Ekonomi - Finans

Bitcoin Cüzdanı Kaç Çeşit?-1

Bitcoin, çoğu geleneksel para biriminin aksine dijital bir para birimidir. İşte bu nedenle Bitcoin, diğer para birimlerine göre oldukça farklı bir para birimidir. Özellikle bu durum Bitcoini elde etmede ve depolamada daha rahat fark edilir. Bitcoin, fiziksel olarak var olmadığı için herhangi bir yerde fiziksel olarak depolanması da mümkün değildir. Bitcoin, dijital ortamda bulunan Bitcoin cüzdanları ile rahatlıkla saklanabiliyor. Güvenlik, kullanım kolaylığı ve erişilebilirlik bakımından birçok farklı Bitcoin cüzdanı bulunur.

Kağıt Bitcoin Cüzdanı

Kağıt cüzdan, temel olarak Bitcoin elde edilmesine olanak sağlayan kodun üzerinde yazılı olduğu belgeye verilen isimdir. Böylelikle istenildiği gibi Bitcoin alınabilir ve yollanabilir. QR kodu formatında üretilen ve kullanıcılara önemli kolaylıklar sağlayan kağıt Bitcoin cüzdanı, işlemlerin daha hızlı yapılmasına olanak sağlar. Kağıt cüzdanlar, BitAdress ve Bitcoinpaperwallet gibi servis sağlayıcılar aracılığıyla rahatlıkla elde edilebilir.

Fiziksel Bitcoin Cüzdanı

Fiziksel Bitcoin cüzdanları, sabit miktarda Bitcoin ile doludur ve fiziksel Bitcoin cüzdanının arkasındaki amaç, şifrenin gizliliği korunduğu sürece harcama yapılmasına engel olmaktır. Bu hedefe genellikle kurcalama kanıtlı mühür aracılığıyla ulaşılır. Fiziksel Bitcoin cüzdanlarının ilki Bitbill tarafından üretildi ve bu ürün kredi kartına çok benziyordu. Günümüzde piyasada bulunan çoğu alternatif, oval bir şekle sahiptir.

Mobil Cüzdanlar

Bitcoini günlük amaçlarla kullanmayı tercih eden kişiler, mobil cüzdanları tercih edebilir. Mobil cihazınıza kuracağınız bir uygulama sayesinde Bitcoin ve diğer kripto paralarınızı rahatlıkla saklayabilirsiniz. Öte yandan bazı cep telefonlarında yer alan NFC özelliği, direk cep telefonu ile kolaylıkla ödeme yapılabilmeye olanak sağlar. Bitcoin müşterileri, blok zincirinin tamamı hakkında bilgi almak durumundadır. Ki bu da tonlarca veri demektir. İşte bu nedenle mobil uygulamalarda basitleştirilmiş ödeme teknolojisi (SPV) sıkça tercih edilir. Bu teknoloji, Bitcoin’in son derece basit birkaç alt kümesi ile çalışır.

Online Bitcoin Cüzdanı

Online Bitcoin cüzdanı, herhangi bir firmanın sunucusu üzerinde sahip olduğunuz Bitcoinlerin depolanabilmesine olanak sağlar. Söz konusu sunucular, sürekli çevrim içidir ve bir başkası tarafından kontrol edilir. Üstelik online cüzdanları kullanmak için bir internet bağlantısına da sahip olmalısınız. Ayrıca bazı online Bitcoin cüzdanları, Bitcoin borsalarına bağlı olarak çalışır.

Bitcoinin Dezavantajları Nelerdir?

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu