Ekonomi - Finans

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin elde etmenin üç ana yolu bulunuyor. Bu yollar sırası ile Bitcoin ile mal veya hizmet satmak, Bitcoin borsalarından para ile Bitcoin almak ve Bitcoin madenciliği olarak dikkat çekiyor. Bitcoin madenciliği, blok zinciri adı verilen kamusal deftere Bitcoin ile yapılan işlemleri kaydetmek olarak biliniyor. Yapılan her işlem blok zincirinde bulunuyor ve bu işlemler ağda bulunan herkes tarafından açıkça görülebiliyor. Üstelik bu işlem sayesinde çifte harcamanın da önüne geçilebiliyor.

Bitcoin Madenciliği ve Blok Zinciri

Blok zincirine, blok zinciri adı veriliyor çünkü blok zinciri belli bir zamanda yapılan işlemlerin zincir halinde bloklara kaydedilmesi ile oluşuyor. Blok zinciri üzerinde herhangi bir işlem yapıldığında bu işlemi onaylamak için madenciler devreye girer. Bloklarda yer alan karmaşık bir matematiksel problemin çözümü sonucunda Bitcoin ile yapılan işlem onaylanır.

Temel olarak Bitcoin madencileri, Bitcoin ile yapılan işlemi onaylayarak ve bu işlemin yasal olduğunu kanıtlayarak Bitcoin topluluğuna önemli katkılarda bulunuyor. Bitcoin madencileri, madencilik için özel olarak üretilen özel yazılımlar aracılığıyla birbiri ile yarışıyor. Ne zaman bir blok oluşturulsa, herhangi bir Bitcoin madencisi bulmacayı başarı ile çözmüş ve ödülü de almış demektir.

Bitcoin Madenciliği – Zor Kısımlar

Bitcoin madenciliğinde işlemlerin yapılma süresinin talep edilmesine olanak sağlayan Proof of Work denilen özel bir sistem kullanılıyor. Proof of Work oluşturmak, gerçekten düşük ihtimalli bir olaydır. Proof of Work sisteminde çok fazla sayıda deneme ve hata mevcuttur. Bitcoin madenciliği, önemli bir çaba gerektirir ve bu uzun çabanın sonunda yeni Bitcoin kullanıma hazır hale gelir. Yeni bir Bitcoinin çıkarılması, genellikle topraktan altının çıkarılmasına benzetilir. İşte bu nedenle yapılan işleme de Bitcoin madenciliği adı verilir.

Blok Başına Ödül Miktarı

Ekim 2017 itibari ile blok başına kazanılan Bitcoin miktarı 12.5 Bitcoin idi fakat bu ödül, her 210.000 blokta bir yarıya iner. Bitcoin sayısı oldukça sınırlıdır. İşte bu nedenle daha çok Bitcoin madenciliği yapmak, Bitcoinin daha değerli olması demektir. Sonuç olarak blok başına Bitcoin sayısı düşse bile Bitcoin madencilerinin alacağı ücret, en kötü ihtimalle sabit kalır. Normalde blok zincirinde bulunan matematiksel denklemleri çözmek, son derece kolaydır fakat Bitcoin blok zinciri, bulmacaları zorlaştırarak tüm ödüllerin dakikalar içerisinde tükenmesine engel olur.

Bitcoinin Dezavantajları Nelerdir?

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu