in

Bipolar Belirtileri Kadınlar ve Erkekler İçin Farklıdır

Bipolar belirtileri

Bipolar belirtileri erkeklerde, çocuklarda ve kadınlarda değişiklik gösterebilir. Bu belirtilerin neler olduğuna bu yazımızda detaylıca değineceğiz. Erkek ve kadınlara eşit miktarda bipolar bozukluğu teşhisi konur. Bununla beraber, rahatsızlığın ana belirtileri iki cinsiyet arasında farklı olabilir. Birçok durumda, bipolar bozukluğu olan bir kadın:

 • Rahatsızlığını 20’li veya 30’lu yaşlarından daha sonra da teşhis edebilir.
 • Daha hafif mani atakları var
 • Manik dönemlerden daha depresif dönem yaşayabilir
 • Hızlı süreç adı verilen bir yılda dört veya daha fazla mani ve depresyon atakları geçirir
 • Aynı zamanda tiroid hastalığı, obezite, anksiyete bozuklukları ve migren gibi diğer durumları deneyimleyebilir
 • Yaşam boyu alkol kullanımı ile ilgili bozukluk yaşama riski daha yukarıdadır.
 • Bipolar bozukluğu olan kadınlarda bu durum daha sık nüks edebilir. Bunun menstrüasyon, hamilelik veya menopoz ile ilgili hormonal durumlardan kaynaklandığına inanılır.

Erkeklerde Bipolar Belirtileri

Hem erkek bireyler hem de kadın bireyler bipolar bozukluğun ortak belirtilerini yaşarlar. Bununla birlikte, erkekler semptomları kadınlardan farklı yaşayabilir. Bipolar bozukluğu olan erkekler:

 • Daha erken teşhis edilebilirler
 • daha şiddetli ataklar, özellikle manik atak geçirebilirler
 • madde bağımlılığı sorunları görülebilir
 • Bipolar bozukluğu mevcut olan erkeklerin kendi başlarına tedavi olma olasılıkları kadınlardan daha azdır. Ayrıca intihar sebebiyle ölme olasılığı daha yüksek seviyededir.

Çocuklarda Bipolar Belirtileri

Çocuklarda bipolar bozukluğun teşhisi tartışmalıdır. Bunun sebebi büyük ölçüde çocukların her zaman büyüklerde aynı bipolar bozukluk belirtilerini göstermemeleridir. Ruh halleri ve davranışları, doktorların büyüklerde bipolar bozukluğu teşhis etmek için kullandıkları standart yolu izlemeyebilir. Çocuklarda ortaya çıkan birçok bipolar bozukluk belirtileri; dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) gibi küçüklerde ortaya çıkabilecek diğer çeşitli rahatsızlıklardan gelen semptomlarla da örtüşmektedir. Bununla birlikte, son yıllarda, doktorlar ve akıl sağlığı profesyonelleri çocuklarda durumu tanımak için yeterli hale geldi. Tanı çocukların tedavi görmesine önemli ölçüde yardımcı olabilir ancak tanıya ulaşmak haftalar veya aylar sürebilir.

Yetişkinlerde ve Çocuklarda Bipolar

Yetişkinler gibi, bipolar bozukluğu yaşayan minikler de yüksek ruh hali atakları yaşarlar. Çocuklar, çok mutlu görünebilir ve heyecan verici davranış belirtileri gösterebilirler. Bu dönemleri ise daha sonra depresyon dönemleri izler. Tüm çocuklar belli bir oranda duygu durum değişiklikleri yaşarken, bipolar bozukluğun neden olduğu değişiklikler çok ama çok belirgindir. Ayrıca genellikle bir çocuğun ruh halindeki tipik değişiminden daha aşırı miktardadır.

 

Bipolar Rahatsızlığı İle İlgili Gerçekler

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ritüel nedir

Ritüel Nedir?

android 11 apk kurmayı zorlaştırıyor mu

Android 11 APK Kurmayı Zorlaştıracak mı?