Hayata DairSağlık

Bir Fincan Çay ile İyileşmeyi Bulmak

Kendine bakmayı ve farkındalığı zor yoldan öğrendim. Babamı kaybettikten sonra iki yıl bu acının aslında beni ne kadar etkilediğini anlamadan yaşadım kendimi çok güçlü sanıyordum. Yorgundum. İyi uyuyamıyordum ve hatta saçlarım dökülüyordu. Baharda meydana gelen bir hırsızlık durumu daha da kötüleştirdi. İştahım kapandı ve her şey kötüye gitti. Ne kadar denersem deniyeyim yine de depresyona girdim. Bir fincan çay sayesinde nasıl iyileştiğimi size bu yazıda anlatacağım. Bu güzel yazısı için Öykü Yalçın’a teşekkür ederiz.

Keder Hastalıktır

Rutin bir yıllık muayenede, tehlikeli derecede düşük kan sayımı ortaya çıktı, alarm zilleri çaldı ve daha fazla test ve uzman ziyaretleri başlatıldı. Demir ilaçları aldım ve daha iyi yemeye çalıştım, ancak hiçbir şey yardımcı olmadı. Kederim, ana dilim Gujarati de tasvir ettikleri gibi, “kanım, ruhumu yakmaya başladı.” Bir yıl boyunca ölçülebilir bir gelişme göstermedikten sonra doktorum benimle sert ama şefkatli bir tavırla konuştu ve eskisi kadar güçlü olmadığımı ve kendime bazen ödüller vermem gerektiğini söyledi. Kendine iyi davranmak bencillik değildir dedi. Asya kökenli bir anne olduğum için kültürel olarak ailem benden öncelikliydi. Asya kültüründe kadınlar ailesi için kariyerinden vazgeçebilmelidir.

Bir Fincan Çay ile İçine Dönmek

Meditasyon yapmak istedim fakat öyle sakin düşünme anları kederimin geri gelmesine neden oldu.  Bu yüzden meditasyonu bıraktım. Kendime iyi gelen yolu bulmak için bu ‘’ya hep ya hiç’’ zihniyetinden çıkmalıydım. Yine böyle düşüncelerle dolu bir öğleden sonra, en son 4 yıl önce güney Hindistan’daki bir çay bahçesine gittiğim zaman mutlu olduğumu hatırladım. Hava okaliptüs ağaçlarının parfümü ile harika kokuyordu ve tepe çay ile kaplıydı. Çay toplayıcıları gülümsüyordu. Annem söylediği spontane şarkı ile beklenmedik bir sürpriz yaptı. Evet cennette değildik ama ona en yakın durumdaydık. Hayat sakinlikle ve yeni bir perspektifle doluydu. Evimin bahçesinde çay bitkisi veya Ayurvedic baharatlar yetişir mi diye araştırdım.

Bir Fincan Çay ile Yeniden Başlamak

Böylece çay bitkisi ekip yetiştirmeye giriştim. Çay yetiştirme işini araştırmak için okuduğum yazılar, demlemek için günlük otları da keşfetmemi sağladı. Nane, adaçayı, limon otu ve hanımeli çayları yaptım. Tüm bunları araştırmak ve yapmak beni iyileştirdi ve yeniledi.

Nandita Godbole.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Bir şey ile uğraşmak, kafayı oraya vermek yani bir nevi meditasyon sağlayacak her türlü uğraş insana İYİ GELİR!… :)

  2. Ada çayı bu cok faydalıymıs enfeksiyonlarda.. Çayı cok seviyorum tam keyif işi ama Bitki caylarına cok düşkün değilim… Ama sifalı bitkilerin gücüne inanıyorum hastalıklarda.

  3. Yazının en sonlarına doğru kendin yetiştirip bu işle uğraşmanın ne kadar güzel olabileceğini okudum. Şahsen bende yetiştirme işiyle uğraşmayı isterdim bitki çayları ve kahve candır siyah çaydan hiç hoşlanmıyorum :) merhaba emeğine sağlık

  4. Bazen böyle bir heves geliyor, bir demlik çay demle, balkonda otur sabaha kadar iç geceyi izlerken. Gerçi genelde papatya çayı tercihim olduğu için, bir tane sallıyorum bardağa oturuyorum balkona. Kalemine sağlık, keyifle okudum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu