Sağlık

Bilinçsiz İlaç Tüketiminin Zararları

Hepimiz bu hatayı bir kez bile olsa yapmışızdır. Kimi zaman başımız ağrır arkadaşımızdan ilaç isteriz. Öksürük tutar şurup önerisi isteriz, karnımız ağrır yanımızda kim varsa ilaç var mı diye sorarız. Herkes aynı ilacı her zaman kullanamayabilir, kimine iyi gelen bir ilaç bizde olan başka bir hastalığı tetikleyebilir ve fayda beklerken zarar gelir. Bilinçsiz ilaç tüketimi hiç azımsanamayacak ölçüde sıkıntı yaratabilir.

Bilinçsiz ilaç Tüketimi Nasıl Sorunlara Yol Açar?

 

Bilinçsiz ilaç tüketimi, dünyada ve Türkiye’de sıklıkla yapılan yanlışlardan biridir. İlaçları doğru şekilde, uygun dozda ve gerekli olduğu durumlarda kullanırsak faydasını görebiliriz. Bilinçsiz ilaç tüketimi; bağışıklık sistemi, karaciğer, mide ve böbrek gibi bir çok organı olumsuz etkileyerek sağlığımızı tehlikeye sürüklüyor. Örneğin; herhangi bir ağrı kesici kullanımında, midesinde rahatsızlık olan ya da hastalık başlangıç aşamasındaki kişiler için ciddi sorunlara yol açabilir. Mide kanamaları, ülser ve gastrit gibi sorunları tetikler ve etkilerini arttırır. Ayrıca bilinçsizce tüketilen antibiyotik ve ağrı kesici tüm ilaçlar bağırsak fonksiyonlarını da tehlikeye sokuyor. Uzun süre yanlış ilaç kullanımı ise karaciğer iflasına yol açabiliyor.

Bağışıklık Sistemini Zayıflatıyor!

Farkında olmadan, zararsız gibi gördüğümüz bilinçsiz ilaç tüketimi ne yazık ki bağışıklık sistemimizi zayıflatıyor. Bağışıklık sistemi vücudumuz için en önemli sigortadır. Bağışıklık sistemi çökerse hiç bir hastalıkla baş edemez hale gelir biz de çökeriz. Enfeksiyonlarla savaşmaktan, hastalıklara karşı dirençten ve iltihabi durumlarla baş etmek konusunda bize yardımcı olan en önemli şey bağışıklık sistemimizdir. Düzenli ve doğru beslenerek bağışıklık sistemini güçlendirebiliriz fakat yanlış ve uzun süre ilaç kullanırsak da bağışıklık sistemimiz hızla çöküşe geçer.

İlaç Kullanımı Doktor Kontrolünde Olmalı!

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ilaçları doğru ve doktor tavsiyesi şeklinde kullanmaktır. Bir kişiye fayda sağlamış olan bir ilaç bir başkasına zararlı olabilir. Doktora gidildiğinde, mutlaka kullandığınız ilaçlar ve varsa rahatsızlıklarınız hakkında bilgi vermelisiniz, ilaçlar birbiriyle etkileşime girip yan etki yapabilir ya da ilacın içinde sizin hastalığınızı tetikleyecek maddeler bulunabilir. Gerekli tahlil ve testleri yaptırmadan, hekim kontrolü olmadan hiç bir şekilde ilaç kullanmak doğru değildir. Klinik bulgulara göre ilaç kullanımına ve doktor tavsiyesine dikkat edilmelidir.

 

Trend Besinler İle İlgili Merak Edilenler

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Kesinlikle okunması gereken çok değerli bilgiler. Çünkü herkes ilaç tavsiye ediyor ve malesef biz de bilinçsizce ya da bile bile kullanıyoruz. Kaleminize sağlık

  2. Diş ağrısı yüzünden ağrı kesici içmekten 3kez zehirlendim.
    Ömrümde içmemişimdir o kadar hap. Dikkat edelim lütfen ilaç zehirlenmesi hiçbişeye benzemiyor.

  3. Çok zorunlu olmadıkça ilaç kullanmam ve kimseden ilaç almam. Dikkat etmek lazım sağlık şakaya gelmez :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu