in

YarıldımYarıldım

Bitcoin Nedir? Ne Değildir?

bitcoin-nedir-ne-degildir

Bitcoin, elektronik olarak kullanılan ve dağıtımı yapılan bir dijital para birimidir. Bitcoin’in temel kavramlarından biri olan blok zinciri, merkezi olmayan eşler arası bir ağdır ve bu ağ hiçbir kurum ve kuruluş tarafından kontrol edilmez. Bitcoin, tıpkı bildiğimiz anlamdaki para gibi basılamaz ve piyasadaki BTC miktarı oldukça sınırlıdır. Piyasada yaklaşık 21 milyon adet Bitcoin bulunur.

Bitcoin Kim Tarafından Yaratıldı?

Bitcoin, ilk olarak anonim yazılımcı veya yazılımcı grubu olarak isimlendirilen Satoshi Nakamoto tarafından satışa sunuldu. BTC’nin yaratıcısı hakkında günümüzde birçok yorum bulunuyor fakat bunların hemen hemen hepsi Satoshi Nakamoto tarafından açıkça reddedildi. Eylül 2017 itibariyle Satoshi Nakamoto’nun yaklaşık 1 milyon Bitcoin’e sahip olduğu düşünülüyor.

Bitcoin’i Kim Kontrol Ediyor?

Gavin Andersen’a göre Satoshi Nakamoto’nun en çok önem verdiği şeylerin başında adem-i merkeziyetçi yapı geliyor. Bitcoin’in yaratıcıları, kendileri ölse bile Bitcoin’in varlığını sürdürmesini hedefliyor. Birçok kişi için Bitcoin’in temel avantajı, kripto para biriminin bankaların, hükümetlerin ve kurumların kontrolünden uzak olmasıdır. Hiçbir otorite, Bitcoin’in karar alma mekanizmasını kontrol edemez ve kullanıcılardan işlem ücreti alamaz.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Kullanıcılar, sadece Bitcoin cüzdanlarındaki para miktarını ve işlem miktarını görebilir. Bitcoin ağını oluşturan kamusal deftere de blok zinciri adı verilir. Blok zinciri, ağda yapılan her işlemin onaylanmasında büyük rol oynar. Söz konusu kayıtlar, dijital olarak toplanır ve bu kayıtların toplandığı yere blok adı verilir. Eğer herhangi biri bloklarda yer alan harf veya sayılardan birini değiştirmeye kalkarsa, tüm bloklar bu işlemden etkilenir. Blok zinciri, kamusal bir yapıda olduğundan hata ve hileler kolaylıkla tespit edilip düzeltilebilir.

Bitcoin’in Karakteristik Özellikleri

  • Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’i yaratmadaki en temel amaçlarından biri de kripto para biriminin hükümet kontrolünden uzak olmasıydı.
  • Günümüzde bankalar, müşterileri hakkında neredeyse her şeyi biliyor. Bitcoin cüzdanları ise kullanıcıların kişisel bilgilerini içermek zorunda değil. Bu sayede Bitcoinle kullanıcılara önemli bir gizlilik avantajı da sunulur.
  • Blok zincirinin bir diğer önemli özelliği ise bu ağda yapılan işlemlerin oldukça şeffaf olmasıdır. Bitcoinle yapılan her işlem blok zincirine kaydedilir.
  • Blok zincirinde yapılan işlemler, oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Dünyanın bir ucundan diğer ucuna para göndermek sadece saniyeler alır.
  • Bitcoinle yapılan işlemler, hiçbir şekilde geri alınamaz.

 

Günümüz Teknolojisine İlham Veren Üstad “Leonardo da Vinci”

9 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

vertigo nedir

Vertigo Nedir?

necati hikayesi serisi 9

Aşkın : Necati Hikaye Serisi 11. Bölüm