in

SinirlendimSinirlendim AğladımAğladım YarıldımYarıldım BayıldımBayıldım

Bilmeceler ve Cevapları

bilmeceler ve cevapları

Bilmeceler ve cevapları! Çocukluğumuzun hatta gençliğimizin en eğlenceli yanlarından biridir bilmeceler. Keyifle vakit geçirdiğimiz, cevapları karşısında eğlendiğimiz hatta çabuk cevap verenlere ooo nasıl da zeki muamelesi yaptığımız o günleri özlememek mümkün değil.

Bilmece, bir şeyin ismini söylemeden niteliklerini üstü kapalı anlatarak, o şeyin ne olduğunu bulmaya çalışılan oyundur.  Bilmecelerde sorular; betimsel bir düzey içinde abartılarak sorulabilir. Anlamlarını tersine çevrilerek ve değiştirilerek meydana gelir. Her bilmece soru cümlesi ile sorulmaz. Bilmeceler birkaç kelimeden ya da kıta halinde olabilir. Tekerlemeyi andıran bilmeceler de oldukça çoktur.

 

Bilmeceler Ve Cevapları

1- 2 kişi pastaneye gidip bir pasta alıyor. Bu pastayı sadece bir bıçak kesimiyle adaletli olarak bölüşmek istiyorlar. Bunu nasıl paylaşabilirler? 

2- Şu an saatimizin 15:35 olduğunu düşünün. Saatimizi, saat yönünün tersine 90 derece döndürdüğümüz zaman saat kaç olur? 

3- Fuat’ın babasının beş tane oğlan çocuğu vardır. Bu çocuklarının isimleri Fifi, Fefe, Fofo ve Fufu’dur. Bu durumda 5. çocuğun ismi nedir? 

4- Murat ile Buğra bir olduğu zaman  Kaan ile Mehmet’i kolayca çekebiliyor. Murat ile Kaan bir olduğu zaman Mehmet ile Buğra’yı zor da olsa çekiyorlar. Murat ile Mehmet bir olduğunda Kaan ile Buğra’nın kuvvetleri birbirine denk oldu. Birbirlerini çekip yenemediler. Bu çocukları güç sıralamasına göre yazar mısınız?

5- İki arkadaş satranç oynamayı çok seviyor. Bu iki arkadaş 5 el satranç oynuyor ve ikisi de aynı sayıda oyun kazanıyor.  Bu iki arkadaşın ikisinin de aldığı beraberlik yok. Bu nasıl mümkündür? 

6- Bir adam markete gidiyor ve bir kilo peynir alıyor. Aldığı peynir 30 tl tutuyor ve market sahibine 50 tl uzatıyor. Kasada parası olmayan market sahibi komşusu fırıncıya 50 tl verip bozuk para alıyor. Peyniri alan adama para üstü 20 tl veriyor. Bir süre sonra fırıncı gelip paranın sahte olduğunu söylüyor ve parasını geri istiyor. Sahte parayı alan market sahibi fırıncının 50 tl parasını geri veriyor. Sahte parayı çöpe atan market sahibinin ne kadar zararı olmuştur.

Bu Yazımızda İlginizi Çekebilir; Hepsi Birbirinden Zor Bilmeceler

Cevaplar

1- Kişilerden bir tanesi pastayı kendine göre adil bir biçimde ortadan ikiye doğru keser. Diğer kişi de kendine göre büyük olan pastayı alır. Böylelikle iki taraf içinde adil bir paylaşım olur.

2- Burada dikkat edilmesi gereken bir detay var. O da ‘saat yönünün tersine’ ifadesi. Yani akrep 90 derece yukarı dönecek. Yelkovanda sağa doğru hareket edecek.

Bu durumda akrep 12 de yelkovan ise 4’ ü gösterir. Bu durumda cevap 00.20’dir. 

3- Fuat’ın  babasının 5 çocuğu var. 4?tanesinin ismini yukarıda söyledik.  5. çocuğu ise Fuat’ın  kendisidir.

4- Murat – Buğra – Kaan – Mehmet  

5- Farklı kişiler ile oynamışlardır.

6- İlk başta kasasından parası çıkmayan market sahibinin 20 TL + peynir zararı vardır.

 Bu Yazımızda İlginizi Çekebilir; Mantık Soruları ve Cevapları

8 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başarının şans ile ilgisi

Başarının Şans ile İlgisi Nedir?

kafein kaynağı

Kafein Kaynağı Yiyecek ve İçecekler