Hayata Dair

Bitkileriniz Kışa Hazır Mı?

Bitkileriniz kışa hazır mı?  Hemen her evde var olan bitkilerimizin kışa hazırlanması için neler yapıyoruz? Onları doğru şekilde kışa hazırlamak için hazırladığımız yazımızda neler yapmanız gerektiğini açıklıyor. Keyifli okumalar.

Bitkileriniz Kışa Hazır mı?

Bazı insanlar vardır ki bitkilere oldukça düşkündür. Onlarla konuşurlar, çocukları gibi ilgilenirler. Bitkilere böyle ilgi göstermek de oldukça işe yarar. Bu durumda bitkilerinizin kışı hasarsız geçirmelerini istiyorsanız onları iyi hazırlamalısınız. Genellikle, sadece kışa dayanıklı bitkiler kışı dışarıda geçirebilir. Kış her bitkide stres yaratır. Bitkileri kıştan korumak için onlara dondan, fazla rutubetten ve kurumadan korunabilecekleri bir yere yerleştirmelisiniz.

evde-kislik-bitki-bakimi

Soğuktan Nasıl Koruruz?

Öncelikle ölü yaprakları ve tomurcukları kopararak bitkilerinizin kış boyunca ihtiyaç duyacakları enerjiyi boş yere sarf etmelerini önleyin. Genellikle kışın gübre ve besin takviyesi yapmanız gerekmez.

Kök ve çevresini örtmek bitkilerin kışa hazırlanmasında önemli bir rol oynar. Saman, malç ya da sonbahar yaprakları bitkilerinizi kışa dayanıklı hale getirmenize yardım edebilirler. Kışa dayanıklı dış mekan bitkilerin topraklarının donmasını önlemek için saksılarını hindistan cevizi lifinden yapılmış örtü veya balon ambalajla sararak koruma altına alabilirsiniz. Aynı yöntemi balkonunuzdaki bitkiler için de uygulamalısınız.

Saksı bitkileri, buzlanma olmayan dönemlerde çok suya ihtiyaç duyarlar. her zaman yeşil bitkiler kış boyunca yaprakları yoluyla sürekli su kaybederler. Özellikle güneşli ya da sert rüzgarların görüldüğü günlerde bitkileriniz yağmurun verebildiği sudan çok daha fazlasına ihtiyaç duyar. Çoğu bitki de su eksikliği, solan yapraklarla gözlemlenir. Bitkilerinizin su ihtiyacını bilmelisiniz, her bitkinin su ihtiyaçları aynı değildir. Bazı bitkiler her gün su isterken, bazıları iki üç günde bir bazıları ise haftada bir su isterler. Bu dengeyi kurmalı ve bitkinizin ihtiyacı kadar olan suyu mutlaka vermelisiniz.

Kış mevsiminde kurumanın sebep olduğu hasarlar, soğuğun sebep olduğu hasarlarla karıştırılmamalıdır. Bitkinin ihtiyaç duyduğu su saksısının büyüklüğüyle orantılıdır. Bitkilerinizi su saksının altındaki delikten akana ya da topraktan emilmeyip taşana kadar sulayın. Büyük saksılar 10 litre kadar suya ihtiyaç duyar. Donma riskine karşı bitkilerinizi tahta takozların üzerine yerleştirmelisiniz.

B17 VİTAMİNİNİ FAYDALARI VE ZARARLARI

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. kedilerim sağ olsun aleo vermı ve orkidemi mutfakta onlardan saklıyorum. kışa hazır değillerse gecmiş olsun :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu