in

BayıldımBayıldım

Bir Yemek Kaşığı Zeytinyağı Kalp ve Damarlara Faydalıdır

bir yemek kaşığı zeytinyağı

Zeytinyağı, zeytin ağacından elde edilen meyvenin yağı çıkarılması sonucu elde edilen özel bir maddedir. Zeytinyağı, yüzde 14 oranında doymuş yağ içerirken yüzde 11 oranında Omega 3 ve 6 gibi doymamış yağları içerir. Öte yandan zeytinyağının doymamış yağ oranı ise yüzde 73’tür. Yeni yapılan araştırmalar, diyete bir yemek kaşığı zeytinyağı eklemenin kalp sağlığına iyi geldiğini doğruluyor. Zeytinyağının faydalarının birçoğu biliniyor ve araştırmacılar diğer sebzelerin yağlarının faydaları üzerinde de yoğun bir araştırma yapıyor. Öte yandan zeytinyağı, Akdeniz diyetinin önemli bir parçası olarak bilinir ve Akdeniz diyeti de birçok kişi için genel olarak en sağlıklı diyet türlerinden biridir.

Bir Yemek Kaşığı Zeytinyağı ve Kalp Sağlığı

Geçtiğimiz günlerde yapılan yeni bir araştırma, yarım yemek kaşığı zeytinyağı tüketmenin kardiyovasküler hastalıkları yüzde 15 ve koroner kalp hastalıklarını yüzde 21 oranında azalttığını ortaya koydu. Öte yandan zeytinyağı, sağlıksız trans yağları omega 3 yağları ile değiştirmenin en basit yolu olarak biliniyor ve böylelikle iltihaplanmanın ve kötü kolesterolün önüne rahatlıkla geçilebiliyor. Söz konusu kalp hastalığına olan faydalar olduğunda margarin, tereyağı ve mayonez gibi yağların daha az sağlıklı olduğu biliniyor.

Bir Yemek Kaşığı Zeytinyağı ve Diğer Yağlar

Zeytinyağı hakkında yapılan güncel çalışmalar, tek sağlıklı yağ türünün zeytinyağı olmadığını gösteriyor. Hayvansal yağlara karşı belirgin bir üstünlüğü bulunan zeytinyağından elde edilebilecek faydalar, mısır yağı ve aspir yağı gibi diğer bitkisel yağlardan elde edilebiliyor. Yapılan araştırmalar, zeytinyağının tiplerinin farklılık göstermesinin sağlık konusunda önemli bir etkisi olup olmadığını net olarak belirtemiyor. Öte yandan sızma zeytinyağlarının normal zeytinyağlarına göre daha fazla polifenole sahip olduğu ve iltihaplanmaları azaltma konusunda daha etkili olduğu biliniyor.

Konu Hakkındaki Araştırmalar Sürüyor

Hayvansal yağları, zeytinyağı veya diğer bitkisel yağlar ile değiştirmenin kalp sağlığına iyi geldiği biliniyor fakat iş burada bitmiyor. İyi bir kalp sağlığı, düzenli fiziksel aktivite ve dengeli bir diyetin yanı sıra düzenli doktor kontrolü ile sağlanabiliyor. İyi bir kalp sağlığı için genel olarak Akdeniz diyetini deneyebilirsiniz. Akdeniz diyeti; işlenmemiş bitkisel gıdaları, balığı ve bol miktarda zeytinyağını içerir.

Zeytinyağı İle Gelen Güzellik

7 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

dünya geneli koronalı sayısı

Dünya Geneli Koronalı Sayısı Bakın Kaç Oldu. Rakamlara İnanamayacaksınız.

animasyon film önerileri

Animasyon Film Önerileri