Oyun

Popmundo – Bir RPG Oyunu

Size alışılagelmişin dışında bir roleplay deneyimi desek, ne cevap verirdiniz? Oynadığınız hiçbir RPG’ye benzemeyen bir oyundan bahsedeceğim sizlere Popmundo!

Peki Popmundo Nedir?

Popmundo, web tabanlı bir rol yapma oyunudur. Tamamı metinlerden oluşan bu oyunu oynamak için bir mail adresi ve internete bağlı bir bilgisayar hatta cep telefonu bile yeterli. Oyunun girişinde belirtildiği gibi Popmundo da oyuncu olmak bedava. Ancak şunu belirtmek isterim ki oyun 16 yaş ve üzeri yeterli olgunluğa ulaşmış kişiler için uygun bir oyundur.

Oyunun Amacı Nedir?

Who knows? Bu işin latifesi elbette. Popmundo içerisinde birçok amaç mevcut. İşin temeline inersek verilen başarı puanları diyebiliriz. Bu başarı puanlarını kazanmak için ise birden fazla yol mevcut. Azılı bir suçlu mu olmak istersiniz? Yoksa sahnelerin tozunu attıran bir star mı? Ya da azılı suçluların peşindeki hızlı bir polis olabilirsiniz. Ama bu hayat size fazla hareketli geliyorsa evlenip, yuva kurup evinizin insanı da olmanız mümkün!

Haydi Başlayalım!

Popmundo oyununun bir RPG olduğundan bahsetmiştik. Bu veri bizim için bilindik bir veri artık. Asıl bilinmeyen sizlersiniz. (Ups! Harry Potter Alert!)
O zaman biraz bilinmeyenlere geçelim. Oyuna elinde gitarı ve hayallerinden başka hiçbir şeyi olmayan bir karakter olarak başlıyorsunuz. Üye olduktan sonra sizden bir karakter seçmeniz isteniyor. Oyun içerisinde bulunan 49 şehirden birini seçebilirsiniz. Yaşayacağınız şehir hikayenizi de ufaktan yoğurmaya başlıyor.

Artık başlamaya hazırsınız! Gitarınızı alın ve sahnelerin tozunu attırın demeyi ne çok istesem de gerçek hayatta olmayacağı gibi burada da yarışmaya hemen başlayamıyorsunuz. Öncelikle kendinize bir kariyer planı çıkartmalısınız. Bunlar gerçek hayat ile hemen hemen aynı kariyerler. Bir şirket yönetebilir, hastalara yardıma koşan bir doktor olabilir ya da dadı olabilirsiniz. Tamamen size kalmış. Ama şunu da söylemekte fayda var. Bazı mesleklere diğer becerilerinizle de devam edebilirsiniz!

Seçeceğiniz mesleklerden bir kısmı gelişmenizi istese de bazıları oyuna başlamak ve birkaç kuruş kazanmak için güzel bir yol. En güzeli de mesleğiniz doktor olmasa bile doktorluk yaparak başarı puanlarını toplayabilmeniz! Hem kimse size Ferhat Göçer olamazsınız demiyor. Gündüzleri hasta tedavi edip akşamları da deri ceketli bir rock star olabilirsiniz!

Biraz Detaylara İnelim…

Oyunda 49 şehir, 21 farklı dil bulunmaktadır. Bu dillerin hepsinde de aktif oyuncu bulunuyor. Tahmin edebileceğiniz üzere en aktif kitle Türk kitlesidir. Türkiye’ye de ait 4 büyük şehre yer verilmiştir. Bunlar; İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’dır. Oyunun temel amacı müzik kariyeri kurup listeleri sallamak olarak belirlenmiştir. Tabii bu oyun ilk çıktığında öyleydi. Daha sonraları eklenen birçok macera ile bu genişletilmiştir. Eğer bir süper star olmak istiyorsanız 17 müzik türü arasından birine yoğunlaşarak başlamanız güzel bir adım olacaktır.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi oyunda odaklanacak birçok alan bulunmakta. Bir maceracı olarak soluğu dağda tepede gizlenmiş gizemleri çözebilir, bir suç adamı olarak şehirlere korku saçabilirsiniz. Şirin bir ailem olsun derseniz ise evlenip çoluğa çocuğa da karışmanız elbette mümkün. Hayaliniz hep bir avcı mı olmaktı? Popmundo içinde bunu başarabilirsiniz! Evet evet, kapın silahınızı doğru başıboş gezen zombilerin mahzenine.

Bir şehri yönetmek mi? Popmundo dünyasında bu da mümkün. Her 6 ayda bir diğer oyuncuların da oylayabileceği bir şehir yönetim seçimi olur. Eğer siz de doğru politikalar ile insanları ikna edebilirseniz belki o uçsuz bucaksız maviliklere bisikletlerinizi sürebilirsiniz.
Bunların yanı sıra çok zengin olabilir, playboy malikanesinde ya da cadı kazanında gizli partiler verebilirsiniz. Tabii önce bir şirket satın alıp hızlıca işletmeye başlamalısınız!

 

Popmundo Tamamen Ücretsizdir…

Oynaması tamamen ücretsiz bir roleplay oyunudur. Tabii çoğu oyun gibi burada da özel özelliklere ulaşmak için bir üyelik sistemi bulunmakta. VIP olmak. VIP olmak çoğu oyunun aksine size büyük farklar katmıyor yani hiçbir ödeme yapmadan da çoğu özelliğe ulaşıp listeleri sallayabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar. Ben Mert İzmir (1370382) sizlere oyun süresince yardımcı olmaya hazırım. Oyuna başladığınızda kapımı çalmaktan çekinmeyin.

 

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu