Gündem

Bira İçin Sağlıklı Yaşayın

Sıcak günlerin ve hafta sonlarının vazgeçilmezlerinden olan bira, birçok kişinin sevdiği içecekler arasında yer alıyor. Üstelik son yıllarda yapılan araştırmalar da biranın birçok faydası olduğunu da gösteriyor. Gelin biranın bu faydalarına hep birlikte bakalım.

Bira Diğer Tüm Alkollerden Daha Besleyicidir

Şarabın içinde olan antioksidanlardan hepimiz haberdarız. Peki, bu içkinin da en az şarap kadar antioksidan içerdiğini biliyor muydunuz? Öte yandan birada bulunan antioksidanlar, şarapta bulunan antioksidanlara göre daha farklıdır çünkü üzümün ve arpanın içinde yer alan flavonidler çok farklıdır. Ayrıca bira, şaraba göre protein ve B vitamini bakımından daha zengindir.

Bira Sayesinde Kalp Sağlığı Korunabilir

Düzenli olarak bira içen kişilerin kalp krizi ve diğer kalp rahatsızlıklarını geçirme riski oldukça azdır. Öte yandan şarap ve bira başta olmak üzere tüm alkollü içkilerin düzenli tüketilmesi kalp hastalıklarını önemli ölçüde azaltmasıyla biliniyor.

Böbrek Taşını Önlüyor

Yapılan araştırmalar birayı sık tüketen kişilerde böbrek taşı görülme riskinin oldukça düşük olduğunu ortaya koyuyor. Bira içen erkekler ve kadınlar arasında yapılan bir araştırma, böbrek taşı oluşumunu yüzde 41 oranında azaldığı ortaya koyuyor. Öte yandan açık renkteki biralarda böbrek sağlığına iyi gelen maddelerin fazla olduğu biliniyor.

Kötü Kolesterolün Düşmesine Yardımcı

Biranın içerisinde yer alan çözünebilir lifler, kötü kolesterolün düşmesinde önemli bir rol oynuyor. Özellikle çözünebilir lifleri daha fazla almanın sağlıklı kan şekerini ve iyi huylu kolesterolü yükselttiği biliniyor. Birayı ölçülü bir şekilde tüketmek, sizin için her zaman faydalı olacaktır.

Kemiklerin Güçlenmesine Katkı Sağlıyor

Yüksek silikon içeriği ile bilinen biralar, sağlıklı kemiklerin oluşumuna önemli katkılarda bulunuyor. Günde bir iki bardak bira içerek hem daha sağlıklı dişlere hem de daha sağlıklı kemiklere sahip olmanıza olanak tanıyor.

Daha Az Stres İçin

Yapılan araştırmalar günde iki bardak bira içmenin iş kaynaklı endişelerin ve stresin azalmasına yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Öte yandan stresle başa çıkmak için düzenli olarak alkol tüketmek, fayda sağlamaktan çok zarar verebilir. Uzun vadede depresyonun ve kaygıların artmasına da yol açabilir. İşte bu nedenle alkollü içkileri tüketirken aşırıya kaçmamaya özen gösterilmelidir. Böylelikle alkollü içkilerin faydaları maksimize edilebilir.

Sigarayı Bırakmak İçin Tedavi Yöntemleri

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Mmm çok severim. Genelde yazın içerim fakat. Maya sayesinde yararlı oldugunu düşünüyordum bende yarar konusunda haksız sayılmazmışım

  2. Yıllardır duydugum bir şey bu ama sonucta içinde alkol var. alkol almayan biri olarak bana çok gereksiz geliyor. böbrekleri korumanın başka yolları da vardır eminim :D ama güzel bir bilgi olmuş yazan arkadaşın eline sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu