GündemKültür - SanatSinema

Birbirinden Muhteşem 20 Film Önerisi ve Tüm Ayrıntıları.

Birbirinden muhteşem 20 Film önerisi ile karşınızdayız. Bu yazımızda sevgili Alper Ozan IŞILDAK bizler için 20 film seçti ve tüm ayrıntıları ile sizlere sundu. Keyifli okumalar.

Birbirinden Muhteşem 20 Film Önerisi ve Tüm Ayrıntıları.

BURADA HERKESE GÖRE FİLM VAR. SEÇİLMİŞ 20 FİLM ÖNERİSİ. 

Merhaba

Yeni bir içerikle karşınızdayım. Türlerine göre ayırdığım filmler ile hepimizin izleyecek bir film bulacağı liste hazırladım sizlere. Göz önünde sürekli karşımıza çıkan filmlerden ziyade tavsiye edebileceğim kadar ilgimi çekip bende olumlu etkiler bırakan filmler ve bu filmler hakkında düşüncelerim olacak okuduklarınız. Haydi listemize geçelim.

ROMANTİK KOMEDİ-DUYGUSAL

1) Büyük Umutlar-Great Expectations

Mükemmel filmlere imza atan yönetmen Alfonso Cuarón’un yine mükemmel bir filmi. Resim konusunda yetenekli Finnegan’ın hayatına giriyor ve onun çocukluğundan yetişkinliğine uzanan dönemde kalbini verdiği kız olan Estella ile olan yolculuğuna tanıklık ediyoruz. Ethan Hawke ve Gwyneth Paltrow çok etkileyiciydi.

romantik komedi duygusal 1

2) Tesadüf-Serendipity

Aşk tesadüfleri beraberinde getiriyorsa bu filmde hepsi var. İlk görüşmelerinin ardından eğer gerçekten bu bir tesadüfse farklı yolla yıllar sonra bir araya gelebilecekler midir?. Hepsini filmde göreceksiniz.

romantik komedi duygusal 2

3) Umut Işığım-Silver Linings Playbook

Değer verdiği her şeyini yitiren depresyonda bir adam olan Pat, hayatını yoluna koymak ve karısı ile eski günlerine dönmek için farklı bir yola başvurur fakat bunun için kendisine yardım etmesini istediği Tiffany’nin çok daha büyük sorunları vardır. Bu ikili hayatın kendilerine yaşattığı zorluklara karşı birbirlerinin umut ışığı olacaklar mı acaba. Bol ödüllü ve güzel bir filmdi.

romantik komedi duygusal 3

4) Üçüncü Kişi-Third Person:

Liam Neeson, Mila Kunis, Adrian Brody, James Franco, Olivia Wilde, Casey Affleck gibi yıldızları barındıran 3 farklı hikayeyi bizlere sunuyor. Önemli filmlere imza atan sevdiğim bir yönetmen olan Paul Haggis yazmış ve yönetmiş.

romantik komedi duygusal 4

5) Sevgili Hedefim-Wild Target:

Dolandırılan bir iş adamı, Rose’den parasını ve intikamını almak için gözde kiralik katil Victor’u tutar fakat Victor’un işi bu defa çok zordur çünkü kurbanıyla yakınlaşmış ve bu onun işini yapmasına çoktan engel olmuştur. Artık ikisi de hedeftir. Çok tatlı komik bir İngiliz filmi.

romantik komedi duygusal 5

AKSİYON-MACERA

1) Arabulucu-The Negotiator

Birbirinden muhteşem 20 film yazımıza aksiyon macera filmleri ile devam ediyoruz. Yıllar önce izlediğim akıl oyunları ve kendi içinde kurduğu mantık yollarıyla sizi yoracak sıkı bir polisiye aksiyon. Üzerine yüklenen suçlarla aklanmasının zora girdiğini düşünen arabulucu uzmanı olan polis memuru Roman, artık başka çare bulamaz ve bir binaya rehin aldığı insanlarla kendini kapatır. Bir başka arabulucu olan Chris ise ilk başta normal bir rehin alma durumundan çok daha fazlası olduğunu bir süre sonra anlayacaktır. Roman gerçekten suçsuz mudur ve Chris bunun içinden nasıl çıkacak, izleyip görelim.

aksiyon macera 1

2) Baskın-The Raid

Özel bir polis ekibinin her türden belaya bulaşmış suçlularla dolu bir binayı temizleme hikayesi. Daha önce izlemediğiniz türden dövüş ve +16 ölüm sahneleri barındıran bir film. Öyle ki filmin başından sonuna kadar bir dakika dahi aksiyon durmuyor. Başrol oyuncuları dublör kullanmamış ve dövüş kreografilerini kendileri yapmış. Adrenalinizin yükseldiğini hissedeceksiniz. Sinemalarda gösterime girdiği 2011 yılında geniş yankı yaratan bir film.

aksiyon macera 2

3) Darbe-Push

Başrolünde kaptan Amerika olarak bilinen Chris Evans yer alıyor. Birbirinden farklı doğaüstü güçlere ve karakterlere sahip kahramanlarımızın kendilerini yakalayıp hükümet için çalışmalarını sağlamak isteyen görevlilerden kurtulma macerası. Film Hong Kong’da geçiyor. Yine yoğun bir aksiyon fantastik macera.

aksiyon macera 3

4) Dalga-The Wave

Güzel Norveç manzaraları ile dolu oldukça iyi kotarılmış bir afet filmi. Dağ yamacına kurulu güzel bir kasabanın oluşan bir depremle üzerlerine gelen dev tsunami dalgasında hayatta kalma mücadelesi gerçekçi olarak yansıtılıyor.

aksiyon macera 4

5) Hesaplaşma-The Accountant

Christian Wolff, asker olan babası tarafından çocukluğunda acımasız ve sert şekilde eğitilmiştir. Aynı zamanda bir otistik olan Christian bunun da kendinde yarattığı bazı avantaj ve dezavantajlarla çok tehlikeli örgütlere bazı muhasebe işleri yapmaktadır. Güçlü matematik zekası, taktiksel ve askeri eğitimiyle tam bir makina gibidir. Son aldığı iş tetiği kendine çevirtecek türden olunca sıkı bir hesaplaşma ortaya çıkar. İki kere izlediğim bu filmi çok beğendiğimi belirtmem lazım. Ben Affleck’in rolüne hakim oyunculuğu, açık vermeyen ve çoğu yerde benzeri olmayan konu işlenişi çok başarılıydı. Eğer izlemediyseniz bunu nasıl kaçırmışım diyeceksiniz.

aksiyon macera 5

KOMEDİ

1) Git Başımdan-Due Date

Robert Downey Jr ve Zach Galifianakis’in yer aldığı zaman zaman gözlerinizden yaş getirtecek kadar komik bir yol filmi. Baş belası bir karakter olan Ethan, eşi doğum yapmak üzere olan Peter’ı da yanına alarak yasaklı oldukları uçuş listesi sebebiyle günlerce sürecek bir yolculuğu birlikte yapmak zorunda kalırlar ve bu yolculukta başlarına gelmeyen kalmaz.

komedi 1

2) Dünyanın Sonu-The World’s End

Yıllar sonra büyüdükleri kasabaya gelen 5 çocukluk arkadaşı geçmişlerini anıp güncel sorunlarını unutmaya çalışırken bir şey fark ederler. Kasabada herkes bir garip davranıyordur. Kahramanlarımız bir süre sonra kendilerini büyük bir istilanın ortasında bulurlar. Simon Pegg in oynayıp yazdığı yine komik bir ingiliz filmi.

komedi 2

3) Tropik Fırtına-Tropic Thunder

Adeta yıldızlar geçidi olan filmde Ben Stiller, Robert Drowney Jr, Jack Black ve konuk oyuncu olarak Tom Cruise yer alıyor. Her biri kendini yıldız olarak gören oyuncuların kendilerini film setinde sanarken aslında gerçek bir savaşın içinde olduklarından bihaber yaşadığı macera komedi. Gerçekten iyiydi. Özellikle siyahi roldeki mimikleriyle izleyiciyi kahkaya boğan Robert Drowney Jr’e dikkat.

komedi 3

4) Tucker ve Dale İblise Karşı-Tucker and Dale vs. Evil

Az korku yanında kahkahalar atmak ister misiniz.? Bu film kaçmaz o zaman. Ormanlık arazide haftasonunu geçirmek isteyen gençler ve yanlış tanıdıkları Tucker ve Dale ile olan komedi dolu maceraları.

komedi 4

5) Kung Fu Sokağı-Kung Fu Hustle

Çok beğendiğim oyuncu, yönetmen, yazar, kreograf, dublör, yapımcı Stephen Chow’un hem kamera arkası hemde başrolde yer aldığı müthiş bir macera ve komedi filmi. Öyle ki bazı yerlerinde geri sarıp tekrar tekrar izleyeceğiniz sahneler olacaktır. Serseri ve beceriksiz Sing’in macerası ve kendini bulmasının hikayesi. Filmde aklınıza gelebilecek her konuda inanılmaz bir emek var, Sahne tasarımları, kreografiler, oyunculuklar ve müzikler ile harika bir komedi macera. İzlemediyseniz komedi kısmında ilk bu filmle başlamanızı tavsiye ederim. Hem gülecek hem duygusal anlar da yaşayacaksınız.

komedi 5

KORKU-GERİLİM

1) Pandorum

Birbirinden muhteşem 20 film yazımızda şimdi korku gerilim ile devam ediyoruz. Derin uzay uykusundan uyanıyorsunuz, neredesiniz, ne zamandır uykudasınız, başınıza ne geldi, gemi ne durumda bilmiyorsunuz ve içinde bulunduğunuz gemide yalnız olmadığınızı fark ediyorsunuz. İzlerken gerilecek ve kendinizi kaptıracaksınız. Uzayda Dehşet şeklinde dilimize çevrilen rezalet ötesi adını saymıyorum. Bittikten sonra bir süre daha film aklınızdan çıkmayacak.

korku gerilim 1

2) Carrie: Günah Tohumu-Carrie

Birden fazla uyarlaması bulunan filmin 2013 tarihli olanı. Aşırı tutucu annesinin yanında, okulda da arkadaşları tarafından hor görülen Carrie psişik güçlere sahiptir ve bunu kontrol etmekte zorlanır. İçindeki iyilik bu kötü güçlerini bastırmaya yetse de üzerine gelinmesi kötü sonuçlara yol açabiliyordur. Özellikle anne rolündeki Julianne Moore’un oyunculuğu çok iyiydi. Film çok akıcı ve sizi sürekli Carrie gözünden bakmaya yöneltiyor.

korku gerilim 2

3) Ölümden Daha Soğuk-Wind Chill

Yeni yıl için ailesinin yanına gitmek üzere fazla tanımadığı bir arkadaşıyla yola çıkan karakterimiz daha önce hiç geçmedikleri ıssız bir yolda araçlarının bozulması üzerine yolda kalırlar. Hava aşırı soğuktur ve telefonları çalışmıyordur. Geceyi soğukta arabanın içinde nasıl geçireceklerini düşünürken bulundukları yerin sayısız ölüme sahne olan bir yer olduğunu bilmeden tuhaf olaylar yaşamaya başlarlar. Büyük oranda arabanın içinde geçen film ıssızlığı, kapana kısılmışlık hissini, atmosferinin soğukluğunu ve bu ortamda yaşanan korkuyu çok iyi yansıtıyor.

korku gerilim 3

4) 1408

Stephen King’in kısa hikayesinden uyarlanan filmde Mike Enslin, içinde gerçek olaylar barındırdığı iddia edilen kitapları eleştirip bunların gerçek olmadığını ıspat etmeye çalışan bir yazardır. Hikayelerde adı geçen yerleri yerinde görüp düzmece olduğunu dair yazılarını yazar. Son olarak içinde tuhaf olayların yaşandığı ve yillardır boş olan ünlü bir otelin 1408 numaralı odasını incelemek üzere oraya gider. Sizce bu odada neler yaşanacak.? Evet film korku öğesinin tanımı gibi. Sağlam sahneler ve kurgusuyla türün meraklılarını fazlasıyla tatmin ediyor. İzledikten sonra uykunuz kaçabilir.

korku gerilim 4

5) Lanet-Sinister

Yine hoplamalı zıplamalı ve uykuyu haram eden bir yapım. Roman yazarı Ellison, son kitabına konsantre olmak için tüm aile fertlerinin katledildiği bir eve ailesiyle birlikte taşınır. Evde bulduğu bir projeksiyon cihazı ve kasetler ile izledikleri kanını dondurur. Bunun peşine düşen Ellison, yakında kendisi ve ailesine nasıl bir şeyin musallat olduğunun farkına varacaktır. Amacına ulaşıp izleyene bekleneni veren bir film.

korku gerilim 5

Evet, listemizin sonuna geldik. İzlediğiniz filmler ile ilgili aşağıda yorumlar kısmına ve grubumuzun sosyal medya hesaplarına görüşlerinizi yazmayı unutmayın. Hepsine cevap vermek isterim. Bir başka içerikte görüşmek üzere herkese iyi seyirler.

Alper Ozan IŞILDAK

İzlemesi Birbirinden Keyifli 24 Film Önerisi Yazımıza Buradan Ulaşabilirsiniz

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. İlk defa duyduklarım da var izlediklerim de. Sokağa cıkma yasaklarının olduğu günlerde değerlendirilebilir :)

    1. Liste başında demişim ki ” Göz önünde sürekli karşımıza çıkan filmlerden ziyade ‘..’. Yani bu en iyi filmler listesi değil. Herkesin izlemediği veya fazla karşımıza çıkmayan sağlam filmler. :D :)

  2. Evet evde olduğumuz şu süreçte bu film önerileri çokkk güzel oldu. Hemen listeye ekledim. Teşekkür ederim emeğinize sağlık. :)

  3. Şaka gibi ama hiçbirini izlememişim en kısa zamanda izlemek üzere listeme ekliyorum. Bu aralar bol bol gidiyor filmler zaten güzel öneriler için teşekkürler

  4. Karantina döneminde bir cok film ve dizi izledim bu listenin %70 ini izledim:) listeyi daha da zenginleştire biliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu