Ekonomi - FinansGündem

Bitcoin ile Ne Alınır?

2009 yılında Bitcoin ilk çıktığında nasıl alışveriş yapılacağı pek belli değildi. Şu an ise Bitcoin’le arzu ettiğiniz hemen her şeyi rahatlıkla satın alma şansınız bulunur. Günümüzde Microsoft ve Dell gibi birçok teknoloji devi dijital ürünlerini satarken Bitcoin’i de bir ödeme yöntemi olarak kullanıyor. Ayrıca BTC’yi kullanarak AirBaltic ve AirLuftansa gibi havayollarından uçak bileti alabilirsiniz. Üstelik yurt dışında Bitcoin ile bira ve kahve içmek de mümkün.

Bitcoin ile Alınabilecekler Listesi

Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kullanarak yurtdışında ev almak, restoranlarda ve barlarda hesap ödemek, hediye kartları satın almak, arkadaşlık sitesine üye olmak ve çeşitli yardım girişimlerinde bulunmak mümkündür. İnternet üzerinden yasadışı eşyalardan tutun da oldukça lüks eşyalara kadar birçok ürünü Bitcoin’le alabilirsiniz.

Yatırım Aracı Olarak Bitcoin

BTC, henüz oldukça yeni bir ödeme aracıdır ve bu nedenle ödeme yöntemi olarak Bitcoin’i tercih eden kurum sayısı oldukça azdır fakat bu işletmelerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Birçok kafe ve restorandan büyük endüstri devlerine kadar birçok kurum Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kullanmaya başladı. Öte yandan sürekli değişen kuru sayesinde BTC, yatırım için sıkça tercih edilen bir kripto para birimidir. Şu an Bitcoin’in değeri yaklaşık 12 bin dolar civarındadır.

BTC Nasıl Elde Edilir?

Bitcoin elde etmenin en kolay yolu, birinden Bitcoin satın almak olarak bilinir. Günümüzde BTC, neredeyse her kripto para borsasının vazgeçilmez bir parçasıdır. Öte yandan söz konusu kripto para birimini direkt olarak başka kişilerden de satın alabilirsiniz. Bitcoin’i satın alırken ödemeyi nakit, kredi kartı veya banka kartı sayesinde yapabilirsiniz. Üstelik diğer kripto para birimlerini de Bitcoin’i satın almak için kullanabilirsiniz. Tüm bunları gerçekleştirmeden önce bir adet Bitcoin cüzdanına sahip olmalısınız.

BTC elde etmenin bir diğer yolu da madenciliktir. Özel olarak geliştirilen madencilik cihazları sayesinde BTC elde etmek oldukça kolaydır fakat son derece de maliyetlidir. Madencilik işlemi yüksek elektrik maliyeti ile bilinir. İşte bu nedenle Bitcoin madenciliği yapmak, gün geçtikçe zorlaşır ve daha az karlı hale gelir.

Bitcoin Nedir? Ne Değildir?

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Ilk çıktığı zamanlar çok tuhaf geliyordu taki al sat olayını öğrenene dek sonra sonra hoşuma gitmeye başladı

  2. Ilk zamanlarında bir o kadar yadırgasam da sonradan Günlük hayata hızlı bir şekilde girip çoğu alanda kullanılması sebebiyle hoşuma gitmeye başladı diyebilirim

  3. Hiç anlamadıgım konulardır ‍♀️ Ama kullanım alanı baya genişmiş. Kullanım alanıma girince tekrar degerlendıreyım yazıyı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu