)

Kraliçe II. Elizabeth, 21 Nisan 1926 tarihinde Londra’da doğdu.  1947’de Yunanistan ve Danimarka’nın Prensi Philip’le evlendi. Elizabeth, 1948 yılında  Prens Charles’ı dünyaya getirdi. Sonra sırayla Anne, Andrew, Edward isimli çocukları oldu. 1952 yılında babası VI. George vefat edince Kraliçe Elizabeth görkemli bir törenle taç giydi. 1950’li yıllar, Kraliçe için altın çağ olarak geçti. 1981 yılında Prens Charles ve Lady Diana’nın düğünü dünyada yankı uyandırdı. Kraliçe ile Prenses Diana’nın arası pek iyi değildi ve Boğa burcu kadınının inatçılığı burada devreye girdi galiba ki senelerce araları hiç düzelmedi. 1996 yılında Prenses Diana bir trafik kazasında öldü. 2010 yılında Birleşmiş Milletler toplantısında birlikte çalışan ülkelerin öneminden bahseden bir konuşma yapan Kraliçe bu konuşmasıyla beğeni toplamıştır. 90lı yaşlarına gelmiş olmasına rağmen hala görevinin başındadır.

Lenin

Lenin (22 Nisan 1870- 21 Ocak 1924)

Vladimir İlyiç Ulyanov, 22 Nisan 1870’de Rusya Ulyanovsk’ta dünyaya geldi. Lisedeyken Latince ve Yunanca derslerinde başarılıydı. 1887’de ağabeyi Aleksandr’ın asılması Lenin’in devrimci harekette yer almasının en büyük sebebidir.  Daha sonra devrimci literatürü okumaya Karl Marx’ın “Das Kapital”ile başladı ve Marksizm’e yöneldi.  ‘İşçi Sınıfının Kuruluşu İçin Mücadele Birliği’nin çatısı altında Marksist grupları birleştirmeyi başardı. İskra (Kıvılcım) Gazetesi’ni çıkardı. Rusya’nın ilk Marksist partisi Rus Sosyal Demokrat İşçi Partisi Lenin sayesinde gerçek bir örgüt kimliğine kavuştu. Parti fikir ayrılıkları sebebiyle ikiye ayrıldı. Çoğunluğu ele geçiren Lenin ve destekçileri Bolşevikler ,Azınlık grubu ise Menşevikler olarak anıldı. 1917’de  ‘Emperyalizm, Kapitalizmin En Yüksek Aşaması’ adlı kitabını yayınladı. 1919 yıldında Komünist rejim oturmaya başladı. Lenin 1924 yılında vefat ettikten sonra Petrograd şehrinin adı Leningrad olarak değiştirildi. Boğa burcu insanları her işte başarılı olmak isterler hırslı ve çalışkandırlar, yaptıkları işleri sonlandırmasını bilirler. Lenin’in de hayatına bakıldığında boğa burcunun bu özelliklerini taşıyan biri olduğunu görüyoruz.

SİNEMA SANATÇILARI VE ŞARKICILAR

Barbra Streisand

Barbra Streisand (24 Nisan 1942)

Oyuncu, yönetmen, şarkıcı, yapımcı ve prodüktör olan Barbra Streisand, 24 Nisan 1942’de Brooklyn’de doğdu. Gerçek adı Barbara olan sanatçı, ‘kimseye benzememesi için’ adını Barbra olarak değiştirdi. Yıllarca kendi özel gülünü yetiştirmeye çalıştı ve yetişdirdiği bu güle kendi adını verdi. Oldukça güçlü sesi olan sanatçıyı romantik şarkıları ile tanıyoruz. 1960’lı yıllarda New York’ta çeşitli kulüplerde çalıştı. 1963 yılında ‘The Barbra Streisand” albümü ile müzik dünyasına giriş yaptı. 1964 yılında “Funny Girl” müzikalinde oynadı ve aynı yıl liste başı şarkısı “People” ile asıl çıkışını gerçekleştirdi. 1968 yılında da bu müzikal sinemada oynadı ve Barbra Streisand “En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü”nü aldı. 1973 yılında Robert Redford‘la “The Way We Were” (Bulunduğumuz Yol) müzikalinde oynamıştır. Sanat hayatı boyunca bir çok ödülün sahibi olmuştur. 1980’li yıllarla birlikte büyük divalar arasına adını yazmıştır.

Evita Peron

Evita Peron (7 Mayıs 1919- 26 Temmuz 1952)

Arjantin halkının efsanevi ismi Evita Peron 1919 yılında Arjantin’de doğdu. 14 yaşında aktrist olma hayali ile Buenos Aires’e gitti. Radyolarda çalışmaya başladı. Tiyatrolarda küçük rollerde oynayarak hayatını devam ettirdi. Evita, kocası Juan Domingo Peron’un diktatörlüğü döneminde kadın hakları için savaştı, siyasetle ve halkla içiçe oldu. 1947 yılında kadınların oy verme hakkını elde etmesini sağladı. Çocuklar için yardım kampanyaları düzenledi, fakir ailelere para, ilaç ve yiyecek yardımında bulundu. Boğa burcu kadınının yardımseverliğine ve merhametli oluşuna güzel bir örnektir Evita. 26 Temmuz 1952’de 33 yaşında kanserden öldü. Madonna’nın “Don’t Cry for me Argentina!” şarkısı Eva Peron için bestelenmiştir.

Gary Cooper

Gary Cooper ( 7 Mayıs 1901- 13 Mayıs 1961)

İngiliz kökenli Amerikalı sinema oyuncusu Frank James Cooper 7 Mayıs 1901 yılında Amerika’da doğdu. Oyunculuk konusunda yetenekliydi. İlk olarak Rudolph Valentino’nun “Kartal” filminde figüran oldu. Sonraları serüven filmlerinden komedi filmlerine kadar bir çok dalda aldığı rollerle kendini göstermeyi başardı. “En iyi oyuncu” Oscar’ını  1941’de, Sergeant York ve 1952’de High Noon” filmleri ile iki kez kazandı. Ayrıca sinemaya katkılarından dolayı 1961 yılında Akademi Onur Ödülü’nün sahibi olmuştur. 1961 yılında kanserden vefat etmiştir.

Henry Fonda

Henry Fonda (16 Mayıs 1905- 12 Ağustos 1982 )

Henry Jaynes Fonda, 16 Mayıs 1905 yılında ABD’de doğdu. Kızı Jane Fonda, oğlu Peter Fonda ve torunu Bridget Fonda da kendisi gibi oyuncudur. Gazeteci olmak için eğitim görürken oyuncu olmak istediğine karar verip ve New York’a gitti. 1930 yılında Brodway’de oyunlarda rol aldı ve 1935’te “The Farmer Takes A Wife” filmiyle sinemaya geçiş yaptı. 57 filmde ve 21 tiyatro oyununda rol aldı. 1978 yılında “Yaşamsal Başarı Ödülü” nü aldı. 1981 yılında “On Golden Pond” filmi ile Oscar Ödülünün sahibi oldu. 1982 yılında kanserden vefat etti.

Al Pacino

Al Pacino (25 Nisan 1940)

Alfredo James Pacino, 25 Nisan 1940 yılında ABD’de doğdu. Güzel sanatlar okuluna gitti. Oyunculuk dersleri aldı ve gösteriler yaparak kendini geliştirdi. Broadway’de “Does the Tiger Wear a Necktie ?” oyunu ile ilk kez sahneye çıktı. Kariyerindeki ilk filmi 1969 yılında oynadığı “Me, Natalie” dir. Daha sonra Francis Ford Coppola’nın  “The Godfather  ( Baba ) filminde Michael Corleone rolünü oynayarak büyük başarı kazandı ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ına aday gösterildi. “The Godfather II” filmi ile tekrar Oscar’a aday gösterildi. 1983 yılında “Scarface” sinemanın kült filmleri arasındaki yerini aldı. “Scent of a Woman”  ‘filmindeki başarılı performansı ile Oscar aldı. “Şeytanın Avukatı” filmi de unutulmazlar arasındadır.

Uma Thurman

Uma Thurman (29 Nisan 1970)

Hollywood’un ünlü yıldızı Uma Karuna Thurman, 29 Nisan 1970’te ABD’de doğdu. Küçüklüğünden beri oyunculuğa ilgi duydu. 1988 yılında tanrıça Venüs rolünü üstlendiği,  “The Adventures of Baron Munchausen” filmi ile büyük beğeni kazandı. Sonrasında bir çok farklı filmde rol aldı ve bir Boğa burcu kadını olarak çok yönlü ve etkileyici olması ile ününe ün kattı. 1995’te Quentin Tarantino’nun  “Pulp Fiction ” filmindeki rolüyle Oscar’a aday gösterildi. 1996 yılında “Batman & Robin”de canlandırdığı karakter ile beğeni topladı. 2003 yılında “Kill Bill”deki rolü de takdire şayandı.  Değişik tarzlarda bir çok rol üstlenerek sinema dünyasının vazgeçilmez aktrisleri arasına girdi.

Stevie Wonder

Stevie Wonder (13 Mayıs 1950)

Müzik dehası olarak kabul edilen ABD’li müzisyen, şarkıcı ,söz yazarı Stevland Judkins/ Stevland Morris 13 Mayıs 1950′ de doğdu.  Küçüklüğünden beri kör olan sanatçı mızıka, gitar, piyano ve bateri çalabilmektedir. “Fingertips”şarkısı ABD’ nin popüler müzik listelerinde ilk sıraya yerleşti. Stevie Wonder hayatı boyunca sağlığı ile ilgili bir çok sorun yaşamasına rağmen asla pes etmemiş ve bir çok başarıya imza atmıştır. Boğa burcunun ne kadar hırslı ve çalışkan bir yapıya sahip olduğunun güzel bir örneğidir. Albümleri dünya çapında satış rekoru kırmıştır. 21 Grammy ödülü ile yaşayan bir sanatçının sahip olduğu bir rekora imza atmıştır. Aynı zamanda En İyi Film Müziği Oscar’ının ve hayat boyu başarı ödülünün sahibidir. “I Just Called to Say I Love You” , “Part-Time Lover” bilinen şarkılarındandır. Müzik dünyasında bir çok ünlü sanatçı tarafından idol olarak nitelendirilmiştir.

ŞAİR VE OYUN YAZARI

Shakespeare

Shakespeare (26 Nisan 1564- 23 Nisan 1616)

Yaşadığı yüzyıldan günümüze oyunları her ülkede sahnelenen en büyük oyun yazarlarından biri olan İngiliz şair William Shakespeare 26 Nisan 1564 yılında doğdu. Hayatı ile ilgili çok net bilgiler bulunmamaktadır.  Bir süre bir tiyatro topluluğunda yazar ve oyuncu olarak görev aldığı bilinenler arasındadır. Komedi ve trajediler yazmıştır. “Bir Yaz Gecesi Rüyası” adlı komedisi önemli eserlerindendir. Tüm eserlerinde kişilerin gerçek hayatla örtüşmesi en önemli özelliğidir. Danimarka prensi Hamlet oyunundaki “Olmak ya da olmamak! İşte bütün mesele bu!” repliği unutulmazlar arasındadır. “Hamlet”, “Macbeth” ve “Kral Lear” önemli trajedileridir. 1591-1596 arasında yazıldığı düşünülen “Romeo ve Juliet” İngiliz Edebiyatının klasiklerinden biridir. 1616 yılında vefat etmiştir.

EDEBİYATÇI

Honore De Balzac

Honore De Balzac (20 Mayıs 1799- 18 Ağustos 1850)

Romanda gerçekçilik ve doğalcılığın yaratıcısı Honore Balssa, 20 Mayıs 1799’da Fransa’da doğdu. Küçük yaşlardan beri edebiyatla ilgileniyordu. Trajedi türünü denediği 1819’da trajedi türünde “Cromwell” i yazdı ancak başarılı olamayınca romana yöneldi. Tarihsel, mizahi ve gotik romanlar yazdı. Basımcılık, yayıncılık, hatta dökümcülük yaptı. Bu konularda da bir başarı sağlayamayınca tekrar edebiyata geçiş yaptı. 1829’da “Les Chouans” (Köylü İsyanı 1974 ve Şuanlar 1977)  adında bir tarihi roman yazdı ve tanınmayı başardı.  1829-1831 arasında yergici gazetelerde yazdı. 1834-1837 arasında bir toplum tarihi yazabilmek amacıyla 12 cilt olarak  eski- yeni romanlarını üç bölüm altında (Örf ve âdet incelemeleri, felsefi incelemeler ve çözümleyici incelemeler) toparladı ve bu yapıtların hepsine “İnsanlık Komedisi” adını verdi. Gerçekçiliğin baş romanı kabul edilen “Goriot Baba” önemli eserlerindendir. 1850 yılında vefat etmiştir.

BESTECİ

Johannes Brahms

Johannes Brahms (7 Mayıs 1833- 3 Nisan 1897 )

Klasik formlara bağlı Alman yüksek romantizm müziğinin baş temsilcisi sayılan besteci Johannes Brahms; 1833 yılında doğdu. Müzik eğitimine babası ile başladı. Daha sonra müzik kuramı ve piyano dersleri aldı. Henüz 10 yaşındayken piyanoda çok başarılı oldu ve turnelere çıktı. Robert Schumann ile tanıştıktan sonra müzik dünyasında tanındı. Saray piyanistliği ve koro şefliği yaptı. Oldukça özgün besteleri vardır. Senfoni, oda ve piyano müziği ve lied dallarında izleri vardır. Senfoni “Do minör” No. 1 (1854-1876); Senfoni “Re majör” No. 2 (1877); Senfoni “Fa majör” No. 3 (1883); Senfoni “mi minör” No. 4 (1884-1885) Orkestra besteleri arasında en çok sevilen dört senfonisidir. 

 

KEMANCI

Jehudi Menu Hin

Jehudi Menu Hin (22 Nisan 1916- 12 Mart 1999)

Dünya çapında keman ustası olarak bilinen Rus kökenli ABD’li kemancı Yehudi Menuhin;  1916 yılında New York’da doğdu. Erken yaşta keman dersleri aldı. Henüz 7 yaşındayken San Francisco Orkestrası ile halkın karşısına çıktı. 8 yaşında ilen Manhattan Operasında boy gösterdi. 1927 yılında Carnegie Hall’de herkesin beğenisini topladı. Uzun yıllar boyunca ABD ve Avrupa’da turneler yaptı. İkinci Dünya Savaşı sırasında 500 den fazla konser verdi. Bu turnelerden elde ettiği gelirin çoğunu insanlık yararına kullanılması amacıyla bağışladı. 1963 yılında müzikte üstün yetenekli çocukları keşfetmek adına İngiltere’de Yehudi Menuhin Okulu’nu açtı. İstanbul Festivali’nde konserler verdi. 1999 yılında vefat etti.

SPORCU

Andre Agassi

Andre Agassi(29 Nisan 1970)

Dünyaca ünlü tenisçilerden biri kabul edilen Andre Kirk Agassi, 29 Nisan 1970’de ABD’de doğdu. Profesyonel tenis yaşamına 1986 yılında başlayıp 20 yıl süren kariyerine bir çok başarı sığdırdı. 1995 yılında ilk kez dünya 1 numarası oldu ve 8 kez Grand Slam kazanma başarısı gösterdi. 1992 yılında Wimbledon’u alarak ilk Grand Slamını kazandı. Daha sonra Amerika Açık Tenis Turnuvası’nı kazanan Agassi, 1995’te de Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nı da kazandı. Agassi, daha sonra  2000,2001 ve 2003 yıllarında Avustralya Açık Tenis Turnuvalarını da kazanma başarısı gösterdi. 1996 Yaz Olimpiyatları’nda da altın madalya kazandı.

 

Boğa Burcu Yabancı Ünlüler yazımın sonuna geldim. Bir çoğunun hayatına baktığımızda gerçekten zor günler geçirmişler. Ancak yılmadan hırsla, umutla, azimle mücadele ederek büyük başarılara imza atmışlar. Burada görüyoruz ki burçların gerçekten insanların karakterlerine etkileri büyük oluyor. Boğa Burcu umudun burcu olarak nitelendirilir. Demek ki nefes aldığımız sürece umut var demektir. Hayat bizi ne kadar zorlarsa zorlasın biz istedikten sonra gerçekleştiremeyeceğimiz hiç bir şey olamaz.

Boğa Burcu Yerli Ünlüler

 

 

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu