Sağlık

Bilinen 10 Faydası İle Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesi kahvaltıda, spordan önce, akşam atıştırmalığı olarak yenebilecek harika bir lezzettir, ayrıca kendimizi kaptırıp kaşık kaşık yemediğimiz sürece çok faydalıdır. Fıstık ezmesi yeme dürtümüz üzerinde bir kontrol sağlayamazsak bu kontrolsüzlük bize kilo olarak geri döner. Ayrıca cilt bozukluğu, alerjik bünyeye sahip kişilerde karın ağrısı ya da kusma da yapabilir. Abartmadan günde 1 kaşık yendiği takdirde ise mucizeler yaratabilen fıstık ezmesi lifli ve vitaminli olduğu için hem enerji verir hem de tok tutar. Bu yazıyı okuduktan sonra evinizden fıstık ezmesini eksik etmeyebilirsiniz. Yalnız tekrar hatırlatmakta fayda var kilo almak istemiyorsanız kendinizi mutlaka sınırlamayı öğrenin. İşte bilinen 10 faydası ile fıstık ezmesi…

BİLİNEN 10 FAYDASI İLE FISTIK EZMESİ

 • Fıstık ezmesi  B6, kalsiyum, sodyum ve demir gibi bazı mineraller ve vitaminler içerdiği için her gün 1 kaşık tüketilmesi faydalıdır.

 • Protein ve potasyum deposu olduğu için kas yapımına ve onarımına destek olur. Özellikle sporcuların ve veganların vazgeçilmezidir.
 • Yüksek enerji vermesinin sebebi sağlıklı yani doymamış yağlar içermesidir. Yüksek kalori de içerse de bu kaloriler bize enerji olarak döner.
 • Tok tutma sebebi yüksek oranda lif ve protein içermesidir. Yine bu özelliği ile kilo vermeye de yardımcı olur. Tatlı krizini önler, öğünlerin arasının uzamasını sağlar.
 • İçeriğindeki fitosterol ve B-sitosterol sayesinde safra taşı oluşmasını önler ve kansere karşı koruma sağlar.
 • İçeriğindeki magnezyum sayesinde günlük alınması gereken magnezyum değerinin bir kısmını karşılar. Bu sayede de kan şekerini düzene sokar.
 • Yine içeriğindeki magnezyum nedeniyle kas ve kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir. Kan basıncını düzene sokar.
 • Folat, niasin, pantotenik asit, piridoksin, riboflavin ve tiyamin içerdiği için antioksidan özelliği vardır.
 • Resveratol içerdiği için alzheimer, mantar enfeksiyonları ve sinir hastalıklarını kontrol etmek için birebirdir.

Alzheimer Hastalığı Nedir?

 • Fıstık ezmesi enerji vererek gün içinde kendimizi dinamik ve iyi hissetmemizi sağlar.

Çok faydalı bir bitki olan aloe vera ile ilgili bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Aloe Vera Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

İlgili Makaleler

19 Yorum

 1. Bayılırımm faydasından ötürü tadı da müthiş. Bçyle yararlı bir yazıyı kaleme aldıgınız için teşekkürler

 2. Kendi fıstık ezmemi evde kendim yapıyorum.. Halka halka kestiğim elmaların üzerine biraz sürünce hem çok güzel hem de çok sağlıklı bir atıştırmalık oluyor..

 3. yaa böyle güzel bilinçlendirici yazılar paylaşıyorsunuz ama canım çekti yahu, zaten çok severim :)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu