Ekonomi - Finans

Bitcoin Cüzdanları Hakkında-2

Bitcoin cüzdanları, fiziksel ortamda bulunmayan Bitcoinleri saklamak için oldukça gerekli bir araçtır. Daha önceki yazımızda birkaç farklı Bitcoin cüzdanından söz etmiştik. Bu yazımız ise önceki yazımızın devamı niteliğindedir diyebiliriz. Önceki yazıda kağıt cüzdanlar, fiziksel cüzdanlar, mobil cüzdanlar ve online cüzdanlardan söz ettik. Bu yazımızda ise masaüstü cüzdanlardan, cüzdan donanımlarından, bankalardan ve Bitcoin cüzdanlarının güvenliğine ilişkin konulardan bahsedeceğiz.

Bitcoin Cüzdanları – Masaüstü Cüzdanlar

Masaüstü cüzdanlar, bilgisayarınıza kurabileceğiniz ve özel şifrenizi yerel diskinizde saklamanıza olanak sağlayan özel yazılımlar olarak bilinir. Masaüstü cüzdanlar, online ve mobil cüzdanlara göre daha güvenlidir çünkü üçüncü parti uygulamalara dayanan bir yapıları yoktur. Öte yandan Bitcoin cüzdanları arasında önemli bir yeri olan masaüstü cüzdanlar, sürekli internete bağlıdır ve bu durum onları daha az güvenli kılar. Üstelik masaüstü cüzdanlar, düşük miktarda Bitcoin ile gerçekleştirilecek işlemler için son derece güzel bir çözümdür.

Bitcoin Cüzdanları – Fiziksel Cüzdanlar

Bitcoin şifreleri, fiziksel cüzdan adı verilen özel bir cihaz aracılığıyla rahatlıkla saklanabiliyor. Fiziksel cüzdanlar, Bitcoin’i saklamanın en güvenli yolu olarak biliniyor ve Bitcoinleri çalmanın bilinen herhangi bir yolu bulunmuyor. Üstelik cüzdan cihazlarının bilgisayar virüslerine karşı bağışıklığı olduğu da biliniyor. Üstelik bazı cüzdan cihazlarında özel ekranlar da bulunuyor. Bu ekranlar, cüzdanın bir kat daha güvenli olmasına olanak tanıyor. Öte yandan fiziksel cüzdanlar ile çok rahat bir şekilde ödeme yapılabiliyor.

Bitcoin Cüzdanı Çeşitleri Hakkındaki Güvenlik Problemi

  • Bitcoin cüzdanlarına zararlı yazılımların bulaşması son derece olasıdır. Zararlı yazılımlar saniyeler içinde diskinizi tarayıp şifrenizi ele geçirebilirler. Böylelikle tüm Bitcoinleriniz anında çalınabilir.
  • Bilgisayarınızın içerisine giren bir trojan, tüm dosyalarınızı şifreleyebilir. Sonrasında Bitcoin şifrenizle olan tüm bağlantıları ve elinizde bulunan Bitcoin miktarını bulabilir. Böylelikle dosyalarınıza tekrar ulaşmak için bir ödeme yapma mecburiyetinde kalabilirsiniz.
  • Bitcoin borsaları, paranızı çalıp kayıplara karışabilir. Bu nedenle daha güvenli Bitcoin cüzdanları arasından tercih yapabilirsiniz.
  • Bitcoin cüzdanınızın kayıtlı olduğu elektronik cihazı kaybetmeniz de oldukça mümkündür. İşte bu durumda tüm Bitcoinleriniz kaybolacaktır.
  • Her daim internet bağlantısına ihtiyaç duyan Bitcoin cüzdanlarından mutlaka uzak durmalısınız. Böylelikle Bitcoinlerinizin çalınma ve kaybolma riskini en aza indirebilirsiniz.

Bitcoin Cüzdanı Kaç Çeşit?-1

İlgili Makaleler

7 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu