Gündem

Blues Müzik Tarihi ve Tüm Bilinmeyenler. Müziğin Kökeni Blues.

Blues müzik tarihi ile ilgili tüm bilinmeyenleri bu yazımızda topladık. Aslında müziğin kökeni diyebiliriz Blues için. Bir müzik türü düşünün ki içerisinde hem başkaldırı hem de birlik olsun yetmezmiş gibi de tarihi 1600 ‘lere dayansın. 16. yüzyıl siyahiler için bir dönüm noktasının başlangıcıdır aslında. Afrika’dan getirilen siyahiler, köle ticaretinde hunharca satılırken söz sahibi olabildikleri sadece iki alan vardı; biri bahçe işleri diğeri ise müzik.

Blues Müzik Tarihi ve Tüm Bilinmeyenler

Peki bir anda mı ortaya çıktı bu müzik türü? Elbette hayır, köklü bir yapısı mevcut.

Köle ticaretinde satılmak üzere Avrupa’ya getirilen siyahiler, güzergahları üzerinde bir çok ülkeden geçmiş, kültürel etkileşime girmişlerdir.

İnsanın bu kadar zorlu süreçten geçerken kendini rahatlatması gerekir değil mi? Peki bu arkadaşlar ne yapmışlar sizce?

Notasız Ağıtlar

Önce kaldıkları ahırların, kümeslerin kapı ve duvarlarına vurarak ritmleri oluşturmuş ardından çok zor koşullarda edindikleri gitar, harmonika gibi aletlerle icra etmişler bu güzel müziği.

İnanç özgürlüğünden tutun da eğitim özgürlüğüne kadar hiçbir hakları olmayan bu insanlar yaptıkları müzik ile Tanrı’ya yakarmışlar. Delta Blues dediğimiz tür ise tam olarak bu noktada oluşmuş. Notasız ağıtlar da diyebiliriz.

Blues Müzik Tarihi İç Savaş Dönemi Yayılmıştır

Zaman Amerika için olumlu sonuçlar doğurmazken bu siyahi arkadaşlarımız için işler iyiye gitmeye başlamış. İç savaş döneminde bazı eyaletlerde artık daha da özgürleşmeye başlamışlar. En azından ibadet özgürlüğünü edindikleri bu eyaletlerde aynı zaman da hristiyanlaşan siyahiler vokal gruplarını kurup artık şarkılarını kliselerde söylemeye başlamışlar. Bu topluca yapılan müzik türünün ise adı Gospel’dir.

Yaptıkları müziği ya da diğer adıyla yakarışı artık daha fazla kişiye ulaştırmayı başaran topluluklar, çevredeki beyazların da dikkatini çekmeyi başarmış hatta özendirmiş olmalı ki benzer bir müzik tarzı ortaya çıkmasına sebep olmuşlar. Peki Country müzik? Kulağınıza hemen bir kaç melodi geldi değil mi?

Funky Müzik!

Led Zeppelin, Deep Purple desem mesela.

”baby baby you know I’ve really got to leave you” küçükten büyüğe birçoğumuzun diline pelesenk olmuş bu nefis nakarat geliyor aklımıza hemen. Funk’ı kim sevmez ki değil mi ama?

Rock’n Roll’dan tutun Soul’a, RnB den Punk a kadar bir çok türün kökeninden blues’un ya da jazz’ın bulunduğu gerçeği yok sayılamaz.

Tarihinden kısacıkta olsa bahsettiğimiz bu müziği örneğin İstanbul’da doya doya dinleyebileceğimiz mekanlar yok mu?

Elbette var ama, onun yazının sonuna kadar okuma zahmeti göstermiş değerli kitle ile paylaşmak istedik ;)

Mitanni bence bu listede ilk sırada yeralmalıydı. Beşiktaş’ta.

Yolunuz Beyoğlu’na düşerse orda da nefis bir önerim var Nardis JC.

Ve son olarak Bebek’te ki Poupon MC.

 

”I’m payin’ the cost to be the boss

I’ll drink if i want to

And play a little poker too”

BB King :)

 

Şeyma Subaşı Yine Bombayı Patlattı. Yayınladığı Videoyu Milyonlar İzledi.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. blues türünü severim ancak tarihi konusunda ve kendisiyle bilgi konusunda hiç merak etmemiştim. bu yazıyla bilgi sahibi oldum :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu