SON DAKİKA

Bilinçsiz İlaç Tüketiminin Zararları

01 Haziran 2018'de eklendi

Bilinçsiz İlaç Tüketiminin Zararları

Hepimiz bu hatayı bir kez bile olsa yapmışızdır. Kimi zaman başımız ağrır arkadaşımızdan ilaç isteriz. Öksürük tutar şurup önerisi isteriz, karnımız ağrır yanımızda kim varsa ilaç var mı diye sorarız. Herkes aynı ilacı her zaman kullanamayabilir, kimine iyi gelen bir ilaç bizde olan başka bir hastalığı tetikleyebilir ve fayda beklerken zarar gelir. Bilinçsiz ilaç tüketimi hiç azımsanamayacak ölçüde sıkıntı yaratabilir.

Bilinçsiz ilaç Tüketimi Nasıl Sorunlara Yol Açar?

Bilinçsiz İlaç Tüketiminin Zararları

Bilinçsiz ilaç tüketimi, dünyada ve Türkiye’de sıklıkla yapılan yanlışlardan biridir. İlaçları doğru şekilde, uygun dozda ve gerekli olduğu durumlarda kullanırsak faydasını görebiliriz. Bilinçsiz ilaç tüketimi; bağışıklık sistemi, karaciğer, mide ve böbrek gibi bir çok organı olumsuz etkileyerek sağlığımızı tehlikeye sürüklüyor. Örneğin; herhangi bir ağrı kesici kullanımında, midesinde rahatsızlık olan ya da hastalık başlangıç aşamasındaki kişiler için ciddi sorunlara yol açabilir. Mide kanamaları, ülser ve gastrit gibi sorunları tetikler ve etkilerini arttırır. Ayrıca bilinçsizce tüketilen antibiyotik ve ağrı kesici tüm ilaçlar bağırsak fonksiyonlarını da tehlikeye sokuyor. Uzun süre yanlış ilaç kullanımı ise karaciğer iflasına yol açabiliyor.

Bağışıklık Sistemini Zayıflatıyor!

Farkında olmadan, zararsız gibi gördüğümüz bilinçsiz ilaç tüketimi ne yazık ki bağışıklık sistemimizi zayıflatıyor. Bağışıklık sistemi vücudumuz için en önemli sigortadır. Bağışıklık sistemi çökerse hiç bir hastalıkla baş edemez hale gelir biz de çökeriz. Enfeksiyonlarla savaşmaktan, hastalıklara karşı dirençten ve iltihabi durumlarla baş etmek konusunda bize yardımcı olan en önemli şey bağışıklık sistemimizdir. Düzenli ve doğru beslenerek bağışıklık sistemini güçlendirebiliriz fakat yanlış ve uzun süre ilaç kullanırsak da bağışıklık sistemimiz hızla çöküşe geçer.

İlaç Kullanımı Doktor Kontrolünde Olmalı!

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ilaçları doğru ve doktor tavsiyesi şeklinde kullanmaktır. Bir kişiye fayda sağlamış olan bir ilaç bir başkasına zararlı olabilir. Doktora gidildiğinde, mutlaka kullandığınız ilaçlar ve varsa rahatsızlıklarınız hakkında bilgi vermelisiniz, ilaçlar birbiriyle etkileşime girip yan etki yapabilir ya da ilacın içinde sizin hastalığınızı tetikleyecek maddeler bulunabilir. Gerekli tahlil ve testleri yaptırmadan, hekim kontrolü olmadan hiç bir şekilde ilaç kullanmak doğru değildir. Klinik bulgulara göre ilaç kullanımına ve doktor tavsiyesine dikkat edilmelidir.

 

Trend Besinler İle İlgili Merak Edilenler

Yorumlar

4
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
NlnOryShall Wedishylyongalatasarayseher35arslan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
seher35arslan
Üye
seher35arslan

Kesinlikle okunması gereken çok değerli bilgiler. Çünkü herkes ilaç tavsiye ediyor ve malesef biz de bilinçsizce ya da bile bile kullanıyoruz. Kaleminize sağlık

dishylyongalatasaray
Üye
dishylyongalatasaray

Diş ağrısı yüzünden ağrı kesici içmekten 3kez zehirlendim.
Ömrümde içmemişimdir o kadar hap. Dikkat edelim lütfen ilaç zehirlenmesi hiçbişeye benzemiyor.

Shall We
Yönetici

hayatımda antibiyotık almadım almamda. baş ağrısı harici ilaç almam kolay kolay

NlnOry
Editor

Çok zorunlu olmadıkça ilaç kullanmam ve kimseden ilaç almam. Dikkat etmek lazım sağlık şakaya gelmez 🙂

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

14 Mart 2018, 21:03

Kanser ve Alternatif Tıp

Bilindiği üzere kanser hastalığı çağımızın en büyük sorunlarından. Günümüzde oldukça fazla insanda görülmeye başlayan bu hastalık bir çok çeşide sahip. Kanser Nedir? Kanser düzensiz olarak bölünüp çoğalan, genellikle kötücül ur şeklinde olan doku ve göze bozukluklarına verilen bir isim. 100’den fazla türe sahiptir. En yaygın türü Meme Kanseri olsa da...

Devamını Görüntüle