Psikoloji

Bipolar Bozukluk Nedir? Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi Nedir?

Bipolar bozukluk nedir? Bipolar manik depresif hastalık olarak da bilinmektedir. Genelde ergenlik döneminde yaşanır. Bipolar bozukluk dünya nüfusunun yaklaşık yüzde ikilik kısmında bulunmaktadır.

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluk, depresyondan sonra en sık karşılaşılan psikolojik hastalıkların başında  gelir. Bu rahatsızlığın temeline bakıldığında, tek bir hastalık yoktur. Birden fazla semptomun zaman zaman hastada görüldüğü anlaşılmıştır. Hastalığın belli bir düzene bağlı kalmaksızın kendini tekrarlayan evreleri vardır. Bunların arasında mani, depresyon ve hipomani bulunur. Ayrıca bu hastalık manik atak, manik depresyon ve iki uçlu duygu durum bozuklukları isimleriyle de bilinmektedir.

Bu hastalığa bir çok  film ve dizilerde rastlayabilirsiniz. Hatta kitaplar ve sanatsal eserlerde sıkça yer verilmektedir. Ayrıca, biri gülen birisi ise üzgün olan iki yüzden oluşan amblemleri vardır. Bu hastalığın bir sembolü olarak kabul edilmiştir. Bu sembol aksesuarlarda da kullanılmaktadır.

Çoğunlukla 20’li yaşların başında görülür. Ancak her yaşta ortaya çıkması mümkündür. Alanında uzman bir psikolog ve psikiyatr tarafından aynı anda tedavi görünülmesi gerekmektedir. Bu sayede kontrol altında tutulabilir.

Bipolar bozukluk manik ve depresyon evrelerinden oluşur. Kişiler kimi zaman kendini çok mutlu ve enerjik hisseder. Kimi zaman da tam aksine yorgun, bitkin ve mutsuz olurlar. Çevrelerindeki insanlar tarafından, dengesiz davranışlarda bulunduğu düşünülür. Ancak temelde yatan ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır.

 Bipolar Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir? 

 • Bu hastalığın nedeninde çoğu zaman kalıtsal bir geçmiş yatmaktadır. Kişinin anne ve babasında bipolar bozukluk olabilir. Bu durumda mutlaka belirtiler yakından kontrol edilmelidir. En küçük emare  hissedildiğinde hemen bir uzmana başvurulmalıdır.
 • Hastalığın erken yaşlarda öğrenilmesi oldukça önemlidir. Çünkü daha kolay  kontrol altında tutulur.
 • Mevsim geçişlerinde karşılaşılan depresyon uzayabilir. Aynı zamanda iki uçlu duygu durum bozukluklarının meydana gelmesi mümkündür. Mutlaka önemsenmelidir. Çünkü tedavi olunmazsa, uzun süreli olarak devam edebilir.
 • Depresyon tedavisi için başlanılan antidepresanlar önemlidir. Kişinin  bünyesine ağır gelmesi mani doğabilir. Eğer ilaçlar doğru zamanda kesilmezse, mani-depresyon döngüsü devam edebilir.
 • Çocukluk döneminde yaşanmış olan bir travma sonucu ortaya çıkabilir. Kişide duygu durum bozukluğu görülmeye başlayabilir. Erken yaşlarda tanı konması önemlidir. Terapiye daha çabuk cevap verilmesini sağlar.

 Depresyon Evresinin Belirtileri

 • Sabahları yorgun ve uykusuz uyanmak. Gün boyunca kendini bitkin hissetmek. Hiçbir şeye enerjisinin olmaması.
 • Alınganlık hissinin artması. Bazen hiç olmayacak nedenlerle karşısındaki kişinin söylediğine alınganlık yapmak. Küsme durumlarının fazlalaşması.
 • Sorumlulukları yerine getirmeme isteği oluşması. İş ya da okul başarısında aşağıya giden bir grafik oluşması.
 • Cinsel isteğin azalması. İlişki sırasında kendini ilişkiye verememe hali
 • Dikkat eksikliği. Konsantrasyon bozukluklarının görülmesi. Bazı zamanlarda odaklanma sorunu. Hatta çok basit konuşmaları dahi odaklanmadığı için anlayamama durumu

 Mani Evresinin Belirtileri

 • Çevresindeki kişilerin de dikkatini çeken çok fazla enerji artışı görülür.
 • Kişinin kendini zaman zaman fazlasıyla mutlu hissetmesi. Normal  zamanlarda üzülebileceği konular ve olaylarda bile mutlulukla karşılaması
 • Uyku süresinin minimuma inmesi. Sabahları erken uyanmak. Geceleri gelmeyen uyku,  bir türlü uyuyamama hali
 • Yaratıcılık gerektiren projelerde ve işlerde ciddi bir başarı artışı gösterilmesi.
 • Sürekli konuşmak isteği. Bir şeyler anlatma ihtiyacının duyulması
 • Alışveriş isteğinin artması. Saatler boyunca mağazalarda dolaşarak para harcama
 • Sinir katsayısının artması. Çevresindeki  kişilerle sıkça tartışmaların yaşanması

Tedavisi Nedir?

Bipolar bozukluk, ciddiye alınmalıdır. Tedavi edilmezse kişilerin hayatlarını zorlu bir şekilde devam ettirmeleri gerekir. Hatta kimi zaman intihara bile neden olabilir. Bu nedenle, tedavi düzenli olarak yapılmalıdır. Ayrıca tek bir uzmanla tedavi yürütülmelidir.

 • Hastalığın kontrol altına alınması için ilaç tedavisi çok  önemlidir. Uzun yıllar boyunca tedavinin süreceği bilinmelidir. Özellikle mevsim geçişlerinde doktor randevuları sıklaştırılmalıdır.
 • Terapiler, ilaç tedavisine destek olarak yapılmalıdır. İlaç bırakılsa dahi terapilere belli aralıklarla devam edilmelidir.

Kleptomani Nedir?

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Bu rahatsızlığa sahip olanlar umarım tedavilerini, doktor randevularını falan aksatmazlar. fikrine kesinlikle katılıyorum

 2. Bu hastalık gerçekten baş belası. Umarım bu rahatsızlığa sahip olanlar bir an önce kurtulurlar.

 3. Artık herşey üst üste geldiğinden ha manik olmuşuz ha depresyona girmişiz çok farketmiyo… Hani derler ya bitse de gitsek diye heh işte tam olarak o mottodayım…

 4. Evlerden ırak olsun. Çok zor bir durum. Şu karantina olayı daha da uzarsa ciddi ciddi psikolojim bozulacak

 5. Bir arkadaşımda vardı .Gerçekten sürekli kntrol altında tutulması gerekilen bir hastalık.Yazıda da belirttiği gibi sonucu intahara kadar gidebilir.Ki bu hastalığın belirtileri genelde normal depresyon belirtileri ile örtüşebiliyor özellikle hiopmani evresi bu nedenle tanının konması da zorlaşıyor.Kimsenin bu hastalığı yaşamamasını diliyorum.Ne yazık ki ömür boyunca kişiyle kalan bir rahatsızlık.

 6. Allah kimseye vermesin .cok zor bi hastalık sosyal hayattan koparıyor. Intihar vakaları böyle böyle oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu