Gündem

Biryeregidenadam ile Shall We Canlı Yayını

Shall We? Seyyah bir ilki gerçekleştirerek, Shall we? ailesinin üyesi olan biryeregidenadam , sunuculuğunu Ankos Abo ve Burak Yılmaz’ın yaptığı bir program ile Güney Amerika’dan canlı yayın ile bağlanarak bizler ile tecrübelerini paylaştı. Bu yazımızda röportajın detaylarını okuyabilirsiniz.

Biryeregidenadam ile Shall We Canlı Yayını

*Not: Shall We Seyyah grubumuzda geçmiş videolardan röportajın canlı yayın kaydını izleyebilirsiniz 😉

Biryeregidenadam Ropörtajı

A:Hoş geldin.

K: Hoş bulduk merhabalar.

A: Kenan şu an okuduğum kadarıyla 20.000 km lik bir yola çıkmışsın. Haritadan gördüğümüz kadarıyla sahil tarafından içlere doğru bir geçiş yapmışsın.

K: 20.000’den fazla aslında 27.000 KM. Tabi evden haritadan yaptığım hesaplamaya göre daha fazla olacaktır. Evet, Rio’dan başladım kıyıdan. Şu an iç kısımdayım yani kıtanın aşağı yukarı ortalarında bir yerindeyim. Paraguay’ın daha iç kısmındayım.

A: Tamam şu an olduğun bölge hakkında bizi bilgilendirebilir misin? Nasıl bir iklim? Nasıl bir yer?

K: Şu an Arjantin Resistance diye bir şehrindeyim. Şimdi, bir kıtayı gözünüzün önünde canlandırabilirseniz eğer, Brezilya, Brezilya’nın iç kısmında Paraguay. Paraguay’ın iç kısmına gittiğinizde Arjantin yine tekrardan başlıyor. Şu an tam Paraguay ve Şili arasında kalan Arjantin’deyim. Ve az önce de dediğim gibi kıtanın ortalarına tekabül eden bir yer ve gayet karasal bir iklim. İlk girdiğimde çok şaşırmıştım zaten bu ülkeye. Hava rüzgârlı ama genel olarak güzel, ama rüzgâr var şimdi.

A: Son 1 haftayı göz önünde bulundurursan yolculuğun nasıl geçiyor peki. Zor mu kolay mı?

K: Son 1 haftadır en kolay etaplarımdan birini yapıyorum şu an. Çünkü takip edenler bilecektir, bir süredir bisikletimin lastiği ile ilgili bir problemim vardı. Onu aştık. Şu an hiç bir sorun yok. Bunun üstüne şu an öyle bir coğrafyadayım ki, yokuş yok çıkış yok iniş yok. Yollar gayet güzel. Yani bütün gidişatım sadece benim bacak kuvvetimle alakalı ve herhangi bir sorun yok

A: Kolaylıklar diyorum. Pedalına kuvvet, ayağında kuvvet, ne derler bilmiyorum ama.

K: Tekerin düz bassın derler genelde.

Biryeregidenadam Seyahatlerine Nasıl Hazırlandı?

A: Bu arada seninle ilgili dinleyen arkadaşlar için bilgilendirmeler yapacağım. Motosiklet ile Türkiye turu 4 ayda 65 şehir gezmişsin. Ayrıca bir bisiklet ile kıyı ege ve KKTC turu yapmışsın. Balkan ülkeleri 2,5 ay sürmüş ve 5 balkan ülkesi gezmişsin. Bu bana en enteresan gelenlerden bir tanesi bisiklet ile eski Sovyet ülkeleri turu yapmışsın. 9.000 km. ve 4 ay sürmüş, 7 Sovyet ülkesini kapsayan bir tur yapmışsın. Bana çok ilginç geliyor çok soğuk bir iklim ve bunu nasıl başardın? Çünkü bizimde merak ettiğimiz teknik sorular var. Mesela o bisiklet nasıl bir bisiklet? Tekerlek patladığı zaman nasıl hemen çözüme ulaşıyorsun?

B: Ayrıca bisiklet sürerken kaslarını yormamak için ekstradan bir şeyler kullanıyor musun? Kas zedelenmesi ve tendonlarına zarar gelmemesi için. Belli bir süreden sonra vücut uyuşuyor ve dinlenme şeklini nasıl yapıyorsun?

T: Son soru ile başlayalım o zaman diğerleriyle devam ederiz. Özel herhangi bir beslenme düzenim yok. Şu sıralar karbonhidrata yüklenmekteyim. Çünkü sürekli çalışan bir vücutta karbonhidrat kalamıyor. Normalde günlük hayatta karbonhidrat zararlıdır ama sürekli çalışan vücutta zararlı değil gelip geçicidir. Özel diyebileceğim bir bunu yapıyorum. Bir süre sonra bunu da değiştireceğim zaten. Daha et ağırlıklı, protein ağırlıklı olacak, ama herhangi bir kas kuvvetlendirici, ilaç vb. şeyler kullanmıyorum. Gayet evdeki antrenmanlarımın verdiği kondisyon ile yolculuk yapıyorum. Sürerken nasıl yaptığımı, anılarımdan anlatayım. Ben gündoğumu ile kalkarım, burada 5,30-6:00 arası oluyor. Yaz geldikçe değişecektir. Bu arada buraya yaz geliyor siz kışa giriyorsunuz ama… Onun ayrıca havasını atacağım zaten denize girerken.

A: Biz üşüyoruz.

K: Yılbaşında nerede olurum bilmiyorum ama yılbaşına denize girerek kutlamayı düşünmekteyim. Bakalım nereye tekabül edecek bende o aylar.

A: Çok güzel bir macera.

Biryeregidenadam Günde Kaç Saat Pedal Basıyor?

K: Teşekkür ederim. Sabah uyanıyorum ve hiç kahvaltı etmeden imkân varsa bir kahve içip 20Km sürüyorum. Tabi yol şartları uygun ise. Bu sürede afyonun patlama durumu dediğimiz şey oluyor zaten ve ısınmış oluyorum. 15-20 Km sürdükten sonra duruyorum ve kahvaltı yapıyorum. Sonrasında tekrar devam ediyorum ve öğle 11-11:30 a kadar devam ediyorum artık nereye kadar gidebilirsem. O saatten sonra 2 saat veya duruma göre 3 saat (sıcaklığa göre) mola veriyorum. Soğuk havada mola verdiğim de oluyor. Ardından 1:30 gibi tekrar yola başlayıp 3:30 a kadar sürüyorum. 3:30 da yarım saat mola verdikten sonra 17:00’de yolu bitiriyorum. Yani sürekli bir dinlenme devam etme durumu var. Tabii ki bu tırmanıştayken veya inişteyken veya hava durumuna göre değişiklik gösteriyor bu düzen. Eğer idmanlı iseniz bu herhangi bir sorun yaratmayacak bir düzendir. En azından benim için öyle.

Biryeregidenadam ‘ın En Unutulmaz Tecrübesi Nedir?

A: Şahane. Şu an izleyenleri bilgilendirmek adına, şunları eklemek istiyorum. Türkiye-Rusya arasını Kafkasya rotasını kullanarak tamamlayabilen ilk bisikletçisin, senin başarılarından ve ilklerinden bir tanesi. Yanardağı tırmanışları, hatta Batur yanardağında kamp yapmışsın.

K: O çok güzeldi. Hayatımın hiç unutmayacağım günlerinden bir tanesiydi.

A: Muhteşem. Şu an senin için bir takım sorular hazırladım. İlk sorum, Türkiye turu zaten yaptın şu an bir dünya turundasın. İki topluluk arasında yani Türkiye’deki insanların sana yaklaşımıyla dünyadaki insanların sana yaklaşımı arasında kıyaslama yapsan, acaba hangisi daha sıcakkanlı, daha misafirperver.

K: Bu soru genel olarak karşılaştığım bir soru zaten. Ve genel olarak verdiğim cevabı vereyim. Ben her yer için şunu söylerim, işin içine politika ırkçılık vs. girmediği sürece dünyadaki tüm insanlar bu konuda aynı. Biz biraz böbürleniyoruz bu konuda ki esasında misafirperveriz. Ama dünyadaki diğer milletler de böyle. Ben gittiğim hiç bir yerde, kapısın çaldığım hiç bir yerde kovulmadım, terslenmedim aksine her yerde güler yüzle karşılaştım. Tabi doğu toplumlarında, doğu derken Müslüman coğrafyası değil Asya’yı da katıyorum işin içine, doğu toplumlarında işin içinde bir kadın varsa, bir erkek ailesiyle beraberse tabi biraz daha soğuk yaklaşmak zorunda kalıyorum. Ama Batı’da ve Güney Amerika’da böyle bir şey yok. Hani Türkiye’de olsam bu şekilde ağırlanmazdım. Yardım ederdi ama evine almazdı. 

A: Yani kültürel farklılıklar bunu şekillendiriyor diyebilir miyiz?

K: Evet. Ama ben genel olarak aynı olduğunu düşünüyorum. Eğer güler yüzlü iseniz herkes size yardım ediyor.

Biryeregidenadam ‘ın Mesleği ve Seyahatle Bağlantısı

A: Teşekkürler. Şimdi başka bir soru soracağım. Arkeoloji okumuşsun On Sekiz Mart Üniversitesi’nde. Assos ve Gelibolu’da arkeolojik gezilere katılmışsın. Bu benim kişisel meraklarımdan bir tanesi. Gittiğin yerlerde, okuduğun alan ile ilgili bir takım maceralara dalıyor musun? Aramaya merak salıyor musun?

K: Malezya’da yaklaşık 300 yıl önceki Malezya topraklarında görev yapan valilerin mezarlarının olduğu bir bölgede kendimce çizimler yaptım. Hatta o mezarlıkta bir kaç gece kalmışlığım var da bunları araştırırken. Bu arada onu da yapıyorum arada, mezarlıktır vs. severim böyle şeyleri, benim mistik yönüm yoktur dolayısıyla beni ürkütmüyor. Dediğim gibi mesleğim ile alakalı bir tek orada çizimler yapmıştım. Bunun haricinde Arnavutluk’ta arkeologlar ile 1-2 gece geçirmiştim. Orada çalışmak değil de daha çok arkeologlar ile birlikte gözlemler yapmıştık. Onların çalışma sistemi vs. Çünkü orada İtalyan Arkeologlar çalışıyordu ve İtalyanlar’da klasik arkeolojiyi, bildiğimiz antik kentleri inceleyen arkeoloji dallarını inceliyorlar. Ama gözümde piramitlerde bir gece gibi şeyler yok.

A: Yok yok, seni bir Indiana Jones yapmıyoruz.

K: Öyle modlarım olmadı hiç. İstiyorum hatta ama henüz denk gelmedi.

Biryeregidenadam, Tecrübelerini Kitap Haline Getirecek mi?

A: Bir başka soru, amatör gezi yazıları yazdığından bahsetmişsin. Tabi ki ileriki zamanlar için konuşuyorum bunu. Kitap yazmayı düşünüyor musun bu geziler için?

K: Ben hali hazırda zaten kendim basıp kendi kütüphaneme koyduğum 4 kitap yazdım. Ama sadece birer kopyası olan ve bende olan şeyler, kitap diyemiyorum o yüzden. Ben zaten her yolculuğumda günlük tutuyorum ve kendimce onlarla çok uğraşıyorum hatta kafamı kaldıramıyorum. İlerleyen yıllarda belki gerçek bir kitap olarak piyasada olabilir.

A: Şey de olabilir aslında, fotoğrafta çeken bir adamsın. Fotoğraf ile ilgili bir sergi de açabilirsin belki.

K: Neden olmasın? Bilirsiniz, bunlar biraz da sosyal çevreye bakan konular. Ben bu konularda belki de görebileceğiniz en fakir adamım. Hani insanlarla hiç bir bağlantım yok, kilimcinin kör oğlu olarak bir yere gidip sergi açacağım dediğimde tepki olarak sen kimsin diyorlar. Veya kitap yazdığımda da aynı soruyu soruyorlar referans istiyorlar vs. Belki de bu sebepten, belki de değil bilmiyorum ama kitap denemesinde, bastıralım bunu dediğimde olumsuz sonuçlar aldım. Sergi içinde herhangi bir çabam olmadı zaten.

A: Ayrıca eski bir denizciymişsin. Deniz mi Kara mı?

K: Denizi boş verelim ya. Bir dönem turlar için maddiyat sağlamam gerekiyordu ve hayatımı esire etmeyecek bir iş olması gerekiyordu. Bu nedenle 2 seferlik bir çalışmışlığım oldu. Pasifik’e çıktım Atlas okyanusuna çıktım birçok limana gittim geldim. Bence denizcilik çok romantize ediliyor. Hiç öyle görüldüğü, düşünüldüğü gibi bir şey değil. 

 

Seyirci Sorularına Yanıtlar

A: Şimdi izleyicilerimizden gelen soruları sana soracağız.

B: Küba’yı merak ettiğinden bahsetmişsin. Gittiysen hayal ettiğin gibi çıktı mı?

K: Küba’ya henüz gitmedim ama gideceğim.

A: Hala merak ediyorsun yani.

K: Hala merak ediyorum. Küba’yı görmem de herhalde 8-9 ay sonrasını görecektir. Burada herkese soruyorum Küba nasıl bir yer diye?

B: İnstagram takipçilerimizden bir tanesi, yolda devam ederken lastik patladığında neler yaptığınızı merak etmiş.

K: Aslında herkesin merak ettiği bir şey. Lastiği tamir etmenin bir tane yolu vardır. Arka lastik ise yoruyor çünkü çantaları söküyorsunuz vs. Ama tekerliği söküp iç lastiği yamalayıp tekrar yola devam ediyorsunuz. Bazen, soğuk yerlerde yanıma fazladan lastik taşıyorum. Mesela Rusya’da 4 tane lastik taşıyordum yanımda. Lastik patladığında hiç tamir etmek ile uğraşmıyorum direkt yenisini takıp devam ediyorum. Akşam kamptayken tamir ediyorum. Bu döngü bu şekilde devam ediyor. Ama şu an hava şartları da iyi, bir ağaç altına çekiyorum ve tamiri yapıyorum. Bir de şu var sanıldığı kadar çok patlamıyor lastikler. Şehir içinde evet çok lastik patlıyor ama şehirlerarası yollar gayet temiz oluyor ve çok patlamıyor.

Biryeregidenadam ‘ın Seyahate Hazırlık Aşamaları, Yemekler…

B: Güney Amerika turuna hazırlanma aşaması ne kadar sürdü?

K: Bunun 2 farklı etabı var. Hazırlanmaktan kasıt ekipmanları hazırlamaksa, uzun sürdü. Çünkü ben ekipmanlarımın çoğunu kendim yaptım. Çantalarımı diktim vs. bunlar 4 ay civarı sürdü. Kişisel olarak ise antrenman vs., genel olarak bir sorunum yoktu zaten 1-1,5 ay antrenmanımı daha da sıklaştırdım ve hazırlandım. Yani total olarak 3-4 ay. Ama maddiyatını soruyorsanız o 6 ayı geçti.

A: Baya sürmüş yani neredeyse yarım sene.

K: Genelde mecburen öyle oluyor

A: En ilginç yemek deneyimini paylaşır mısın bizimle?

K: Ben ne bulsam yiyen bir insan olduğum için, belki ilginç gelecek şeyler bana normal geliyor o yüzden düşündüğümde pek de ilginç gelen yemek deneyimim yok. Japon yemekleri bana çok kötü gelmişti. Uzakdoğu mutfağı. İşte su üstünde yüzen lahanalar makarnalar vs. ilginç olarak diyebileceğim bunlar. Bu konuda tecrübem azdır çünkü ben yemeğimi her zaman kendim hazırlarım. Bu benim kişisel yapım ile alakalı. Dışarıda başkasının elinden pek bir şey yiyemeyen bir insanım. Türkiye’de de öyleyim. Turlarda da mümkün olduğunca kendi yemeğimi kendim yaparım.

A: Bu bütün seyyahlar için çok önemli. Kendi başına insanlar ne kadar yapabiliyor gezginliği? Ama sponsor olduğunda tadından yenmiyor. Kenan bize vakit ayırdığın için gerçekten çok teşekkür ederiz. Bunu Shall We olarak yapmak gerçekten çok gurur verici ve mutlu edici bir şey. Elimizden geldiği kadar sizin gibi gezen insanları böyle yayınlara almaya devam edeceğiz ve sizin adınıza sponsorlara bu videoları yayınları ulaştırmaya çalışacağız. Son olarak eklemek istediğin bir şey var mı?

K: Teşekkür ederim yayın için. Ben buradan yoluma devam edeceğim, bakalım daha neler neler paylaşacağım. Sadece teşekkür ediyorum.

A: Biz de seni takip etmeye devam edeceğiz iyi yolculuklar.

Kamp Rehberi: Pembekayalar Kampı yazımızı okumak için tıklayın

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu