Hayata Dair

Bir Portre: Fikret Otyam

Çocuk yılları eczacı kalfalığı yaparak geçti, ortaokul yıllarında yaşıtları oyunlar oynarken O resim yapıyor ve gazetelere yazı gönderiyordu. Akademiye başladığında aynı zamanda gazetecilikte de profesyonel adımlar atmaya başladı. Resim, fotoğrafçılık ve gazetecilik mesleklerinin duayen ismi Fikret Otyam sizlerle…

Resim, fotoğrafçılık ve gazetecilik mesleklerinin duayen ismi Fikret Otyam sizlerle…

Bir Portre: Fikret Otyam
Otyam Ailesi – 1932

Yemen cephesi ve Kurtuluş Savaşı’nda görev alan, Cumhuriyet’in ilanından sonra da eczacı olarak çalışmaya devam eden Vasıf Bey ve Naciye Hanım’ın altı çocuklarından biri Fikret Otyam. 1926 yılında Aksaray’da dünyaya gelen Otyam, babasının kaptanıderya Hacı Vesim Paşa’ya duyduğu büyük sevgi ve hayranlıktan dolayı, göbek adı Vesim’dir. Aile mesleği olan eczacılıkla küçük yaşlarında tanışan Fikret Otyam etiket kesmiş, eczane defteri tutmuş hatta damardan iğne yapmayı bile öğrenmiş.

Henüz ortaokuldayken Tasvir-i Efkar Gazetesi’ne yazı yazmaya başlamış. O yıllarda “Aksaray Hususi Muhabiri” olan Fikret Otyam babasının arkadaşının “ne gerek var?” demesinden dolayı hayalindeki ve hedeflediği lise, Galatasaray Lisesi’ne gidememiş. Akabinde babası onu müzisyen Nedim Otyam’ın yanına, Ankara’ya yollamış.

Oyıllar Ankara’da başına gelen en önemli olayın Can Yücel ile tanışması olduğunu söylüyor.

Aksaray’a dönüş zamanı

Sanatçının Aksaray’a dönüşü, Ankara’da okul ile birlikte yaptıkları bir müze gezisinde yapmadığı bir olay sonucu öğretmeni tarafından suçlanmasıyla gerçekleşmiş. okulu bırakan Otyam Aksaray’a ve eczanesine geri dönmüş. Ertesi yıl Kayseri Lisesi’ne yatılı başlamış. Kayseri dönemi de pek uzun sürmemiş.

Fikret Otyam olayı şöyle anlatıyor: “Kayseri Lisesine yatılı gittim, savaş yılları, bitlenmişiz. Hastaneye götürdüler bizi, saçlarımızı kestiler. Beni burada bir hemşehrimiz görmüş ve babama ‘oğlun hastanede yatıyor’ demiş, Kayseri dönemi de bitti.”

Resim hayatına ilk adım

Aksaray Ortaokulu’ndaki bir resim öğretmeni sayesinde resim hayatına ilk adımı atan sanatçı, ilk olarak kontraplak bir kutu üstüne yağlıboya ile resim yaparak başlamış. Bir gün belediye önünde resim yapan ve İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğrencilik yapan bir çocuğa yardım etmiş. Sonrasıda babasına durumu anlattığında babasından “tabelacı mı olacaksın?” yanıtını almış fakat vazgeçmemiş. Akademi’de okuyan öğrenciden okulla ilgili tüm bilgileri aldıktan sonra sanatçı İbrahim Çallı’nın atölyesine yaklaşık 1 yıl boyunca misafir öğrenci olarak katılmış. Sonraki yılsa sınavı başarı ile tamamlayarak öğrenci olmuş. Daha sonra Çallı’dan izin alarak Bedri Rahmi Atölyesine geçmiş ve buradan da 1953 yılında mezun olmuş.

Öğrencilik dönemlerinde ailesinde yalnızca 20 lira aldığı harçlıkla hayallerini gerçekleştiremeyeceğini anlayan Otyam, çeşitli gazetelerde iş aramış. En sonunda Cumhuriyet Gazetesi’nde sanat yazıları yazarak para kazanmaya başlamış.

Mezuniyet geldi çattı…

Akademi’deki öğrenciliği 1953 yılında sona eren sanatçı daha sonra Falih Rıfkı ve Beddi Faik’in gazetesi olan Dünya Gazetesi’nde Yazı İşleri Müdürü Ali İhsan Göğüş’ün yardımcısı olarak işe başlamış. Oyıllar Oktay Akbal, Yaşar Nabi Nayır, Orhan Kemal gibi önemli isimlerle de ahbaplıkları başlamış.

Falih Rıfkı, o yıllar Otyam’ı Karadeniz’e yollamak istese de Otyam hep doğu ve günneydoğu bölgelerine gitmek istemiş. Ve bu şekilde güneydoğu serüveni başlamış. Yaşar Kemal’in de Cumhuriyet Gazetesi’nde aynı görevle bölgeye gelmesi ve iki gazetede de aynı zamanda başlayan yazı dizileri sayesinde Otyam, çektiği fotoğraflarla adını duyurmuş. Fotoğraf makinasıyla tüm anadoluyu gezen Otyam için artık askerlik zamanı gelmiş çatmıştır…

Bir Portre: Fikret Otyam
Cumhuriyet Gazetesinde Yz.İşl.Müd. Ali İhsan Göğüş ile…

Askerlik dönemi

Fikret Otyam, askerlik başladığında başından geçen bir olayı şöyle anlatıyor: “Okul bitti, kura öncesi beş altı kişiyi çağırdılar, biz korkuyoruz, ‘siyasi bir durum mu’ diye. Bir albay nutuk atıyor vatan millet, biz titriyoruz falan. Sonuç; öğretmen açığı varmış, bizi öğretmen yapacaklar… Ben, Ankara Bando Mızıka Hazırlama Orta Okuluna resim öğretmeni oldum.”

Askerlik bitince Fikret Otyam, Ankara’da kalmaya karar vermiş. 57 yılında, Nihat Subaşı’nın Genel Yayın Müdürü, Beyhan Cenkçi’nin Yazı İşleri Müdürü, Doğan Kasaroğlu, Örsan – Altan Öymen, Cenap Çetiner, Arman Talay muhabirlik yaptığı Ulus Gazetesi’nde İstihbarat Şefi olarak işe başlamış. 1962’den itibaren de Cumhuriyet Gazetesi’nde sanat ve siyaset konuları hakkında yazarlık yapmaya başlamış.

Bir Portre: Fikret Otyam
Fikret Otyam, Adalet Cimcoz, Orhan Kemal, Adnan Berk – 1953

Resim çalışmaları yoğunluk kazanıyor

1979 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nden emekli olan sanatçı resim çalışmalarına ağırlık vermiş. Resimlerinde anadolu ve doğu haklının yaşantısını konu edinen sanatçı, geleneksel çizgileri temel alarak rençki – lekeci teknikle eserlerini oluşturmuş. Yurtiçi ve yurtdışında 30’u geçkin sergi açan usta, 77 yılında Filiz Otyam ile dünyaevine girmiş, 79 yılında da Antalya’ya taşınmışlar. Kendisi gibi sanatçı olan eşi Filiz Otyam, Amerika’da iç mimarlık eğitimi almış ve birlikte yaptıkları işler Kuveyt, Kopenhag, Münih, Köln, Esslingen, Leverkusen, Bercsichgladbach gibi şehirlerde sergilenerek büyük beğeni toplamış.

Ömrü sanat içerisinde geçen Fikret Otyam çeşitli kitaplar da çıkarmıştır. Bu kitaplar; Hu Dost, 40 Yıl Önce 40 Yıl Sonra, Kara Sevdam Anadolum, Mayınlar Çiçek Açmaz, Mayınlı Topraklar Üzerinde, Kanlı Gömlekler, Adı Yemendir, Harran Koçaklaması, Can Arkadaş, Ceylanlar Suya İndi, Arkadaşım Orhan Kemal ve Mektupları, Pavli Kardeş, Ağlama Anam Şu Bizim Gazipaşa ve İsmet Paşalı Yıllar adıyla basılmış.

Bir Portre: Fikret Otyam
Bir Portre: Fikret Otyam
Fikret Otyam’ın fotoğraf sergileri:
 • Gide Gide Serileri (1964-1974)
 • Otyam’ın Objektifinden (1997)
 • Dünya Güzel Olmalı (1983)
 • Eğer Bizi Sual Eden Olursa (1979)
Fikret Otyam’ın resim sergileri:
 • “Onlar Grubu” (1947-1953)
 • Memleketimden İnsan Manzaraları (1976)
 • İnsan Manzaraları (1978)
 • Filiz Otyam ile ortak yurt içi ve yurt dışı resim ve dokuma sergileri (1981-1997)
Bir Portre: Fikret Otyam
Filiz Otyam ve Fikret Otyam
Fikret Otyam’ın ödülleri:
 • Atatürkçü Düşünce Derneği Onur Plaketi (1995)
 • Gazeteciler Cemiyeti Basın Şeref Belgesi (1962)
 • On Yılın Basın Şeref Belgesi (1980-1990)
 • İstanbul devlet Güzel Sanatlar Akademisi Fotoğraf Enstitüsü Onur Belgesi
 • Üçüncü Hacıbektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü (1996)
 • Pir Sultan Abdal Onur Belgesi
 • UNESCO AIAP Türkiye Ulusal Komitesi Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Onur Belgesi
 • Akdeniz Üniversitesi Onur Belgesi
 • Şanlıurfa Kültür Eğitim Sanat Araştırma Vakfı Onur Belgesi

Ressam, fotoğrafçı, gazeteci-yazar Fikret Otyam, tedavi gördüğü hastanede 89 yaşında, 2015 yılında vefat etti.

Tam bir Cumhuriyet kadını olan ateş, su ve toprağın kızı Füreya Koral çağdaş, becerilerinin peşini bırakmayan, toplum yararına uğraşan, tuttuğunu koparan ve yaptığı işlerle tüm dünyaya kendisini tanıtmış.

Bir Portre: Füreya Koral

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu