GündemKim Kimdir?Tiyatro

Bir ‘Yıldız’ Karardı: Yıldız Kenter

Bizler çok şanslı çocukluk ve gençlik geçirmiş bir nesiliz. Aramızdan göçüp gitmiş bütün usta sanatçıları canlı izleme fırsatımız oldu. Onlardan biri de tiyatronun duayen ismi Yıldız Kenter…

Bizler son şanslı çocuklar olarak Yıldız Kenter ve Kent Tiyatrosu’nun tüm oyuncularını canlı ya da siyah beyaz televizyonlardan izlemişizdir. Hala Kemal Sunal filmlerinin, Levent Kırca parodilerinin, Müjdat Gezer esprilerinin ortada döndüğü günümüzde canlı kanlı görebilmiş o dönemi yaşamış şanslı çocuklardık.

Rahmetli Babam evde televizyon izlemeyi yasaklamıştı ama her fırsatta tiyatroya götürürdü bizi. Perde kapanıp dışarı çıkarken daha bir büyümüş oluyorduk. Çünkü Türkçe öğreniyorduk orada, garibanlara, fukaralara, cahil cühelaya, zorda kalmışlara, dara düşmüşlere iyilik yapmayı öğreniyorduk. Kötülüğe boyun eğmemeyi, mevki ve makan sahibine itibar etmemeyi öğrendik. Biraz daha büyüyorduk sayelerinde. İşte bu sahne öğretmenlerinden biri daha gitti aramızdan. Yaptığı iş roldü, yalandı. Yalan olan dünyayı da terk etti geride naylondan yapılmış sanat bırakarak.

Vefatı Herkesi Etkiledi

Haber duyurulur duyulmaz ülke yasa boğuldu. Geçtiğimiz günlerde Yıldız Kenter, akciğer rahatsızlığı sebebiyle yoğun bakıma alınmıştı. Bir süredir yoğun bakımda tedavisi devam eden usta tiyatro sanatçısı Yıldız Kenter’in hayatını kaybettiği haberi yayıldı. Tüm Türkiye yasa boğuldu. Peki geçtiğimiz yüzyıla damga vurmuş bu büyük sanatçı kimdir? Hep birlikte tanıyalım…

Yıldız Kenter Kimdir?

1948 yılında ilk kez sahneye çıkmış ve daha sonra kurduğu “Kent Oyuncuları”nda sahne yaşamına devam etmiş, sinema oyunculuğuyla üç defa Altın Portakal ödülüne layık görülmüş dünyaca ün salmış, tavır ve davranışlarıyla asalet timsali, tiyatro oyuncusu dediğimizde ilk akla gelen kişidir.

Yıldız Kenter, 11 Ekim 1928’de İstanbul’da dünyaya geldi. Kendi anlatımıyla muhteşem bir çocukluk geçiren Kenter’in annesi Olga Cynthia, çocukluk yıllarının kahramanıydı. Ablası Güner, abileri Nedim, ve Mahmut, en küçük kardeş ise yine sahnelerden tanıdığımız Müşfik Kenter’dir. İlkokulu Ankara’da İltekin İlkokulu’nda okudu.

Sanatla Dolu Bir Yaşam

1948 yılında Shakespeare’in “12’inci Gece” oyunuyla profesyonel tiyatro yaşamına başlayan ünlü oyuncu önce Devlet Tiyatroları’nda, sonra Müşfik Kenter ve ikinci eşi Şükran Güngör’le birlikte 1961 yılında kurduğu Kent Oyuncuları’nda sahneye çıktı. Sonraki yıllarda ABD ve İngiltere’de Değişen Eğitim Metotları ve Oyunculuk Metotları üzerine yaptığı çalışmaları Türkiye’de de uyguladı.

Ödül Üstüne Ödül

1981’de Devlet Sanatçısı ünvanına layık görülülen Yıldız Kenter, 1980- 83 yılları arasında İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde öğretim üyeliği yapmaya başladı. 1984’de İtalya’nın başkenti Roma’ da İtalyan Kültür Birliği’nce verilen, “Adalaide Ristori Ödülü”ne sahip olan ünlü tiyatro oyuncusu 86’da Güngör Dilmen’in yazdığı Ben Anadolu adlı oyunu Londra ve New York’ta İngilizce sahneledi ve oynayan Yıldız Kenter, 1989 yılında Korsika-Bastia film festivalinde, “Hanım” filmindeki rolüyle en iyi kadın oyuncu ödülünü almasının ardından 91’de sanat hizmetlerinden dolayı, uluslararası Lions Kulübü’nün “Melvin Jones Ödülü”ne layık görüldü. 1994 yılında “Konken Partisi” oyunundaki “Fonsla” rolüyle, “Olağanüstü Yorum Ödülü”nü kazanan dünyaca ünlü tiyatro sanatçısı, Finlandiya Kadın Kuruluşu tarafından, “Yüzyılın En Başarılı Yüz Kadınından Biri” olarak ödüllendirildi.

Dünyaca Ünlü Bir Sanatçı

1995’de tiyatro sanatına üstün katkılarından dolayı “Onur” ödülüne layık görülen Kenter, bir yıl sonra 96’da Magazin Gazetecileri Derneği tarafından, “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünün de sahibi oldu. İki yıl sonra 98’de Ankara Sanat Kurumu, “Yılın Kadın Sanatçısı” ödülünü almasının yanında yine aynı yılda; Muhsin Ertuğrul yaşam boyu tiyatro sanatına katkılarından dolayı onur ödülü, Cumhurbaşkanlığı Büyük Kültür ve Sanat Ödülü, “Martı” adlı oyunda Madam Arcadina rolüyle, Afife tiyatro ödülleri en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı.

Hala güldüren bir başka sanatçı saygı ve özlemle andığımız Kemal Sunal’ın hayat hikayesini anlatan makalenin linkini aşağıda paylaşıyorum. Okumadan geçmeyin.

Kemal Sunal Öyküsü

İlgili Makaleler

15 Yorum

  1. Bizlerin okumaya erindigi eserleri tiyatroda icra edip bir de en iyisi olmayı becermiş müstesna kişilik..ışıklar içinde uyusun..Her bir satır için teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu