Sağlık

Bir Doping Kaynağı; Mandalina

Mandalinanın sizlere olan faydasını sadece C vitamini olarak sınırlıyorsanız yanılıyorsunuz! Kışları seviyor, meyveleri ile aşk yaşıyorsanız içeriğindeki aktif maddeler ile doping etkisine hazır olun.

Bir Doping Kaynağı; Mandalina

Doping Kaynağı Mandalina

Mandalina, kış meyveleri arasında tüketilmesi en kolay meyvelerdendir. Herkesin sevdiği, her an her yerde yenilebilir, içeriğindeki C vitamininden çok daha fazlası. Ufacık tefecik içi dolu turşucuk desek daha doğru olur. Mandalina ve diğer turunçların faydalarını saymakla bitiremeyiz, ama bugün doping özelliklerinden bahsedeceğiz. 

Yalnızca C vitamini bakımından zengin bir meyve değil, aynı zamanda içeriğinde ki B vitamini ile de vücudumuz için çok faydalı bir besindir. B vitamini, yeni hücrelerin oluşmasında en büyük etkenlerden biridir. Aynı zamanda mandalina içerdiği A vitamini ve potasyum sayesinde de kemikleri güçlendirir, kemik erimesinin önüne geçer. A vitaminin diğer bir faydası ise gözlerimize iyi bakması. Eğer bilgisayar ile yoğun çalışan biri iseniz mandalinanızı yanınızdan ayırmayın! 

Bir Doping Kaynağı; Mandalina

Kansere Karşı Önleminizi Alın

Mandalina içerdiği vitaminlerinden ziyade, zengin içeriğinde bulunan folat maddesi sayesinde kanserli hücre oluşumun engelliyor. Ayrıca kan basıncını düzenleyerek kalp krizi riskini en aza indirgiyor, kolestrol ve tansiyonun oluşumunu engelliyor. Gerçekten de tam bir doping değil mi?

Diyetin Dostu

İyi bir ara öğün. İçeriğindeki lif pektin sayesinde sizi uzun süre tok tutuyor. Hem tüketilmesi hem de yanınızda taşımanız kolay olan mandalina tam bir doping kaynağı. Günde iki kez tüketilmesi durumunda kan şekerinizi düzenleyerek ani açlık krizlerininde önüne geçiyor.

Beyaz Lifleri Bile Önemli

İçeriğindeki C vitamini sadece bağışıklık sistemini düzenlemekle kalmaz, aynı zamanda demir emilimine de fayda sağlar. Üstelik kolajen üretimini arttırarak, yaraların çabuk iyileşmesine de fayda sağlar. 

Tüketirken kabuğun iç tarafında bulunan lifleri ayıklamamaya özen gösterin. Çünkü tok tutmaya fayda sağlayan pektin bu liflerin içerisinde yer alır. Ancak çekirdeğini ayıklayın. Çekirdekler apandistinizi tıkayabilir. 

Ne Kadar Tüketmeli?

Uzmanların açıklamasına göre C vitamini kaynağı olan mandalina, iki adet yenilindiğinde vücudun ihtiyaçlarını karşılıyor. Peki bu vitamin deposu, doping kaynağı yememeniz için bir bahaneniz kaldı mı?

 

Karnınız Acıktıysa Patlıcanlı Musakka Tarifi Tam Size Göre!

kayrovski

everything little little into the middle

İlgili Makaleler

22 Yorum

  1. Hemen hemen hergun c vitamini aliyorum. Ama ne kadar dogal tartisilir. Ulke vitamin cenneti ama organik diye bir piyasa cikarmislar.

  2. Her kış yerim mandalina,
    Kanım vitamin doldu, hem de A,
    Biraz potasyum uzatın oradan bana,
    Sağlıklı yaşayalım durmadan ha.

  3. En kıymetli vitamin ama ne yazıkki vücudumuz bunu depolayamıyor bu sebepten sürekli almak lazım özellikle ilaç kullanan kişiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu