Ekonomi - Finans

Bitcoin ile Ödeme Nasıl Alınır?

Dünya çapında birçok işletme, Bitcoin ile ödeme almaya devam ediyor. Bu sayede Bitcoin ve bağlantılı ödeme araçları da sürekli gelişme gösteriyor. Bitcoin ile hızlı bir şekilde ödeme alınabilmesi ve komisyon oranlarının düşük olması, Bitcoinin satıcılar için önemli avantajları arasında yer alıyor. Sadece Bitcoinin bir ödeme yöntemi olarak kabul edildiğini belirtmek bile sosyal medyada önemli bir ilgi görüyor. Böylelikle Bitcoin savunucuları da Bitcoin sistemini desteklemek için önemli bir avantaj elde etmiş oluyor fakat herhangi bir işletme Bitcoin ile nasıl ödeme alabilir?

Bitcoin ile Ödeme Almak – Önce Bir Bitcoin Adresi Oluşturun

Bitcoinle ödeme alabilmek için ilk ihtiyaç duyduğunuz şey, bir Bitcoin cüzdanıdır. Böylelikle müşterilerinizden ödeme almanız kolaylaşır. Üstelik bu yöntemle ödeme almak, e-posta almaktan farksızdır. Müşterilerinizin tek yapması gereken ödeme miktarını yazıp, parayı size yollamaktan ibarettir.

Öte yandan Bitcoin ile aldığınız ödemeleri güvende tutabilmek için birtakım özel yazılımlara veya cihazlara da ihtiyaç duyacaksınız. Genel olarak düşük miktardaki ödemelerinizi online olarak saklayabilirsiniz fakat daha büyük miktarlar için daha güvenli bir araç bulmalısınız. İnternet sayesinde nasıl Bitcoin cüzdanı kurabileceğinizi rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Bitcoin ile Ödeme Aldığınızı Reklam Edin

Bitcoinle ödeme aldığınızı belirtmek, satışlarınızın artmasına önemli bir katkı sağlayabilir. Üstelik Bitcoin etiketi, en az MasterCard, Paypal ve Visa etiketleri kadar etkili olacaktır. Eğer fiziksel bir mağazaya sahipseniz, Bitcoinle ödeme alınır şeklinde bir yazıyı da vitrininize asabilirsiniz. Böylelikle daha çok müşteriye de ulaşabilirsiniz

Bitcoin Ödeme Sistemleri

Eğer işletmenizde sattığınız mallar karmaşık bir yapıya sahipse veya bir saat içerisinde çok fazla sipariş ile ilgileniyorsanız, BitPay ve CoinBase gibi Bitcoin için özel olarak üretilen ödeme sistemlerini tercih edebilirsiniz. Ödeme sistemleri, sizden seçiminize bağlı olarak yüzdesel bir komisyon ya da aylık sabit ücret alacaktır. Öte yandan bu ücret, kredi kartı ücretlerinden çok daha az olacaktır. Üstelik ödeme sistemleri ile faturalandırma gibi işlemler de çok kolay bir şekilde halledilebilir. Tüm bunların yanı sıra bu araçlar sayesinde Bitcoin, fiat paralara da kolaylıkla çevrilebiliyor.

Muhasebe ve Vergilendirme

Bitcoinle ödeme alırken nasıl defter kaydı yapacağınız konusunda muhasebecinize danışabilirsiniz. Ülkemizde ve yurtdışında da bu konuda çalışmalar yapan firmalar bulunmaktadır. Bu firmalardan yardım almayı da tercih edebilirsiniz. Öte yandan ülkemizde Bitcoinin vergilendirilmesi konusunda herhangi bir düzenleme bulunmuyor fakat çevrenizde vergi konusunda bilgi sahibi kişilere bu konu hakkında danışabilirsiniz.

Bitcoin Yasal Mı? Değil Mi?

İlgili Makaleler

8 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu