in

Bipolar Rahatsızlığı İle İlgili Gerçekler

Bipolar rahatsızlığı

Bipolar bozukluk, ruh halindeki aşırı değişimlerle bilinen zihinsel bir hastalıktır. Belirtiler mani adı verilen epey derece yüksek bir ruh hali içerebilir. Depresyon ataklarını da içerebilirler. Bipolar bozukluk ayrıca bipolar rahatsızlık veya manik depresyon olarak da birçok kişi tarafından biliniyor. Bipolar rahatsızlığı olan insanlar okulda veya işte günlük yaşam görevlerini yönetmekte veya ilişkileri sürdürmekte zorluk çekebilirler. Bu hastalığın kesin bir tedavisi yok, ancak semptomları yönetmeye yardımcı olabilecek birçok tedavi seçeneği var.

Bipolar Rahatsızlığı Hakkındaki Gerçekler

Bipolar, nadir görülen bir beyin bozukluğu değildir. ABD yetişkinlerinin yüzde 2,8’inde veya yaklaşık 5 milyon kişide bu rahatsızlık görülür. Bipolar bozukluğu olan kişilerin belirti göstermeye başladığı ortalama yaş 25 olarak bilinir. Bipolar bozukluğun neden olduğu depresyon ortalama iki hafta sürer. Yüksek (manik) dönem, birkaç gün veya hafta sürebilir. Bazı insanlar yılda birkaç kez ruh hali değişikliklerinin yoğun olduğu dönemleri yaşarken, diğerleri sadece nadiren yaşayabilir.

Bipolar Rahatsızlığı Belirtileri Nelerdir?

Bipolar bozuklukta görülebilecek üç temel semptom vardır: mani, hipomani ve depresyon. Mani yaşarken, bipolar bozukluğu olan bir kişi duygusal krizler hissedebilir. Heyecanlı, dürtüsel, öforik ve enerji dolu bir deneyime sahip olabilirler. Manik ataklar sırasında aşağıdaki gibi davranışlar da sıklıkla görülür:

  • Harcama çılgınlığı
  • Korunmasız seks
  • İlaç kullanımı

Hipomani genellikle bipolar II bozukluk ile ilişkilidir. Mani’ye benzer, ancak o kadar şiddetli değil. Maninin aksine, hipomani iş yerinde, okulda veya sosyal ilişkilerde herhangi bir sorunla sonuçlanmayabilir. Bununla birlikte, hipomani olan bireyler ise ruh hallerinde değişiklikler fark edebilirler.

Bir depresyon dönemi sırasında yaşayabilirsiniz:

  • Derin üzüntü
  • Umutsuzluk
  • Enerji kaybı
  • Bir zamanlar eğlendikleri etkinliklere ilgi eksikliği
  • Çok az veya çok fazla uyku dönemleri
  • İntihar düşünceleri

Bipolar Bozukluğun Çeşitleri Nelerdir?

Üç ana tip bipolar bozukluk vardır. Bunlar; bipolar I, bipolar II ve siklotimi olarak bilinir. Bipolar I rahatsızlığı, en az bir manik dönemin ortaya çıkmasıyla tanımlanır. Manik dönemden önce ve sonra hipomanik veya majör depresif dönemler yaşayabilirsiniz. Bu tip bipolar rahatsızlık, erkekleri ve kadınları eşit derecede etkilemesiyle bilinir. Bipolar II bozukluğu olan insanlar, en az iki hafta süren bir büyük depresif atak geçirir. Ayrıca yaklaşık dört gün süren en az bir adet hipomanik atak mevcuttur. Bu tip bipolar bozukluğun ise erkeklere nazaran kadınlarda daha yaygın olduğu düşünülmektedir. Siklotimisi olan kişilerde hipomani ve depresyon atakları görülür. Bu belirtiler, bipolar I veya bipolar II bozukluğunun neden olduğu mani ve depresyondan daha kısa ve daha az şiddetlidir denilebilir.

Stockholm Sendromu Nedir?

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yurtdışına uçuşlar başlıyor

Yurtdışına Uçuşlar Başlıyor! 40 Ülkeye Uçuşlar Bu Ay Başlıyor

15 ilde sokağa çıkma yasağı

15 İlde Sokağa Çıkma Yasağı!