Ekonomi - Finans

Bitcoinin Avantajları Nelerdir?

Kripto para dünyasında önemli bir yeri olan Bitcoinin birçok avantajı ve dezavantajı bulunur. Bitcoinin avantajları arasında serbestlik, kullanım kolaylığı, düşük komisyon oranları, kart kullanma gereksiniminin olmaması, güvenlik ve şeffaflık gibi özellikler yer alır. Öte yandan Bitcoinin dezavantajları arasında yasal belirsizlikler, tanınma seviyesi ve şifre kaybı gibi özellikler vardır. Bunu da bir sonraki yazımızda ele alacağız.

Bitcoinin Avantajları: Serbestlik

Bitcoin’in tasarlanmasında ilk dikkate alınan şeylerden biri de özgürlük olarak biliniyor. Bitcoin, yapısı bakımından hükümetlerin ve bankaların kullanımından uzak bir para birimidir. Bitcoin ile işlem yaparken katkı payı ve komisyon ödenmez. Söz konusu olan Bitcoin ile bir şeyler almak olduğunda kripto paralar, tıpkı fiat paralar kadar yasaldır. Hatta sürekli değişen döviz kurları dikkate alındığında Bitcoin ile bir şeyler satın almak diğer para birimleri ile bir şeyler satın almaya göre daha kolaydır.

Bitcoinin Avantajları: Kullanım Kolaylığı

Bitcoinin avantajları arasında en önemlilerinden biri de Bitcoin’in kolaylıkla taşınabiliyor ve kullanılabiliyor oluşudur. Bitcoin, tamamen dijital bir para birimi olduğu için arzu ettiğiniz miktardaki Bitcoin’i rahatlıkla istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Bunun için bir flaş bellek fazlasıyla yeterlidir. Başka birisine Bitcoin yollamak için fiziksel cihazınızın üzerinde bulunan QR kodunu okutmak veya online olarak işlem yapmak yeterlidir.

Düşük Komisyon Oranının Keyfini Çıkarın

Bitcoin ve kripto paralardaki komisyon ücretleri, yeni bir blok oluşturan madenciler tarafından alınır. Kripto para borsalarında az da olsa komisyon alınır fakat borsanın alacağı komisyon oranı, sizin tercih ettiğiniz kampanyaya göre değişiklik gösterir. Bitcoin borsalarında komisyon ücreti ve bekleme süresi arasında tercih yapmanız istenir. Böylelikle komisyon ücreti ödemekten de kurtulmak mümkündür. Ayrıca bu durum Bitcoinin avantajları arasında oldukça dikkat çekici bir tanesidir. Öte yandan daha yüksek komisyon ücreti ödeyerek işleminizi daha hızlı gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm Paralardan Daha Güvenli

Bitcoin kullanıcıları, Bitcoin ile yaptıkları işlemlerde tam yetkiye sahiptir. Böylelikle hiç kimse sizin haberiniz olmadan ve siz izin vermeden paranızı başka bir yere aktaramaz. Öte yandan Bitcoin sayesinde hiç kimse alışveriş yaptığınız işletmelerden sizin kimlik bilgilerini de çalamaz. Üstelik Bitcoin, yedekleme ve şifreleme yöntemleri ile hesabınızı ve hesabınız içindeki paranın da korunmasına olanak tanır. Bitcoinin avantajları arasında güvenlik özellikleri belki de en önemlisidir.

Bitcoin hakkındaki temel bilgiler için ilk yazımızı okuyabilirsiniz.

Bitcoin Nedir? Ne Değildir?

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Kripto para oluşu ve şu an epey değerli oluşu sıkıntı gibi.. Yasal belirsizlik vb bir çok nedeniyle bir sabah sıfıra inmesi içten bile değil.. Geleceğin paralarından dense de insan çekiniyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu