Müzik - Festival

Bodrum Müzik Festivali 2019

Bodrum Müzik Festivali Doğuş Grubu’nun kurucu desteğiyle bu yıl 15. kez gerçekleşecek. Bu festival 2005 yılından bugüne ülke ve dünya çapında seçkin orkestra, topluluk ve solistleri Bodrum’ da bir araya getirdi. Bu festival kapsamında bugüne kadar 150′ yi aşkın konser düzenlendi. Bu konserlerde Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen orkestraları, toplulukları ve solistleri 220.000 den fazla müzikseverle buluştu.

FESTİVALİN AMACI

Bodrum kültürel açıdan büyük önem taşıyan bir yarımadadır. Bu festivalin amacı bu yarımadayı sanat rotasının önemli bir merkezi haline getirmek. Bu yıl Bodrum Müzik Festivali 22-25 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek.

Festival kapsamında genç yıldızlar Bodrum’un simgesi haline gelmiş mekanlarda buluşuyor.  Ülkemizin adını yurt dışında başarıyla duyurmuş yıldız sanatçılar ve topluluklar konserler veriyor, sinema gösterimleri yapılıyor.

Ayrıca Doğuş Grubu bu festivali bir sosyal sorumluluk projesi haline getirmiştir. Dünyaca ünlü orkestra ve sanatçıların bir araya geldiği bu festivalin bilet fiyatları klasik müziğe ilgi duyan herkesin rahatlıkla katılabileceği seviyede tutulmaktadır. Bilet gelirinin tamamı, her yıl çeşitli vakıflara ve derneklere bağışlanmaktadır. .

BODRUM MÜZİK FESTİVALİ HANGİ TARİHLERDE NEREDE OLACAK?

Bu yıl 15. yılına giren Bodrum Müzik Festivali, 22-25 Ağustos tarihleri arasında D-Marin Turgutreis’ te gerçekleşecek. Biletleri Biletix’ den temin edebilirsiniz.

BODRUM MÜZİK FESTİVALİ PROGRAMI NASIL OLACAK?

22 AĞUSTOS PERŞEMBE FESTİVAL 1. GÜN

AKŞAM KONSERLERİ

Bilkent Senfoni Orkestrası & Nil Venditti ve Fazıl Say

D-MARİN TURGUTREİS

22 Ağustos 20:30

22 Ağustos Perşembe günü D.Marin Turgutreis’ te başlayacak olan festivalin açılışı Nil Venditti yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası’ nın Fazıl Say’ a Beethoven’ ın 3. Piyano Konçertosunda eşlik edeceği konserle olacak. Bodrum Müzik Festivali’ nin gelişmesinde büyük katkısı olan Fazıl Say, bu yıl festivalin Onur Ödülü’nün de sahibi olacak.

Fazıl Say, Warner Classics’ in seçkin sanatçılarından, yurt içinde ve yurt dışında hem piyanist hem de besteci olarak ün salmış çok önemli biri. Bilkent Senfoni Orkestrası ise özgün bir sanat projesi olarak kuruldu.O günden bugüne 50′ yi aşkın etkinliğe katılan BSO, verdiği konserler, televizyon ve radyo kayıtları ile oldukça seçkin bir noktaya geldi. Bilkent Senfoni Orkestrası 2009 yılında “UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi” ilan edildi.

23 AĞUSTOS CUMA FESTİVAL 2. GÜN 

GÜN BATIMI KONSERLERİ

Elvin Ganiyev (Keman) & Vassilis Varvaresos (Piyano)

D-MARİN TURGUTREİS AMFİ TİYATRO

23 Ağustos 19:00

Gün Batımı konser serisinin amacı, yurt dışında adını duyurmaya başlamış yerli müzisyenlerimizle, yabancı sanatçıları bir araya getirmek. Bu kapsamda festivalin 2. gününde müzik kariyeri boyunca bir çok ödül almış keman sanatçısı Elvin Hoxha Ganiyev ile eleştirmenleri ve dinleyicileri kendisine hayran bırakan piyanist Vassilis Varvaresos aynı sahnede buluşacak.

AKŞAM KONSERLERİ

Bilkent Senfoni Orkestrası & Pablo Ferrández & “Umut Senfonisi” Prömiyeri

D-MARİN TURGUTREİS

23 Ağustos 21:00

Bilkent Senfoni Orkestrası’ nı bu kez 2012 yılında Andante tarafından verilen Donizetti Ödülleri’ nde “Yılın Orkestra Şefi” seçilen başarılı şef İbrahim Yazıcı yönetecek. Bu konserde Bilkent Senfoni Orkestrası ICMA 2016′ da “Yılın Genç Sanatçısı” ilan edilen İspanyol Çellist Pablo Ferrández’ e çello repertuvarının önemli yapıtlarından biri olan Dvořák’ın Çello Konçertosu’ nda eşlik edecek.

Festivalin ikinci gününde Fazıl Say’ ın yoğun çalışmalar sonucu dinleyenleri ile buluşturacağı, güzel bir dünyanın hayaliyle örülü 4. Senfonisi “Umut” ilk defa Türkiye’ de bu konserde seslendirilecek.

LATE NIGHT KONSERLERİ

Francesco Tristano

THE MARMARA BODRUM

23 Ağustos 23:15

2018 yılında ilk defa gerçekleştirilen Gece Konserlerine ilgi büyük oldu. Bu seneki Gece konserlerinin ilki The Marmara Bodrum’ da gerçekleşecek. Piyanist, besteci, tekno ve caz müzisyeni Francesco Tristano klasik ve elektronik müzik arasındaki yaratıcı kesişimi dinleyicilere sunuşuyla festivale yeni bir soluk getiriyor.

24 AĞUSTOS CUMARTESİ FESTİVAL 3. GÜN 

GÜN BATIMI KONSERLERİ

Sara Ferrández (Viola) & Pablo Ferrández (Çello)

D-MARİN TURGUTREİS AMFİTİYATRO

24 Ağustos 19:00

Festivalin 2. gününün Akşam Konserleri kapsamında Pablo Ferrández’ i dinleyenler, festivalin 3. gününde sanatçının viyolacı kız kardeşi Sara Ferrández ile aynı sahnede yarattığı muhteşem uyuma tanık olacaklar.

AKŞAM KONSERLERİ

“Tango Gecesi” Olten Filarmoni & Ksenija Sidorova & Sväng

D-MARİN TURGUTREİS

24 Ağustos 21:00

Müziğe getirdiği yeni yorumuyla klasik müzik dünyasında adından sıkça söz ettiren “Akordeonun prensesi” ünvanına sahip Letonyalı Ksenija Sidorova, Olten Filarmoni ve Finlandiyalı topluluk Sväng Armonika Dörtlüsü ile Piazzolla’nın Libertango ve Oblivion gibi yapıtlarından oluşan muhteşem bir tango gecesinde buluşuyor.

LATE NIGHT KONSERLERİ

“Rivayet Radyosu” Mert Fırat & Korhan Futacı

THE MARMARA BODRUM

24 Ağustos 23:15

Mert Fırat Sabahattin Ali öykülerini seslendirecek. Müzik kaşifi Korhan Futacı ise saksafonuyla geceye ayrı bir renk katacak.

25 AĞUSTOS PAZAR FESTİVAL 4. GÜN

GÜN BATIMI KONSERLERİ

Umut Sağlam (Çello) & Faruk Kalaycı (Piyano)

D-MARİN TURGUTREİS AMFİTİYATRO

25 Ağustos 19:00

Gaetano Zinetti Müzik Yarışması’ nda birinci olan ve pek uluslararası alanda bir çok sanatçıyla verdiği oda müziği konserleriyle adından söz ettiren başarılı Viyolensel sanatçısı Umut Sağlam ile Moskova Çaykovski Konservatuarı’ nda eğitimine devam eden Piyanistimiz Faruk Kalaycı festivalin 4. gününde Gün Batımı Konserinde bir araya gelecek.

GÜN BATIMI KONSERLERİ

“Rus Edebiyatı ve Müzikleri” Ksenija Sidorova & Mert Fırat

ZAI BODRUM

25 Ağustos 20:30

Akordeon sanatçısı Sidorova’ ya Mert Fırat eşlik edecek. Rus Edebiyatının muhteşem atmosferi bu konserde hayat bulacak.

AKŞAM KONSERLERİ

“Karsu ile Senfonik Akşam” Karsu & Olten Filarmoni

D-MARIN TURGUTREİS

25 Ağustos 21:00

Festivalin son akşam konseri, İzmir’ in başarılı Olten Filarmoni Orkestrası ve Caz Müzisyeni/ Piyanist Karsu’ yu bir araya getiriyor. Karsu ilk kez Bodrum Müzik Festivaline konuk olacak, kendi bestelerinin de bulunduğu, klasik tarzda yenilenen düzenlemeleriyle müzik severlerle buluşacak.

LATE NIGHT KONSERLERİ

“Saksafonun Yıldızı” Jess Gillam

THE MARMARA BODRUM

25 Ağustos 23:15

Gece Konserlerinin sonuncusunda saksafonun parlayan yıldızı Jess Gillam ve başarılı piyanistimiz Zeynep Özsuca bir araya gelecek.

DİĞER ETKİNLİKLER

REHBERLİ TUR

Saffet Emre Tonguç ile Bir Bodrum Hikayesi

Bodrum Mozole Anıt Müzesi

23 Ağustos 18:00

24 Ağustos 18:00

Ödüllü seyahat yazarı Saffet Emre Tonguç ile Bir Bodrum Hikayesi etkinlikleri, UNESCO’ nun Dünyanın Yedi Harikası’ ndan biri olarak nitelendirdiği “Bodrum Mozole Anıt Müzesi” kazı alanında gerçekleşecek.

SABAH KONSERLERİ

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’ ndan Genç Yetenekler

ŞEVKET SABANCI PARKI, TURGUTREİS

23 Ağustos 07:00

24 Ağustos 07:00

25 Ağustos 07:00

Genç yeteneklerin profesyonel hayattaki ilk adımlarını desteklemek amacıyla düzenlenen Sabah Konserleri, Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’ nın genç üyelerini ağırlayacak.

Turkcell Yıldızlı Geceler Konserleri Başlıyor

 

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. İlk defa tarihleri bana uyan bir festival ama şarkıcıları tanımıyorum bu seferde ben festivale gitmeyim ahah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu