Ekonomi - Finans

Bitcoin Cash, NEO, Cardano – Kripto Para Çeşitleri – 3

Bitcoin Cash, NEO ve Cardano birçok kişinin ilgi odağı olmayı başaran kripto para birimleri arasında yer alıyor. Son derece güvenli yapısı ve merkezi olmayan sistemi sayesinde herkesin dikkatini çeken bu kripto paralar sıklıkla kullanılıyor. Özellikle başta Bitcoin Cash olmak üzere birçok kripto para, Bitcoin ile de önemli benzerlikler gösteriyor.

Kripto Para Çeşitleri – Bitcoin Cash

Bitcoin Cash, kripto para tarihinde önemli bir yer tutuyor çünkü söz konusu kripto para birimi Bitcoin’in en önemli ve ilk hard forklarından biri olarak dikkat çekiyor. Kripto para dünyasında görülen forklar, madenciler ve geliştiricilerden oluşan toplulukta oluşan tartışmalar sonucu ortaya çıkar. Kripto paraların merkezi olmayan yapısından dolayı önemli değişiklikler ağda gerçekleşen genel uzlaşma mekanizması aracılığıyla yapılır. Bu uzlaşma mekanizması kripto para birimine göre değişir. Zaman zaman bu uzlaşma mekanizmasında farklılıklar gözlemlenir ve yeni bir kripto para birimi oluşur. Bitcoin Cash ise bu hard forkların sonucu olarak ortaya çıktı. Bitcoin’e göre daha hızlı işlem yapma şansı sunan para birimi, 8 MB’lık blok boyutu ile dikkat çekiyor.

Bitcoin Cash Benzeri Kripto Para: NEO

NEO adı verilen kripto para birimi, yaşamına 2014 yılı içerisinde başladı. İlk olarak Antshares olarak bilinen NEO, daha sonraları kurucusu Da Hongfei tarafından isim değişikliğine uğratıldı. Bugüne kadar Çin’de ortaya çıkan en büyük kripto para birimi olan NEO, aynı zamanda Çin malı Ethereum olarak da biliniyor. Çünkü NEO da tıpkı Ethereum gibi akıllı sözleşmelerden faydalanıyor. Öte yandan dikkatle bakıldığında 2017 yılının NEO için en başarılı yıl olduğu görülebilir. Çünkü bu yıl içinde NEO’nun fiyatı 0.16 dolardan 162 dolara fırladı.

Cardano (ADA)

Ethereum’un kurucu ortaklarından biri olan Charles Hoskinson, Cardano’yu 2017’nin eylül ayında duyurdu. Cardano’nun fanlarına göre kripto para birimi, Ethereum’un sunduğu tüm avantajları sunuyor. Örneğin Ethereum’un sahip olduğu akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar gibi tüm işlevsel özellikler Cardano’da da bulunuyor. Öte yandan kripto paraların en önemli sorunlarından birkaçı olan birlikte çalışabilirlik ve ölçeklenebilirlik sorunları da Cardano tarafından çözülmeye çalışılıyor.

Dash Riple Monero Kripto Para Çeşitleri – 2

İlgili Makaleler

19 Yorum

  1. Bi ara çok araştırdım ve çok ve normalin üstünde süper bilgisayarlar ve birçok ekran kartının kullanıldığı, çok fazla elektrik enerjisi gerektirdiğini duymuştum ilginç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu