Teknoloji

Bitkilerin İnterneti

Bilim adamları bitkilerin interneti olayını, limonları bir ağacın sulanması gerektiğinde, işaret eden minik “radyo istasyonlarına” dönüştürerek oluşturdu.

BİTKİLERİN İNTERNETİ

Bitkiler radyo dinlemiyor. Ancak Yunanistan’da bir araştırma ekibi son zamanlarda limonları, ağaçların nem içeriği hakkında bir akıllı telefona yayınlayabilen minyatür “radyo istasyonlarına” dönüştürmenin bir yolunu buldu.

Proje lideri Girit Teknik Üniversitesinde elektrik ve bilgisayar mühendisliği profesörü Aggelos Bletsas, bilim insanlarının daha önce su kullanımlarını ölçmek için ağaçlara sensör bağladıklarını; fakat şu ana kadar bitkiler arasında bir kablosuz [radyo] ağı kurulamadığını ve bilgi aktarılmadığını dile getirdi; ayrıca bunları sağlamanın sadece bir kaç dolara mal olduğunu ifade etti.

SİSTEMİ KURMAK İÇİN NELER GEREKLİ?

Şebeke birkaç temel bileşenden oluşur: mevcut bir FM radyo istasyonu, bir ağaçta yetişen bir limonun üzerine bağlanan bir anten, limondaki bir nem sensörü, bir antene bağlı bir transistör ve bir FM alıcısı (örneğin akıllı telefon). İlk önce, anten FM sinyalinden ortam sinyalini alır. Anten daha sonra sinyali nem sensörü tarafından modüle edilen transistöre iletir. Sensör, transistörü bitkinin nem seviyesine bağlı bir oranda açar ve kapatır: toprak ıslaksa veya atmosfer nemli ise, bu oran daha düşüktür; kuru ise oran daha yüksektir. Son olarak, anten bu bilgiyi bir cep telefonundaki radyo alıcısına yayınlar. Bu şekilde, bitkiler çiftçilere susadıklarını söyleyebilir.

SİSTEMİN FAYDALARI NELERDİR?

Bletsas, “Mobil FM radyonuzu 4 dolar değerinde bir sensörle kullanarak kelimenin tam anlamıyla tesisin nemini dinleyebiliriz” diyor. “Herhangi bir çiftlikteki her dönüm için bu sensörlerden ikisi tarımı yönetme ve bitkileri anlama sistemini değiştirebilir.” Bilhassa zemin meyilli ve orantılı sulanmadığında daha fazla sensöre ihtiyaç duyulabileceğini belirtiyor. Araştırmacılar, bu tür gerçek zamanlı bilgilerin hava ve toprak neminin daha iyi kontrol edilmesini sağlayabileceğini, böcek ilacı kullanımını azaltabileceğini ve döllenmeyi optimize edebileceğini söyledi.

SİSTEMİN MALİYETİ NEDİR?

Neden tüm bu sıkıntıları çözüyorsunuz ve yalnızca Bluetooth gibi ortak kablosuz teknolojiyi kullanmıyorsunuz? Bletsas, yapılan işlem basit, yalnızca ortamdaki sinyallerin ödünç alındığını ifade ediyor, ancak bluetooth tabanlı bir sensörün maliyeti yaklaşık 25$. Nihai hedeflerinin, sensörleri  1 dolardan daha az maliyetli olarak piyasaya sürmek olduğunu söylüyor.

Araştırmada yer almayan Austin Üniversitesi, Teksas Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği profesörü Alexandros Dimakis, “Bletsas ve ekibi, çok basit donanım ve şaşırtıcı derecede az güç kullanarak çevre algılamasında devrim yaratıyor” diyor. “Çalışmaları, tarım ve çevreyi izlemek için dönüşümlü bir “Nesnelerin İnterneti Teknolojisi” olabilir.”

Bletsas ve meslektaşları ABD’deki yenilikçi teknolojileri için bir patent başvurusunda bulunmuştur.

Bitkilerin İnterneti yazımdan sonra teknoloji ile ilgili farklı bir haber okumak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Günümüz Teknolojisine İlham Veren Üstad “Leonardo da Vinci”

İlgili Makaleler

19 Yorum

  1. Doğa konuşuyor ve biz aptal aptal seyrediyoruz keske onlarin dilini daha iyi anlayip ortak yasami daha guzek hale getirmek için insanoglu kendini gelistirse ama nerde anca katleder insanoglu!

  2. Tarımın geliştirilmesi için güzel bir yöntem olabilir belki büyük ölçekte üretim için düşünülebilir

  3. Bitkinin ne zaman ve ne kadar sulanması gerektiğini bilmek çok önemli.. Üretiminde alınan faydayı ciddi arttıracak şeyler bunlar, umarım pratiğe dökülür ve yayılır..

  4. Alternatif her üretim ve paylaşım ilerde alternatif olmaktan çıkacak şimdiden alt yapı çalışmaları yapılması mantıklı

  5. Düşük maliyetle akıllıca işler yapılabileceğinin kanıtı. İlginç bir yazı elinize saglık

  6. Buna benzer bi yazı okumuştum hatta bitkilere ve hayvanlara klasik müzik dinletilerek daha verimli olduğunu öğrendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu